e-Serbest Meslek Makbuzu Programı

e-Serbest Meslek Makbuzu hizmetine 30 dakika* içinde geçiş yapın. Daha kolay, hızlı ve ekonomik makbuz gönderin.

Kredi kartı gerekmeden ücretsiz deneyin, memnun kalırsanız abone olun.

*Mali Mühür veya e-imza bekleme süresi hariç.

e-Serbest Meslek Makbuzu nedir?

e-Serbest Meslek Makbuzu, serbest meslek erbaplarının mesleki faaliyetleri karşılığında yaptığı tahsilatlar için düzenlediği bir dijital evraktır.

Kolay ve hızlı makbuz kesin

Elde, excel'de makbuz kesmekle uğraşmayın. Dilerseniz makbuz kopyalama ile benzer tip makbuzları kolayca oluşturun, zaman kazanın.

Makbuzunuz anında müşterinize ulaşsın

e-SMM sisteminde oluşturduğunuz makbuzlar tek tıkla müşterinize ulaşsın, anında görünsün. Makbuzlarınızın ulaşmaması, kargoda kaybolması gibi dertlerden kurtulun.

Makbuz tutarlarını otomatik hesaplatın

Hizmetiniz karşılığında alacağınız net ücret, kesilecek stopaj vergisi, KDV ve tahsil edeceğiniz toplam tutarları otomatik bir şekilde hesaplayın.

Makbuzlarınızı kolayca bulun

Ödeme durumu, vade tarihi ya da makbuz kategorisi gibi filtrelerle elektronik makbuzlarınızı listeleyin, arama çubuğundan istediğiniz makbuzu kolayca bulun.

Tahsilatlarınızdan haberdar olun

Vadesi gelen makbuzlarınızın tahsilat hatırlatması e-posta kutunuza ve Paraşüt’ün mobil uygulaması ile bildirim olarak telefonunuza gelsin.

İşinizi dijitale taşıyın

İnternet bağlantısı bulunan her yerden makbuzunuzu kesin, finansal operasyonunuzu kolayca raporlayın. Uzaktan çalıştığınız anlarda bile işiniz yanınızda olsun.

e-Serbest Meslek Makbuzu'nun avantajları nelerdir?

Serbest meslek erbapları e-SMM ile elektronik ortamda makbuz oluşturarak giderlerini azaltabilir ve tahsilatlarını hızlandırabilir.

Tahsilatlarınızı hızlandırın

e-Serbest Meslek Makbuzu takip sürecine vakit harcamayın, makbuzlarınızı anında müşteriniz ile paylaşın. Tahsilat sürecinizi hemen başlatın, alacaklarınız daha hızlı gelsin.

Tasarruf edin

e-Serbest Meslek Makbuzu ile matbaa, kargo ve noter gibi ek masraflardan kurtulun, e-SMM programı ile hem zamandan hem de paradan tasarruf edin.

Kargo yükünden kurtulun

Nerede olursanız olun, makbuzlarınızı anında oluşturup müşterilerinize iletin. e-SMM sayesinde kağıt makbuz kargolama derdi ortadan kalksın.

Fiziki makbuz saklamakla uğraşmayın

Makbuzlarınız dijital ortamda arşivlensin. Makbuz saklama iş yükü ve maliyetinden kurtulun. İstediğiniz zaman eski makbuzlarınıza rahatça ulaşın.

Doğayı koruyun

e-Serbest Meslek Makbuzu sistemi ile makbuz kestiğiniz dönemlere göre kağıt tüketimini azaltın; doğayı korumaya yardımcı olun.

İşinizin kontrolünde olun

Paraşüt ile e-SMM kullanarak dilediğiniz her an makbuzlarınıza ulaşın, ön muhasebeniz ile entegre olarak finansal operasyonunuzu her yerden etkili bir şekilde yönetin.

Neden Paraşüt ile e-SMM?

Anahtar Teslim e-SMM

Başvuru işlemlerinizi uzman süreç danışmanımızla birlikte yönetin. Yerinizden kalkmadan 30 dakika içinde* e-serbest meslek makbuzuna geçin.

e-Dönüşüm Sürecinizi Hemen Başlatın


*Mali Mühür veya e-imza bekleme süresi hariç.

Uygun Fiyatla Kullanın

Entegrasyon, eğitim bedeli gibi ücretlerden kurtulun. Uygun e-kontör fiyatlarıyla e-serbest meslek makbuzu gönderin.

Entegre Ön Muhasebe

Paraşüt ile e-belge hizmetlerini kullanırken, ön muhasebenizi yönetmenizi sağlayacak özellikler sayesinde finansal verilerinizi her yerden yönetin.

Sınırsız Destek

Bilgiye ve yardıma ihtiyaç duyduğunuz her an sınırsız destek hizmetimizden faydalanın.

İş verimliliğinizi artıracak özellikler Paraşüt'te.

 • Makbuz Takibi

  Kolayca makbuz kesin, yazdırın ve gönderin.

 • Cari Hesap Takibi

  Müşteri ve tedarikçilerinizin bakiyesini takip edin.

 • Gelir Gider Takibi

  Gelir ve giderlerinizi takip edin, raporlayın.

 • Akıllı Banka Hesap Takibi

  Hesap hareketleriniz otomatik olarak Paraşüt’e aktarılsın.

 • Raporlama

  İhtiyacınız olan tüm raporlar elinizin altında.

 • Kredi Kartı ile Online Tahsilat

  Müşterilerinize kredi kartı ile ödeme seçeneği sunun.

Ekonomik e-Kontör paketleri ile tasarruf edin.

Gönderilen veya alınan her elektronik belge 1 e-kontör değerindedir.
Paraşüt aboneliğinizi başlatarak kullanabileceğiniz e-kontör paketlerinin kullanım süresi 12 ay ile sınırlıdır.

50 e-Kontör

65₺

+ KDV


Kullandıkça Öde

100 e-Kontör

115₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
18₺ daha hesaplı

200 e-Kontör

175₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
100₺ daha hesaplı

500 e-Kontör

375₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
325₺ daha hesaplı

1000 e-Kontör

650₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
767₺ daha hesaplı

2500 e-Kontör

1500₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
2.065₺ daha hesaplı

5000 e-Kontör

2725₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
4.455₺ daha hesaplı

İşiniz her an elinizin altında!

Mobil durumdayken bile işinizi cebinizden yürütebilmenin keyfini yaşayın.

 • Cep telefonunuzdan tüm makbuzlarınızı görüntüleyin.
 • Banka hesaplarınıza tek ekrandan ulaşın.
 • Tüm giderlerinizi oluştuğu an girin, takip edin.
 • Gecikmiş ve gelecek tahsilatlarınızdan haberdar olun.
 • Cari hesap bilgilerinizi anında görüntüleyin.
 • Müşteri ve tedarikçi bilgilerine kolayca ulaşın.
 • Ödemelerinizi ve nakit hareketinizi takip edin.

e-Serbest Meslek Makbuzu ile ilgili sıkça sorulan sorular

e-Serbest Meslek Makbuzu nedir? Kimler kesebilir?

e-Serbest Meslek Makbuzu, serbest meslek erbabının mesleki faaliyetleri karşılığında yaptığı tahsilatlar için düzenlediği dijital bir evraktır. Yapılan işin sermayeye dayalı değil mesaiye dayalı olduğu, kişisel bilgi ve beceri gerektiren, bir kuruluşa bağlı olmadan bağımsız olarak çalışılan ve serbest meslek erbabı kabul edilen mesleklere mensup kişiler, e-SMM hizmetine geçiş yaparak e- serbest meslek makbuzu kesebilir. (Örnek: Avukat, mali müşavir, doktor, diş hekimi, veteriner...)

Paraşüt'te işlem yaptığım evrak türünü değiştirebilir miyim?

Eğer mevcut durumda Paraşüt'te fatura kesiyorsanız, elektronik makbuz kesmeye başlamak için destek ekibimize ulaşmanız gerekmektedir. Benzer şekilde Paraşüt üzerinden makbuz kesmeye başladığınız zaman işlem yaptığınız evrak türünü değiştirmek isterseniz destek@parasut.com adresinden ya da 0 212 963 00 20 numaralı telefondan destek ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Paraşüt'te hem SMM hem de fatura kesebilir miyim?

Ne yazık ki tek bir Paraşüt hesabı üzerinden hem SMM hem de fatura kesmek mümkün değil. İki hizmeti de kullanabilmek için iki farklı Paraşüt hesabının oluşturulması gerekmektedir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız daha fazla bilgi almak için destek@parasut.com e-posta adresine yazabilir ya da 0 212 963 00 20 numaralı telefondan hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arasında bize ulaşabilirsiniz.

Paraşüt'te e-SMM kullanmaya nasıl başlayabilirim?

Paraşüt'te GİB standartlarına uygun olarak e-Serbest Meslek Makbuzu kesmek, düzenlemek ve paylaşmak çok kolay. Eğer Paraşüt hesabınız yoksa Paraşüt hesabınızı oluşturma aşamasında Evrak Türü seçeneğinde Serbest Meslek Makbuzu'nu işaretlemeniz gerekmektedir. Ardından Paraşüt uygulaması içerisinden Uygulamalar > e-Mikro Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Entegrasyonu'nu seçerek işlemlerinize başlayabilir, adımları takip ederek kolayca e-SMM'ye geçiş yapabilirsiniz.

2021 yılında e-SMM kullanım zorunluluğu nedir?

509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile serbest meslek makbuzlarının elektronik ortamda oluşturulması, muhafaza ve ibraz edilmesiyle ilgili yapılan düzenleme ile, serbest meslek erbaplarının 1 Haziran 2020’den itibaren e-serbest meslek makbuzu kullanması zorunlu hale getirilmişti. Böylece, vergi mükellefi olan serbest meslek erbapları ciro limitine bakılmaksızın elektronik belge kapsamına alınmış oldu. 1 Şubat 2020 tarihinden itibaren faaliyet göstermeye başlayacak mükelleflerin ise işe başladıkları tarihi takip eden üç ayın sonuna kadar e-serbest meslek makbuzu uygulamasına geçiş yapması zorunlu tutuldu.

Paraşüt ile e-SMM'ye geçmenin maliyeti nedir?

Paraşüt e-serbest meslek makbuzuna geçişte herhangi bir başvuru, kurulum veya entegrasyon ücreti yoktur. e-Serbest Meslek Makbuzu kullanıcısı olabilmek için Paraşüt aboneliğinizi başlatmanız ve gerekli olan mali mührü temin etmeniz gerekmektedir (Şahıs firmaları mali mühür yerine e-imza ile de başvuru yapabilir). Paraşüt aboneliğinizi başlatıp, e-SMM aktivasyonunuz tamamladıktan sonra e-serbest meslek makbuzu gönderip alabilmek için ön ödemeli e-kontör paketlerimizden satın alarak elektronik ortamda serbest meslek makbuzu gönderip almaya başlayabilirsiniz. Dijital belge başına kuruşlar seviyesine inen bir meblağ ödeyerek tüm sürecinizi tamamen dijital olarak yönetebilirsiniz.

e-Serbest meslek makbuzu fatura yerine geçer mi?

Serbest meslek makbuzu, ücret tahsili yapıldığının bir ispatı olarak her ne kadar fatura veya fiş ile benzerlik gösterse de kullanıcılarının bulunduğu sektör ve yaptığı iş bakımından faturadan farklıdır. Eğer siz de serbest meslek kazancı elde ediyor, bir işvereniniz olmadan sermaye yerine çalışma saatlerinizi ön planda tutarak çalışıyorsanız ve verdiğiniz hizmeti işveren adına değil, kendi adınıza yapıyorsanız serbest meslek erbabısınızdır. Bu nedenle fatura değil, serbest meslek makbuzu kesmeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

e-SMM kesmek için mali mühür gerekli midir?

İster GİB Portal e-SMM uygulaması ile isterseniz de özel entegratör uygulamaları ile e-SMM kesin, mali mühür temin etmeniz gerekmektedir. GİB Portal üzerinden e-SMM kesecekseniz mali mühür ya da e-imzanızın her zaman bilgisayarınıza takılı olduğuna dikkat etmelisiniz. Paraşüt’te ise mali mührünüzü alıp aboneliğinizi başlattığınız anda kullanıcı bilgileri ve şifreniz ile uygulamaya kolayca giriş yapabilir, mali mührünüz yanında olmasa bile dilediğiniz yerden e-SMM kesip müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

Nasıl e-Kontör alabilirim?

Aktivasyon aşamasından sonra, elektronik serbest meslek makbuzu gönderip almak için e-kontör satın alıp kullanabilirsiniz. Gönderilen veya alınan her e-smm, e-fatura ve e-arşiv bir e-kontör değerindedir. Paraşüt aboneliğinizi başlatarak kullanabileceğiniz e-kontör paketlerinin kullanım süresi 12 ay ile sınırlıdır. Mevcut e-kontör paketlerimizden herhangi birini satın almak isterseniz yukarıdaki KDV dahil fiyatlar geçerlidir. İster Paraşüt hesabınız içerisinden kredi kartı ile, ister EFT / Havale yoluyla bu paketlerden herhangi birini satın alabilirsiniz.
Havale bilgileri için buraya tıklayınız.

Serbest meslek makbuzu ile fatura arasında fark var mıdır?

Evet. Serbest meslek makbuzu ile fatura arasındaki en temel fark, serbest meslek makbuzundaki stopaj kesintisidir. Faturada stopaj yokken, serbest meslek makbuzunda %20 oranında stopaj ödenir. Bu nedenle, her iki belgede de bulunan KDV’nin yanında serbest meslek erbaplarının stopajı da hesaba katmaları gerekir.

Serbest meslek makbuzunda stopaj kesmek zorunlu mudur?

Müşterinizin vergi mükellefi olmaması durumunda stopajsız serbest meslek makbuzu kesebilirsiniz. Makbuzda sadece KDV oranını işleyebilirsiniz. Bu durum dışında serbest meslek makbuzu kesilirken %20 oranında stopaj hesabı yapılmalıdır.

e-SMM geriye dönük kesilir mi?

e-SMM’de faturadakinden daha farklı bir işleyiş söz konusudur. Geriye dönük e-fatura ve e-arşiv fatura en fazla 7 gün öncesine olacak şekilde düzenlenebilirken, e-SMM’de tahsilat esası geçerlidir. Tahsilat yapıldığı anda makbuz düzenlenmesi zorunludur.

Sorularınız varsa, sizi hemen arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın, elektronik fatura danışmanımız sorularınızı yanıtlasın.
Paraşüt abonesiyseniz bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.