e-İrsaliye Programı

Hızlıca e-irsaliye düzenleyerek müşterinize ulaştırın,
gelen ve giden e-irsaliyelerinizin takibini kolaylıkla yapın.

Kredi kartı gerekmeden ücretsiz deneyin, memnun kalırsanız abone olun.

e-İrsaliye nedir?

e-İrsaliye, kağıt irsaliye ile aynı hukuki niteliklere sahip olup dijital ortam düzenlenen, saklanan ve ibraz edilen e-belge türüdür.

Kolay Kullanım

Sevkiyatını gerçekleştireceğiniz ürünlerin
e-irsaliyesini hızlıca oluşturabilir,
tek bir ekran üzerinden müşterinizle paylaşabilirsiniz.

Hızlı Yanıtlama

Gelen e-irsaliyelerinizi hızlıca görüntüleyebilir;
e-irsaliye yanıtınızı e-irsaliyeyi düzenleyen
tarafa kabul, kısmi kabul veya red olarak iletebilirsiniz.

Güvenli Arşivleme

Dijital arşivleme sayesinde dosyaların arasında kaybolmaz, 10 yıl boyunca istediğiniz zaman eski e-irsaliyelerinize dijital ortamda rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

e-İrsaliyenin avantajları nelerdir?

Maliyetlerinizi azaltın

Kağıt formatta hazırlanan irsaliyenin beraberinde getirdiği arşivleme, baskı ve kargolama maliyetlerinden kurtularak giderlerinizi minimuma indirin.

Zamandan tasarruf edin

Operasyonel süreçlerinizi hızlandırarak elektronik ortamda saniyeler içinde e-irsaliye düzenleyin.

Hız ve pratiklik kazanın

Tek ekran üzerinden gelen ve giden irsaliyelerinizi listeleyin, atıcıya iletilecek kabul, kısmi kabul veya red yanıtı ile hızlı mutabakat sağlayın.

Hata payını en aza indirin

Gelen e-irsaliyedeki ürünlere ait detayları görüntüleyerek teslimat sırasında oluşabilecek muhtemel hataları olası hataların önüne geçin.

Tahsilatlarınızı hızlandırın

Alıcıya iletilen e-irsaliye süresinin kısalması ile tahsilat sürecinizi bir an önce başlatın, para hareketlerinizi artırın.

Yeşil bir geleceğe katkı sağlayın

İşletmenizin e-dönüşüm sürecini başlatarak gereksiz kağıt israfını önlemek için önemli bir adım atın ve doğayı korumaya yardımcı olun.

Neden Paraşüt ile e-arşiv fatura?

Mali müşaviriniz ile entegre olun (YENİ)

Her ay faturalarınızı toparlayıp mali müşavirinize göndermekle uğraşmayın, mali müşavirinizi Paraşüt’e davet ederek tüm fiş ve faturalarınızı tek tıkla muhasebe büronuza iletin

Mali müşavirlerimiz için özel çözümlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.

e-Arşiv'e anahtar teslim geçin!

Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimiz ile tüm başvuru süreçlerini uzmanlarımıza devredin, yerinizden bile kalkmadan 30 dakika içinde e-fatura ve e-arşive geçin.

*Mali mühür bekleme süresi hariç.

Faturalarınızı paylaşın veya iptal edin

e-Arşiv Portal'ın aksine, Paraşüt üzerinden kestiğiniz e-arşiv faturaları müşterilerinizle e-posta olarak paylaşabilir, gerekirse 7 gün içinde iptal edebilirsiniz.

Belgeleriniz otomatik olarak saklansın ve raporlansın

Paraşüt üzerinden kestiğiniz tüm e-fatura ve e-arşiv faturaları 10 yıl boyunca güvenli bir şekilde saklanır, böylece siz de dilediğiniz an aradığınız faturayı kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Cep telefonunuzdan fatura gönderin

Paraşüt'ün mobil uygulaması üzerinden herhangi bir lokasyona bağlı kalmadan, internet erişimi olan her yerden e-fatura ve e-arşiv fatura gönderin.

e-Arşiv faturayı uygun fiyatlarla kullanın

Entegrasyon, eğitim gibi e-fatura geçiş maliyetlerinden kurtulun. Uygun e-kontör fiyatlarıyla e-fatura ve e-arşiv fatura gönderin.

Finansal operasyonunuzu yönetin

Elektronik faturalama hizmetleriyle entegre gelen ön muhasebe programı ile tanışın. Finansal verilerinizi istediğiniz yerden rahatça yönetin.

Sorularınız olduğunda destek alın

Bilgiye ihtiyaç duyduğunuz her anda sınırsız destek hizmetimizden faydalanın. Hiçbir aşamada kendinizi yalnız hissetmeyin.

e-Kontör Fiyatları

50 e-Kontör

29₺

+ KDV


Kullandıkça Öde

100 e-Kontör

45₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
15₺ daha hesaplı

200 e-Kontör

75₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
48₺ daha hesaplı

500 e-Kontör

165₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
148₺ daha hesaplı

1000 e-Kontör

300₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
330₺ daha hesaplı

2500 e-Kontör

720₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
861₺ daha hesaplı

5000 e-Kontör

1250₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
1947₺ daha hesaplı

İlgileniyorsanız Sizi Arayalım

Gönderilen veya alınan her elektronik fatura 1 e-kontör değerindedir.
Paraşüt aboneliğinizi başlatarak kullanabileceğiniz e-kontör paketlerinin kullanım süresi 12 ay ile sınırlıdır.
5000 üzeri kontör alımlarınızda bizimle iletişime geçiniz.

Cepten e-arşiv fatura gönderen uygulama!

Fatura kesip göndermek için tek ihtiyacınız internet

  • Ofis dışındayken bile mobil uygulamadan e-arşiv fatura ve e-faturanızı kesin, anında müşterinize iletin.
  • Fatura iletildi mi, müşteri tarafından açıldı mı, takip edin.
  • Işık hızında tahsilat yapın!

e-İrsaliye başvurusu ve kullanımı ile ilgili sık sorunlar sorular

e-İrsaliye uygulaması nedir?

e-İrsaliye uygulaması, e-irsaliye düzenleme, iletme ve saklayıp raporlayabilme işlemlerini elektronik sistem aracılığıyla gerçekleştirmenizi sağlayan dijital bir uygulamadır. Kağıt bir belge olan sevk irsaliyesi ile hukuki olarak aynı geçerliliğe sahiptir.

e-İrsaliye zorunluluğu ne zaman başlıyor?

GİB’in 2022 yılında yayımladığı son düzenlemeye göre, 2021 ve müteakip hesap dönemlerine ait toplam cirosu 10 milyon TL ve üzeri olan firmaların e-irsaliye zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca, demir ve çelik (GTİP 72) ile demir veya çelikten eşyaların (GTİP 73) imali, ithali veya ihracı faaliyetinde bulunan mükelleflerin (basit usul hariç), e-fatura uygulamasına dahil olma şartı aranmaksızın e-irsaliye uygulamasına zorunlu olarak dahil edilmiştir. Tebliğe göre, 1 Temmuz 2022 tarihine kadar firmaların zorunlu geçişlerini tamamlamaları gerekir.

Kimler e-irsaliye kullanabilir?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın son düzenlemesine göre e-fatura uygulamasına kayıtlı olan ve 2021 ve müteakip hesap dönemlerine ait ciro haddi 10 milyon TL ve üzeri olan firmaların 1 Temmuz 2022 tarihine kadar e-irsaliyeye geçmeleri zorunlu tutuldu. e-İrsaliye zorunluluk kapsamı dışında, gönüllü olarak da e-irsaliyeye geçmek mümkün ve gönüllü geçiş için herhangi bir tarih sınırlaması bulunmamakta. Yani, gönüllü olarak e-irsaliye kullanıcısı olmak isteyen bir firma, yılın herhangi bir zamanında e-irsaliye kullanmaya başlayabilir.

e-İrsaliye geçişi nasıl yapılır?

e-İrsaliye geçişinin ilk şartı e-fatura mükellefi olmaktır. Bu şartta yukarıda da belirttiğimiz gibi demir ve çelik (GTİP 72) ile demir veya çelikten eşyaların (GTİP 73) imali, ithali veya ihracı faaliyetinde bulunan mükellefler hariç tutulmuş, e-fatura mükellefi olmadan da e-irsaliyeye geçiş zorunlulukları belirtilmiştir. e-İrsaliyeye geçiş yapmak için temel kural, e-fatura keserken hangi yöntemi kullanıyorsanız e-irsaliye için de aynı yöntemle ilerlemeniz gerektiğidir. Yani, GİB portal üzerinden e-fatura düzenleyenler e-irsaliyeyi de GİB Portal üzerinden, özel entegratör aracılığıyla e-fatura sistemini kullananlar ise yine özel entegratör ile e-irsaliye sistemine geçmeliler. e-İrsaliye geçişi tıpkı e-faturada olduğu gibi 3 şekille gerçekleşebilir: GİB Portal, özel entegratör, doğrudan entegrasyon. Konu ile ilgili "e-İrsaliye başvurusu nasıl yapılır?" yazımıza göz atabilirsiniz.

e-İrsaliyeye geçmenin maliyeti nedir?

e-İrsaliye geçiş için ilk koşul e-fatura kullanıcısı olmaktır. Paraşüt’ün Anahtar Teslim e-Fatura hizmeti ile dakikalar içinde e-fatura kullancısı olabilirsiniz. Anahtar Teslim e-Fatura hizmetinin bedeli, mali mühür ücreti haricinde 210₺ + KDV’dir. Paraşüt aboneleri e-irsaliye uygulaması için ekstra bir ödeme yapmazlar. Bir başka deyişle abonelik dahilinde sunulan elektronik irsaliye entegrasyonunu etkinleştirmek ücretsizdir. Paraşüt yıllık ve aylık abonelik fiyatları ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

e-İrsaliye ve kağıt irsaliye arasındaki farklar nelerdir?

e-İrsaliye ile kağıt irsaliye arasında hukuki olarak bir ayrım yoktur. Kağıt irsaliyenin elektronik ortamda düzenlenen hali olan e-irsaliye sayesinde kullanıcılar Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemi üzerinden teslim aldıkları ürüne red, kısmi red ya da kabul yanıtı verebilirler. Böylece teslimat işlemi yapılırken iade ve olası hatalardan kaynaklı aksaklıklar ile kısmi kabul konusunda satıcı bilgilendirilebilmektedir. Aynı zamanda kolayca e-irsaliye düzenleyerek müşterilerine hızlı mutabakat sağlayabilirler. Özetle, e-irsaliye işletmelerin iş süreçlerinde hız, kolaylık ve pratiklik kazanır.

Hala sorularınız mı var? Sizi arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın, elektronik belge danışmanımız sorularınızı yanıtlasın.