e-Serbest Meslek Makbuzu Programı

e-Serbest Meslek Makbuzu hizmetine 30 dakika* içinde geçiş yapın. Daha kolay, hızlı ve ekonomik makbuz gönderin.

Kredi kartı gerekmeden ücretsiz deneyin, memnun kalırsanız abone olun.

*Mali Mühür veya e-imza bekleme süresi hariç.

e-Serbest Meslek Makbuzu nedir?

e-Serbest Meslek Makbuzu, serbest meslek erbaplarının mesleki faaliyetleri karşılığında yaptığı tahsilatlar için düzenlediği bir dijital evraktır.

Kolay ve hızlı makbuz kesin

Elde, excel'de makbuz kesmekle uğraşmayın. Dilerseniz makbuz kopyalama ile benzer tip makbuzları kolayca oluşturun, zaman kazanın.

Makbuzunuz anında müşterinize ulaşsın

e-SMM sisteminde oluşturduğunuz makbuzlar tek tıkla müşterinize ulaşsın, anında görünsün. Makbuzlarınızın ulaşmaması, kargoda kaybolması gibi dertlerden kurtulun.

Makbuz tutarlarını otomatik hesaplatın

Hizmetiniz karşılığında alacağınız net ücret, kesilecek stopaj vergisi, KDV ve tahsil edeceğiniz toplam tutarları otomatik bir şekilde hesaplayın.

Makbuzlarınızı kolayca bulun

Ödeme durumu, vade tarihi ya da makbuz kategorisi gibi filtrelerle elektronik makbuzlarınızı listeleyin, arama çubuğundan istediğiniz makbuzu kolayca bulun.

Tahsilatlarınızdan haberdar olun

Vadesi gelen makbuzlarınızın tahsilat hatırlatması e-posta kutunuza ve Paraşüt’ün mobil uygulaması ile bildirim olarak telefonunuza gelsin.

İşinizi dijitale taşıyın

İnternet bağlantısı bulunan her yerden makbuzunuzu kesin, finansal operasyonunuzu kolayca raporlayın. Uzaktan çalıştığınız anlarda bile işiniz yanınızda olsun.

e-Serbest Meslek Makbuzu'nun avantajları nelerdir?

Serbest meslek erbapları e-SMM ile elektronik ortamda makbuz oluşturarak giderlerini azaltabilir ve tahsilatlarını hızlandırabilir.

Tahsilatlarınızı hızlandırın

e-Serbest Meslek Makbuzu takip sürecine vakit harcamayın, makbuzlarınızı anında müşteriniz ile paylaşın. Tahsilat sürecinizi hemen başlatın, alacaklarınız daha hızlı gelsin.

Tasarruf edin

e-Serbest Meslek Makbuzu ile matbaa, kargo ve noter gibi ek masraflardan kurtulun, e-SMM programı ile hem zamandan hem de paradan tasarruf edin.

Kargo yükünden kurtulun

Nerede olursanız olun, makbuzlarınızı anında oluşturup müşterilerinize iletin. e-SMM sayesinde kağıt makbuz kargolama derdi ortadan kalksın.

Fiziki makbuz saklamakla uğraşmayın

Makbuzlarınız dijital ortamda arşivlensin. Makbuz saklama iş yükü ve maliyetinden kurtulun. İstediğiniz zaman eski makbuzlarınıza rahatça ulaşın.

Doğayı koruyun

e-Serbest Meslek Makbuzu sistemi ile makbuz kestiğiniz dönemlere göre kağıt tüketimini azaltın; doğayı korumaya yardımcı olun.

İşinizin kontrolünde olun

Paraşüt ile e-SMM kullanarak dilediğiniz her an makbuzlarınıza ulaşın, ön muhasebeniz ile entegre olarak finansal operasyonunuzu her yerden etkili bir şekilde yönetin.

Neden Paraşüt ile e-SMM?

Anahtar Teslim e-SMM

Başvuru işlemlerinizi uzman süreç danışmanımızla birlikte yönetin. Yerinizden kalkmadan 30 dakika içinde* e-serbest meslek makbuzuna geçin.

e-Dönüşüm Sürecinizi Hemen Başlatın


*Mali Mühür veya e-imza bekleme süresi hariç.

Uygun Fiyatla Kullanın

Entegrasyon, eğitim bedeli gibi ücretlerden kurtulun. Uygun e-kontör fiyatlarıyla e-serbest meslek makbuzu gönderin.

Entegre Ön Muhasebe

Paraşüt ile e-belge hizmetlerini kullanırken, ön muhasebenizi yönetmenizi sağlayacak özellikler sayesinde finansal verilerinizi her yerden yönetin.

Sınırsız Destek

Bilgiye ve yardıma ihtiyaç duyduğunuz her an sınırsız destek hizmetimizden faydalanın.

İş verimliliğinizi artıracak özellikler Paraşüt'te.

 • Makbuz Takibi

  Kolayca makbuz kesin, yazdırın ve gönderin.

 • Cari Hesap Takibi

  Müşteri ve tedarikçilerinizin bakiyesini takip edin.

 • Gelir Gider Takibi

  Gelir ve giderlerinizi takip edin, raporlayın.

 • Akıllı Banka Hesap Takibi

  Hesap hareketleriniz otomatik olarak Paraşüt’e aktarılsın.

 • Raporlama

  İhtiyacınız olan tüm raporlar elinizin altında.

 • Kredi Kartı ile Online Tahsilat

  Müşterilerinize kredi kartı ile ödeme seçeneği sunun.

Ekonomik e-Kontör paketleri ile tasarruf edin.

Gönderilen veya alınan her elektronik belge 1 e-kontör değerindedir.
Paraşüt aboneliğinizi başlatarak kullanabileceğiniz e-kontör paketlerinin kullanım süresi 12 ay ile sınırlıdır.

50 e-Kontör

70₺

+ KDV


Kullandıkça Öde

100 e-Kontör

125₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
18₺ daha hesaplı

200 e-Kontör

190₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
108₺ daha hesaplı

500 e-Kontör

425₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
330₺ daha hesaplı

1000 e-Kontör

725₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
810₺ daha hesaplı

2500 e-Kontör

1.650₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
2.220₺ daha hesaplı

5000 e-Kontör

3.000₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
4.800₺ daha hesaplı

İşiniz her an elinizin altında!

Mobil durumdayken bile işinizi cebinizden yürütebilmenin keyfini yaşayın.

 • Cep telefonunuzdan tüm makbuzlarınızı görüntüleyin.
 • Banka hesaplarınıza tek ekrandan ulaşın.
 • Tüm giderlerinizi oluştuğu an girin, takip edin.
 • Gecikmiş ve gelecek tahsilatlarınızdan haberdar olun.
 • Cari hesap bilgilerinizi anında görüntüleyin.
 • Müşteri ve tedarikçi bilgilerine kolayca ulaşın.
 • Ödemelerinizi ve nakit hareketinizi takip edin.

e-Serbest Meslek Makbuzu ile ilgili sıkça sorulan sorular

e-Serbest Meslek Makbuzu nedir? Kimler kesebilir?

e-Serbest Meslek Makbuzu, serbest meslek erbabının mesleki faaliyetleri karşılığında yaptığı tahsilatlar için düzenlediği dijital bir evraktır. Yapılan işin sermayeye dayalı değil mesaiye dayalı olduğu, kişisel bilgi ve beceri gerektiren, bir kuruluşa bağlı olmadan bağımsız olarak çalışılan ve serbest meslek erbabı kabul edilen mesleklere mensup kişiler, e-SMM hizmetine geçiş yaparak e- serbest meslek makbuzu kesebilir. (Örnek: Avukat, mali müşavir, doktor, diş hekimi, veteriner...)

2023 yılında e-SMM kullanım zorunluluğu nedir?

509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile serbest meslek makbuzlarının elektronik ortamda oluşturulması, muhafaza ve ibraz edilmesiyle ilgili yapılan düzenleme ile 30 Haziran 2020’den itibaren mesleki faaliyetlerine yeni başlayan ya da devam eden tüm vergi mükellefi serbest meslek mensupları için e-serbest meslek makbuzu zorunluluğu getirildi. Böylece, vergi mükellefi olan serbest meslek erbapları ciro limitine bakılmaksızın elektronik belge kapsamına alınmış oldu. Serbest meslek erbaplarının işe başladıkları tarihi takip eden üç ayın sonuna kadar e-serbest meslek makbuzu uygulamasına geçiş yapması zorunlu tutuldu.

e-SMM nasıl kesilir?

e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) kesmek için öncelikle e-imza veya mali mühre sahip olmanız gerekir. Ardından özel entegratörler veya GİB portal üzerinden e-SMM kesebilirsiniz. Öncelikle bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden serbest meslek mükellefiyeti bildiriminde bulunmalısınız. Belgede müşteri adı-soyadı, müşterinin vergi dairesi, vergi kimlik numarası veya T.C. kimlik numarası ve müşteri adres bilgilerini eklemelisiniz. Aynı zamanda ücret bilgisi, düzenleme tarihi, saati ve dakikayı da belgede bulunmalıdır. Paraşüt’te daha hızlı ve kolay e-SMM düzenlemek için buradan bilgi alabilir, dilerseniz 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

e-SMM kesmek için mali mühür gerekli midir?

İster GİB Portal e-SMM uygulaması ile isterseniz de özel entegratör uygulamaları ile e-SMM kesin, mali mühür temin etmeniz gerekmektedir. GİB Portal üzerinden e-SMM kesecekseniz mali mühür ya da e-imzanızın her zaman bilgisayarınıza takılı olduğuna dikkat etmelisiniz. Paraşüt’te ise mali mührünüzü alıp aboneliğinizi başlattığınız anda kullanıcı bilgileri ve şifreniz ile uygulamaya kolayca giriş yapabilir, mali mührünüz yanında olmasa bile dilediğiniz yerden e-SMM kesip müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

e-SMM kaç gün içinde kesilir?

e-Serbest meslek makbuzu, hizmet tamamlandıktan ve tahsilat yapıldıktan hemen sonra düzenlenmelidir.

e-SMM geriye dönük kesilir mi?

e-SMM’de faturadakinden daha farklı bir işleyiş söz konusudur. Geriye dönük e-fatura ve e-arşiv fatura en fazla 7 gün öncesine olacak şekilde düzenlenebilirken, e-SMM’de tahsilat esası geçerlidir. Tahsilat yapıldığı anda makbuz düzenlenmesi zorunludur.

e-Serbest meslek makbuzu iptali nasıl yapılır?

e-SMM iptali için yasal süre olan 7 gün içerisinde iptal gerçekleşebilir. GİB Portal üzerinden e-belge iptal/itiraz sisteminden iptal talebi oluşturabilirsiniz. Paraşüt üzerinden e-SMM düzenlemek kadar iptal etme işlemi de kolaylıkla yapılır. e-Serbest meslek makbuzunuzu iptal ettiğinizde, iptal bildirimini sizin yerinize Paraşüt yapar ve iptal işlemi çok daha hızlı ve pratik gerçekleşir.

e-Serbest meslek makbuzu sorgulaması nasıl yapılır?

e-Serbest meslek makbuzunuzu sorgulamak için öncelikle e-Serbest meslek makbuzu sorgulama sayfasına giriş yapın. Ardından; Satıcı vergi kimlik numarası veya kimlik numarası, serbest meslek makbuzu no, brüt ücret ve güvenlik kodu bilgilerini girin. Açılan sayfada serbest meslek makbuzu sorgulama sonrası mevcut bilgiler çıkacaktır.

Paraşüt'te hem SMM hem de fatura kesebilir miyim?

Ne yazık ki tek bir Paraşüt hesabı üzerinden hem SMM hem de fatura kesmek mümkün değil. İki hizmeti de kullanabilmek için iki farklı Paraşüt hesabının oluşturulması gerekmektedir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız daha fazla bilgi almak için destek@parasut.com e-posta adresine yazabilir ya da 0 212 963 00 20 numaralı telefondan hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arasında bize ulaşabilirsiniz.

Paraşüt ile e-SMM'ye geçmenin maliyeti nedir?

Paraşüt e-serbest meslek makbuzuna geçişte herhangi bir başvuru, kurulum veya entegrasyon ücreti yoktur. e-Serbest Meslek Makbuzu kullanıcısı olabilmek için Paraşüt aboneliğinizi başlatmanız ve gerekli olan mali mührü temin etmeniz gerekmektedir (Şahıs firmaları mali mühür yerine e-imza ile de başvuru yapabilir). Paraşüt aboneliğinizi başlatıp, e-SMM aktivasyonunuz tamamladıktan sonra e-serbest meslek makbuzu gönderip alabilmek için ön ödemeli e-kontör paketlerimizden satın alarak elektronik ortamda serbest meslek makbuzu gönderip almaya başlayabilirsiniz. Dijital belge başına kuruşlar seviyesine inen bir meblağ ödeyerek tüm sürecinizi tamamen dijital olarak yönetebilirsiniz.

Paraşüt'te e-SMM kullanmaya nasıl başlayabilirim?

Paraşüt'te GİB standartlarına uygun olarak e-Serbest Meslek Makbuzu kesmek, düzenlemek ve paylaşmak çok kolay. Eğer Paraşüt hesabınız yoksa Paraşüt hesabınızı oluşturma aşamasında Evrak Türü seçeneğinde Serbest Meslek Makbuzu'nu işaretlemeniz gerekmektedir. Ardından Paraşüt uygulaması içerisinden Uygulamalar > e-Mikro Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Entegrasyonu'nu seçerek işlemlerinize başlayabilir, adımları takip ederek kolayca e-SMM'ye geçiş yapabilirsiniz.

Serbest meslek makbuzu ile fatura arasında fark var mıdır?

Evet. Serbest meslek makbuzu ile fatura arasındaki en temel fark, serbest meslek makbuzundaki stopaj kesintisidir. Faturada stopaj yokken, serbest meslek makbuzunda %20 oranında stopaj ödenir. Bu nedenle, her iki belgede de bulunan KDV’nin yanında serbest meslek erbaplarının stopajı da hesaba katmaları gerekir.

e-SMM de e-imza zorunlu mu?

e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) düzenlemek için e-imza sertifikası almanız gereklidir. e-İmza, e-SMM belgelerinin güvenli ve hukuki olarak geçerli olmasını sağlar. Bu nedenle, bütün e-belge geçişlerinde olduğu gibi, e-SMM için de e-imza ya da mali mühür şartı aranır.

Paraşüt'te işlem yaptığım evrak türünü değiştirebilir miyim?

Eğer mevcut durumda Paraşüt'te fatura kesiyorsanız, elektronik makbuz kesmeye başlamak için destek ekibimize ulaşmanız gerekmektedir. Benzer şekilde Paraşüt üzerinden makbuz kesmeye başladığınız zaman işlem yaptığınız evrak türünü değiştirmek isterseniz destek@parasut.com adresinden ya da 0 212 963 00 20 numaralı telefondan destek ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

e-Serbest meslek makbuzu fatura yerine geçer mi?

Serbest meslek makbuzu, ücret tahsili yapıldığının bir ispatı olarak her ne kadar fatura veya fiş ile benzerlik gösterse de kullanıcılarının bulunduğu sektör ve yaptığı iş bakımından faturadan farklıdır. Eğer siz de serbest meslek kazancı elde ediyor, bir işvereniniz olmadan sermaye yerine çalışma saatlerinizi ön planda tutarak çalışıyorsanız ve verdiğiniz hizmeti işveren adına değil, kendi adınıza yapıyorsanız serbest meslek erbabısınızdır. Bu nedenle fatura değil, serbest meslek makbuzu kesmeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

e-SMM işlemlerini Paraşüt ile yapmanın avantajları nelerdir?

Paraşüt ile e-Serbest meslek makbuzu hizmetine mali mühür veya e-imza başvurunuzu yaptıktan sonra sadece 30 dakika içinde geçiş yapabilir, uğraştırıcı süreçler içine girmeden e-SMM kolaylığından faydalanabilirsiniz. Paraşüt uygulaması ile makbuzlarınızı; internet bağlantınız olan her yerden oluşturabilir, noter onayı, elle doldurma, imzalama, kaşeleme ve kargo ile uğraşmadan müşterileriniz ve mali müşaviriniz ile anında paylaşabilir, fiziksel olarak arşivlemeye gerek duymadan dijital ortamda saklayabilir ve aradığınızı kolayca bulabilirsiniz.

Serbest meslek makbuzunda stopaj kesmek zorunlu mudur?

Müşterinizin vergi mükellefi olmaması durumunda stopajsız serbest meslek makbuzu kesebilirsiniz. Makbuzda sadece KDV oranını işleyebilirsiniz. Bu durum dışında serbest meslek makbuzu kesilirken %20 oranında stopaj hesabı yapılmalıdır.

e-SMM ne zaman zorunlu oldu?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2019 yılında yayınladığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde 2023 yılı için de geçerli olan e-SMM zorunluluğunun kapsamı açıkça belirtilmiştir. 30 Haziran 2020'den itibaren mesleki faaliyetlerine yeni başlayan ya da devam eden tüm vergi mükellefi serbest meslek mensupları için e-serbest meslek makbuzu zorunlu oldu.

Faaliyetlere yeni başlayanlar için e-SMM geçiş süresi ne kadardır?

Faaliyetine yeni başlayan serbest meslek erbapları için e-SMM'ye geçiş süreci, işe başlama tarihini takip eden üçüncü ayın sonuna kadardır. e-Serbest meslek makbuzunun belirtilen tarih aralığında düzenlenmemesi sonucu usulsüzlük cezası verilir.

e-SMM kaç yıl saklanmalıdır?

Vergi Usul Kanunu'na göre e-Serbest Meslek Makbuzlarınızı 10 yıl boyunca saklamanız gerekir. Vergi dairelerinin incelemesi veya denetimi durumunda e-SMM belgelerine ihtiyaç duyulabileceğinden, belgelerin bu süre boyunca güvenli bir şekilde saklanması önemlidir. Ayrıca, e-SMM belgelerinin dijital olarak saklanması da mümkündür, ancak bu durumda da 10 yıl boyunca erişilebilir ve okunabilir olmaları gerekir. Paraşüt’te makbuzlarınız dijital ortamda güvenle arşivlenir. Bu sayede makbuz saklama iş yükü ve maliyetinden kurtulur, istediğiniz zaman eski makbuzlarınıza rahatça ulaşabilirsiniz.

e-SMM’de bulunması gereken zorunlu bilgiler nelerdir?

Serbest meslek makbuzunda bulunması gereken zorunlu bilgiler şu şekildedir. Serbest meslek erbabının isim, adres, vergi dairesi bilgileri, serbest meslek erbabının vergi kimlik numarası ya da T.C. kimlik numarası, müşterinin isim ya da unvanı, adresi, kişi vergi mükellefi ise vergi dairesi bilgisi, vergi kimlik numarası veya T.C. kimlik numarası, alınacak ödemenin miktarı, KDV ve stopaj bilgileri, belge numarası, saat ve dakika dahil olmak üzere belgenin düzenlenme tarihi.

e-SMM’de vergi hesaplaması nasıl yapılır?

Serbest meslek makbuzu vergi hesaplamasını buraya tıklayarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Makbuzlarda logo kullanımı zorunlu mudur?

e-Serbest meslek makbuzlarında logo kullanımı ile ilgili bir zorunluluk bulunmuyor. Ancak dileyen serbest meslek erbapları logolarını belge üzerinde kullanabilirler. Bu durum size bağlı.

e-Fatura kullanıcısı olmadan e-makbuz kullanılabilir mi?

Evet kullanılabilir. E-SMM kesebilmek için e-fatura kullanıcısı olma şartı aranmaz.

Nasıl e-Kontör alabilirim?

Aktivasyon aşamasından sonra, elektronik serbest meslek makbuzu gönderip almak için e-kontör satın alıp kullanabilirsiniz. Gönderilen veya alınan her e-smm, e-fatura ve e-arşiv bir e-kontör değerindedir. Paraşüt aboneliğinizi başlatarak kullanabileceğiniz e-kontör paketlerinin kullanım süresi 12 ay ile sınırlıdır. Mevcut e-kontör paketlerimizden herhangi birini satın almak isterseniz yukarıdaki KDV dahil fiyatlar geçerlidir. İster Paraşüt hesabınız içerisinden kredi kartı ile, ister EFT / Havale yoluyla bu paketlerden herhangi birini satın alabilirsiniz.
Havale bilgileri için buraya tıklayınız.

Sorularınız varsa, sizi hemen arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın, elektronik fatura danışmanımız sorularınızı yanıtlasın.
Paraşüt abonesiyseniz bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.