e-İrsaliye Programı

Paraşüt ile hızlıca e-irsaliye düzenleyerek müşterinize ulaştırın, gelen ve giden e-irsaliyelerinizin takibini kolaylıkla yapın.

Paraşüt’ü Ücretsiz Deneyin

e irsaliye
Anasayfa /

E İrsaliye

Nedir?
Neler Yapabilirsiniz?
Avantajları Neler?
Kullanım Kılavuzu
Mutlu Patronlar
SSS
Blog

e-İrsaliye nedir?

 

e-İrsaliye, kağıt irsaliye ile aynı hukuki niteliklere sahip olup dijital ortamda düzenlenen, saklanan ve ibraz edilen e-belge türüdür.

e-İrsaliye ile neler yapabilirsiniz?

e Posta

e-İrsaliyeniz anında müşterinize ulaşsın

Belge ulaştırma süresini en aza indirerek saniyeler içinde e-irsaliye düzenleyin ve müşterinizle paylaşın; gelen irsaliye yanıtını PDF formatında görüntüleyin.

uygunfiyatlakullanin 34fdd5f5b2.png

e-İrsaliye hizmetini uygun fiyatlarla kullanın

Paraşüt aboneliği dahilinde sunduğumuz ücretsiz entegrasyon ile e-irsaliyeye geçiş maliyetlerinden kurtulun, uygun fiyatlı e-kontör paketlerimizle e-irsaliye gönderin.

Artboard 21

Gelen irsaliyelerinizi yanıtlayın

Gelen e-irsaliyenizi PDF formatında görüntüleyerek yanıtınızı kabul, red veya kısmi red olarak satıcınıza iletin. Kabul ettiğiniz e-irsaliyelerinizi içeri aktarım yoluyla Paraşüt'te kaydedin.

onmuhaseberaporlari ff460310b6.png

Belgeleriniz saklansın ve raporlansın

Paraşüt üzerinden kestiğiniz tüm elektronik belgeleriniz 10 yıl boyunca güvenli bir şekilde saklanır, böylece dilediğiniz an aradığınız e-belgenizi kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Kolay ve

Manuel düzenlemelere 
son verin

İrsaliye oluştururken müşterinize ait bilgileri her defasında manuel olarak girmekten kurtulun; firma, adres, VKN ve posta kodu bilgilerini tek tek doldurmak yerine otomatik olarak irsaliyenize işleyin.

parasut com

Finansal operasyonunuzu
zahmetsiz yönetin

e-İrsaliye hizmetleriyle entegre olan ön muhasebe özelliklerimizden yararlanın. Fatura takibi, raporlama, cari hesap yönetimi, gelir gider kontrolü gibi finansal verilerinizi rahatça yönetin.

parasut com

İrsaliyenizi müşterinizle
hızlıca paylaşın

Paraşüt üzerinden düzenlediğiniz irsaliyenizi müşterilerinizle e-posta olarak paylaşabilir, kabul yanıtı ile e-irsaliyenizi Paraşüt'e içeri aktarabilirsiniz.

mali musavir

Entegre Ön Muhasebenin
kolaylığını yaşayın

Paraşüt ile e-belge hizmetleri kullanırken, ön muhasebenizi yönetmenizi sağlayacak özellikler ile finansal verilerinizi her yerden yönetin.

e-İrsaliye düzenlemenin avantajları neler?

uygunfiyatlakullanindisi f2bf1eb276.png

Maliyetlerinizi azaltın

Kağıt formatta hazırlanan irsaliyenin beraberinde getirdiği arşivleme, baskı ve kargolama maliyetlerinden kurtularak giderlerinizi minimuma indirin.

Kolay ve

Hız ve pratiklik kazanın

Tek ekran üzerinden gelen ve giden irsaliyelerinizi listeleyin, alıcıya iletilecek kabul, kısmi kabul veya red yanıtı ile hızlı mutabakat sağlayın.

Tahsilatlarinizi Hizlandirin

Tahsilatlarınızı hızlandırın

Alıcıya iletilen e-irsaliye süresinin kısalması ile tahsilat sürecinizi bir an önce başlatın, para hareketlerinizi artırın.

Hizli Paylasim

Zamandan tasarruf edin

Operasyonel süreçlerinizi hızlandırarak elektronik ortamda saniyeler içinde e-irsaliye düzenleyin.

en cok

Hata payını en aza indirin

Gelen e-irsaliyedeki ürünlere ait detayları görüntüleyerek teslimat sırasında oluşabilecek olası hataların önüne geçin.

dogayi koruyun

Yeşil bir geleceğe katkı sağlayın

İşletmenizin e-dönüşüm sürecini başlatarak gereksiz kağıt israfını önlemek için önemli bir adım atın ve doğayı korumaya yardımcı olun.

Kullanım Kılavuzu

Paraşüt'ün kullanım kılavuzu ile uygulama içi tüm süreçleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

e Irsaliye

e-İrsaliye başvurusu nasıl yapılır?

e-İrsaliye başvurusu nasıl yapılır?Paraşüt üzerinden e-irsaliyenizi kolay adımlarla düzenleyebilirsiniz. e-İrsaliye oluşturma adımlarına geçmeden önce e-irsaliye düzenlemek için e-fatura kullanıcısı olmanız gerektiğini hatırlatalım. Bir başka deyişle yalnızca e-fatura mükellefleri e-irsaliye oluşturabilirler. Bu temel koşul ile birlikte demir ve çelik (GTİP 72) ile demir veya çelikten eşyaların (GTİP 73) imali, ithali veya ihracı **faaliyetinde bulunanların, **e-fatura mükellefi olmasalar dahi e-irsaliyeye zorunlu geçiş yapmaları gerekir. e-İrsaliyeye geçiş yapmak için temel kural, e-fatura keserken hangi yöntemi kullanıyorsanız e-irsaliye için de aynı yöntemle ilerlemeniz gerektiğidir. e-İrsaliyenizi Paraşüt ile düzenlemek için mutlaka Paraşüt veya Mikro üzerinden e-fatura kesiyor olmanız gerekir. Eğer farklı bir entegratör üzerinden e-fatura kesiyorsanız, e-irsaliye özelliğinden yararlanabilmek için hesaplarınızı Mikro veya Paraşüt’e taşımalısınız. e-Fatura kullanıcısı olduktan ve mali mührünüzü aldıktan sonra e-irsaliye başvurusu yapmaya hazırsınız.e-İrsaliye entegrasyon adımlarıe-İrsaliye işlemleri için Paraşüt operasyon ekibini arayarak veya mail atarak başvuru talebinde bulunabilirsiniz. e-Fatura sistemini Paraşüt üzerinden başlattığınızda, e-irsaliye sistemine ücretsiz olarak dahil olursunuz. e-irsaliye başvuru sürecinizi destek ekibimiz aracılığıyla kolayca başlatabileceğinizi yeniden hatırlatmak isteriz. Her türlü sorunuz için bize destek@parasut.com adresinden ya da hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arasında uygulama içi canlı destek veya 0 212 963 00 20 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Birden fazla

Birden fazla irsaliyeye karşılık tek bir fatura oluşturmak

 Düzenli olarak ürün satın aldığınız veya ürün gönderimi yaptığınız bazı carilerle her gönderimle birlikte faturalandırma işlemi yapmıyor olabilirsiniz. Genelde birçok işletme, bu şekilde çalıştığı cari hesaplarla, gönderim sıklığına bağlı olarak, haftalık veya aylık periyotlarla fatura kesme işlemi yapıyor ve ilgili döneme ait bütün irsaliyeleri toplu bir biçimde tek bir faturada muhasebeleştiriyorlar.  Sizin de bu şekilde çalıştığınız müşteri veya tedarikçileriniz varsa, faturalarınızı kolayca düzenleyebilmeniz ve ayrı ayrı işlemlerle uğraşmamanız adına birden fazla irsaliyeye karşılık tek bir fatura oluşturma özelliğimiz oldukça pratik bir çözüm sunacaktır. Düzenli olarak alım yaptığınız bir tedarikçinizin birden fazla irsaliyeye karşılık size kestiği bir alış faturasını veya düzenli satış yaptığınız bir müşterinize birden fazla irsaliyeye karşılık keseceğiniz bir satış faturasını bu yolla Paraşüt üzerinde kolayca oluşturabilirsiniz.  Aşağıdaki, ekran görüntüleri üzerinden anlatılan işlemleri takip ederek veya sayfanın en üstünde yer alan videoyu izleyerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.Gelen veye giden irsaliyelerden toplu fatura oluşturma işlemleri 1. STOK menüsü altından İrsaliyeler sayfasına gidip TOPLU FATURA butonuna tıklayarak başlayın.   2. TOPLU ALIŞ FATURASI veya TOPLU SATIŞ FATURASI seçeneklerinden size uygun olanını seçin. Toplu alış faturası oluşturmayı seçerseniz gelen irsaliyeler, toplu satış faturası oluşturmayı seçerseniz ise giden irsaliyelerle işlem yapılacaktır.   3. Sonraki adımda hangi müşteri veya tedarikçinizin irsaliyelerini faturalandırmak istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir.    4. Seçtiğiniz müşteri veya tedarikçinin faturalandırılmamış irsaliyesi yoksa aşağıdakine benzer bir sayfa çıkacaktır.    5. Faturalandırılmamış irsaliyeler varsa listelenecektir:    6. Faturalandırmak istediklerinizi seçerek DEVAM ET diyebilirsiniz.    7. Devam ettiğinizde irsaliyelerdeki ürünlerle birlikte fatura oluşturma sayfası açılacaktır. Aynı ürün birden fazla irsaliyede yer alıyorsa tek bir satırda toplam miktar gelecektir.    8. Fatura oluşturma ekranında KAYDET butonuna tıklayarak faturanızı kaydedebilirsiniz.    9. Faturanın görüntüleme sayfasından fatura ile ilişkili irsaliyeleri görüntüleyebilir ve onların görüntüleme sayfasına kolayca gidebilirsiniz.    

e Irsaliye

e-İrsaliye oluşturma ve müşteriyle paylaşma

Halihazırda Paraşüt e-fatura kullanıcısı iseniz, e-irsaliye özelliğini herhangi ek bir ödeme yapmadan, abonelik paketiniz dahilinde kullanabilirsiniz. Kısacası, Paraşüt e-irsaliye hizmeti ücretsizdir. Entegrasyon işleminiz tamamlandıktan sonra e-irsaliye düzenleyebilir ve müşterinizle paylaşabilirsiniz.  Paraşüt hesabınıza giriş yaptıktan sonra soldaki menüden “STOK” sekmesine gidiniz. Bu sekmenin altında yer alan “GİDEN İRSALİYELER” başlığına tıkladığınızda, sayfanın sağ üstünde “YENİ GİDEN İRSALİYE” butonunu göreceksiniz. Yeni giden irsaliye butonuna tıklayıp e-irsaliyenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.    Yeni giden irsaliye oluştururken, “MÜŞTERİ” alanını, kayıtlı tedarikçilerinizden seçebilir veya yeni bir müşteri ismi yazabilirsiniz.    Zorunlu doldurulması gereken sevkiyat adresi bilgileri, alıcı firma adresiyle aynı olabilir. Bu durumda “SEVKİYAT ADRESİ ALICI ADRESİ İLE AYNI” kutucuğunu tıklayabilirsiniz.    Oluşturduğunuz irsaliyede ürün bilgisi alanını doldurmanız gerekir. Ürün bilgisi, miktar, birim kısımlarını doldurduktan sonra, eğer farklı ürün grubu ekleyecekseniz sağ altta yer alan “YENİ SATIR EKLE” kısmından ürünleri eklemeye devam edebilirsiniz.    Giden irsaliye oluştururken, müşteri bilgisi ve sevkiyat adresi bilgisinin eksiksiz doldurulması gerekir. Eğer ürünü, Paraşüt sisteminde kayıtlı olmayan bir adres ile göndermek istiyorsanız, çıkış adres bilgisini doldurmanız gerekir. Adres bilgisi doldurulmadığında ise Paraşüt uygulamasında kayıtlı olan şirket adresi, irsaliye PDF’inde veya XML’inde otomatik görünecektir. Yani, adres değişikliği yapacaksanız, adres bilgisini değiştirmeniz gerekir.    Ürün bilgilerini, miktar ve birim kısımlarını doldurarak kaydetmelisiniz. Eğer sisteme girdiğiniz ürün daha önce stoklara eklenmiş ise, seçtiğiniz depoda ilgili üründen kaç adet kaldığı yine ürün inputunun altında gösterilir. Oluşturduğunuz irsaliye, gönderildikten sonra e-belge niteliği kazanır. Oluşturduğunuz irsaliyeyi yalnızca göndermeden matbu olarak yazdırdığınız irsaliye önizleme sayfasında yer alan “Gönder” butonuna tıkladığınızda, irsaliyeniz alıcısına "matbudan" tipinde iletilecektir. e-İrsaliyenize bağlı bir satış faturası düzenlemek için ise ekranın sağ tarafında yer alan “FATURA OLUŞTUR” butonuna tıklamanız yeterlidir.  Matbu tipinde irsaliye nasıl gönderilir?İrsaliye tipi matbudan şeklinde yazdırmak istiyorsanız, “YENİ GİDEN İRSALİYE OLUŞTUR” sayfasında yer alan matbu irsaliye numarası alanına, manuel olarak irsaliye numaranızı yazabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu irsaliyeyi kaydettiğinizde, girdiğiniz irsaliye numarasını irsaliye özet sayfasında görüntüleyebilir ve bu irsaliye numarası ile irsaliyenizi gönderebilirsiniz.    Bir diğer yöntem ise: “İrsaliyeyi göndermeden önce yazdırmak yöntemi.” Oluşturduğunuz irsaliyeyi alıcıya gönderme aşamasında, irsaliye numarasını manuel olarak girmeniz gerekir. Aynı modal içerisinde kullanıcıların daha önce manuel olarak girdikleri en son matbu numarası kullanıcıya gösterilir ve en son hangi numarada kaldığınızı da görebilirsiniz.  Bu yöntemi kullanmak için şu adımları izleyebilirsiniz; İrsaliye numarasını, irsaliye oluşturma sayfasında manuel olarak girmeden, irsaliyenizi kaydedin. Oluşturduğunuz irsaliyeyi, göndermeden önce “YAZDIR” butonuna tıklayın. Bu aşamada, oluşturduğunuz irsaliyeyi yazdırmak istediğinizde karşınıza çıkacak ekranda, irsaliye numarasını doldurmanız istenecek. Yine bu ekranda, daha önce sisteme girmiş olduğunuz son matbu irsaliye numarasını görebilirsiniz. İrsaliye numarasını yazdıktan sonra irsaliyeyi yazdırma işlemini tamamlayabilirsiniz.Muhtelif müşteriler için irsaliye nasıl gönderilir? Eğer irsaliyenizi muhtelif müşteriler adına kesmek istiyorsanız “YENİ GİDEN İRSALİYE” butonuna tıklayarak, oluşturacağınız yeni bir irsaliyede müşteri alanını boş bırakabilirsiniz.  Müşteri alanını boş bırakıp irsaliyenizi kaydettiğinizde, ilgili irsaliye sayfasında müşteri adı otomatik olarak “MUHTELİF MÜŞTERİLER” olarak görüntülenecek ve irsaliyeniz bu şekilde GİB’e iletilecektir.  

Mutlu Patronlar 
Paraşüt'ü anlatıyor

Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

“Şirketimizin satışlarının ve ödemelerinin durumunu ve şirketimizin nakit akış grafiklerini excel tablolarıyla uğraşmadan tek tuşla görebilmemiz çok faydalı oldu.”

Buğra Haksever

Kurucu Ortak, 3DURAK

“Gerçekten kullanıcı dostu bir online muhasebe programı, bugüne dek kullandıklarım arasında bana en yardımcı olanı. Kullanımı basit, ödemelerimi otomatik...”

Zafer Ceyhan

Firma Sahibi / Kurucu, Vivo Bilişim

Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.

Sıkça Sorulan Sorular

Merak ettiğin tüm cevaplar burada

e-İrsaliye süreci ile ilgili aklınıza takılan soruların hem yazılı hem videolu açıklamalarına soru havuzumuzdan ulaşabilirsiniz.

Tüm Sorulara Gidin

Paraşüt Blog

Paraşüt’ten haberler, sektörel gelişmeler ve daha fazlasını ister blog yazılarında okuyun isterseniz de video ya da podcast’lerden takip edin.

Diğer Ön Muhasebe Yönetimi Özellikleri

e ihracat

e-İhracat Faturası

e arsiv

e-Arşiv Programı

e smm

e-Serbest Meslek Makbuzu Programı