e-Serbest Meslek Makbuzu Programı

e-Serbest Meslek Makbuzu hizmetine dakikalar içinde geçiş yapın. Daha kolay, hızlı ve ekonomik makbuz gönderin.

Paraşüt’ü Ücretsiz Dene

e smm
Anasayfa /

E Serbest Meslek Makbuzu Programı

Nedir?
Neler Yapabilirsiniz?
Avantajları Neler?
Kullanım Kılavuzu
Mutlu Patronlar
SSS
Blog

e-Serbest Meslek Makbuzu nedir?

e-Serbest Meslek Makbuzu, serbest meslek erbaplarının mesleki faaliyetleri karşılığında yaptığı tahsilatlar için düzenlediği bir dijital evraktır.

e-Serbest Meslek Makbuzu ile neler yapabilirsiniz?

Kolay ve

Kolay ve hızlı makbuz kesin

Elde, excel'de makbuz kesmekle uğraşmayın. Dilerseniz makbuz kopyalama ile benzer tip makbuzları kolayca oluşturun, zaman kazanın.

parasut com

Makbuzunuz anında müşterinize ulaşsın

e-SMM sisteminde oluşturduğunuz makbuzlar tek tıkla müşterinize ulaşsın, anında görünsün. Makbuzlarınızın ulaşmaması, kargoda kaybolması gibi dertlerden kurtulun.

parasut com

Makbuz tutarlarını otomatik hesaplatın

Hizmetiniz karşılığında alacağınız net ücret, kesilecek stopaj vergisi, KDV ve tahsil edeceğiniz toplam tutarları otomatik bir şekilde hesaplayın.

hizli listeleme

Makbuzlarınızı kolayca bulun

Ödeme durumu, vade tarihi ya da makbuz kategorisi gibi filtrelerle elektronik makbuzlarınızı listeleyin, arama çubuğundan istediğiniz makbuzu kolayca bulun.

Makbuz Tutarlarini

Tahsilatlarınızdan haberdar olun

Vadesi gelen makbuzlarınızın tahsilat hatırlatması e-posta kutunuza ve Paraşüt’ün mobil uygulaması ile bildirim olarak telefonunuza gelsin.

hareketegecin f69985c03b.png

İşinizi dijitale taşıyın

İnternet bağlantısı bulunan her yerden makbuzunuzu kesin, finansal operasyonunuzu kolayca raporlayın. Uzaktan çalıştığınız anlarda bile işiniz yanınızda olsun.

e-Serbest Meslek Makbuzunun avantajları neler?

Tahsilatlarinizi Hizlandirin

Tahsilatlarınızı hızlandırın

e-Serbest Meslek Makbuzu takip sürecine vakit harcamayın, makbuzlarınızı anında müşteriniz ile paylaşın. Tahsilat sürecinizi hemen başlatın, alacaklarınız daha hızlı gelsin.

uygunfiyatlakullanindisi f2bf1eb276.png

Tasarruf edin

e-Serbest Meslek Makbuzu ile matbaa, kargo ve noter gibi ek masraflardan kurtulun, e-SMM programı ile hem zamandan hem de paradan tasarruf edin.

kargo masraflarindan

Kargo yükünden kurtulun

Nerede olursanız olun, makbuzlarınızı anında oluşturup müşterilerinize iletin. e-SMM sayesinde kağıt makbuz kargolama derdi ortadan kalksın.

fizikifaturasaklamaktankurtulun disi

Fiziki makbuz saklamakla uğraşmayın

Makbuzlarınız dijital ortamda arşivlensin. Makbuz saklama iş yükü ve maliyetinden kurtulun. İstediğiniz zaman eski makbuzlarınıza rahatça ulaşın.

dogayi koruyun

Doğayı koruyun

e-Serbest Meslek Makbuzu sistemi ile makbuz kestiğiniz dönemlere göre kağıt tüketimini azaltın; doğayı korumaya yardımcı olun.

onmuhaseberaporlari copy

İşinizin kontrolünde olun

Paraşüt ile e-SMM kullanarak dilediğiniz her an makbuzlarınıza ulaşın, ön muhasebeniz ile entegre olarak finansal operasyonunuzu her yerden etkili bir şekilde yönetin.

Kullanım Kılavuzu

Paraşüt'ün kullanım kılavuzu ile uygulama içi tüm süreçleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Parasuet ile

Paraşüt ile e-serbest meslek makbuzu başvurusu nasıl yapılır?

e-Serbest meslek makbuzu kullanıcısı olmak için GİB’in sistemine kayıt olmanız ve e-SMM aktivasyon adımlarını tamamlamanız gerekir. Tek başınıza yapmak istediğinizde uzun sürebilecek bu zorlu sürecin detaylarını ve dikkat etmeniz gereken adımları rehberimizin devamında bulabilirsiniz.Hesabınızı açtıktan sonra aktivasyon işlemine başlamak için sol menüde yer alan UYGULAMALAR bölümüne tıklamanız gerekir. Açılan sayfada “e-Mikro Elektronik Serbest Meslek Makbuzu” bölümüne tıklayıp, işlemlere başlayabilirsiniz.Paraşüt hesabınızda yapacağınız e-SMM başvurusu sırasıyla 3 temel adımdan oluşur mühür/e-İmza teminiOnline başvurue-SMM aktivasyonuMali mühür veya e-imza teminie-SMM başvurunuzu şahıs firmasıysanız mali mühür veya e-imza ile, tüzel firmaysanız mali mühür ile yapabilirsiniz. Bu alanda hizmet veren herhangi bir markadan e-imza alıp e-SMM sistemine geçiş yapabilirsiniz.Mali Mühür Sertifikası ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın düzenlediği bir elektronik mühürdür. Bu mührü alabilmek için TÜBİTAK’a bağlı Kamu Sertifikasyon Merkezi (KSM)’nin internet sitesinden mühür için başvuru yapmanız ve TÜBİTAK’a mali mühür sertifikası ücretini ödemeniz gerekir.Bu başvuruyu yaparak ücreti göndermenizin ardından mali mühür sertifikanızın elinize ulaşması KSM'deki yoğunluğa bağlı olarak 3 ila 10 gün arasında sürebilir. Mali mühür sertifikası ücretini Kamu Sertifikasyon Merkezi'nin sayfasından öğrenebilirsiniz.Online başvuruBaşvuru rehberini adım adım takip edip mali mührünüzü ya da e-imzanızı sisteme tanımladıktan sonra e-dönüşüm çözüm ortağımız Mikro’ya gönderilecek online başvuru formunu doldurmanız gerekir.Bu adım, Mikro'ya başvurunuzu içerir ve Paraşüt ile e-SMM gönderip alabilmeniz için Mikro'nun tarafınızca yetkilendirilmesini sağlamaktadır.e-SMM aktivasyonuSon olarak e-serbest meslek makbuzu gönderip alabilmeniz için hesabınızın aktivasyonunu tamamlamanız gerekir. Öncelikle ilk adım olarak e-SMM başvuru rehberinde bulunan bir programı bilgisayarınıza indirip çalıştırmanızı ve mali mührünüzü kullanmanız gerekir. e-SMM aktivasyon işlemi sonrası başvuru süreciniz tamamlanmış olur. Bütün bu süreci kendi başınıza yürütmek istemezseniz Anahtar Teslim e-SMM hizmetimizden faydalanabilir ve sizin yerinize bu işlemleri gerçekleştirecek bir e-dönüşüm uzmanından destek alabilirsiniz.

e Serbest

e-Serbest meslek makbuzuna geçmenin maliyeti nedir?

Paraşüt ile e-SMM’ye geçiş yaparsanız, herhangi bir başvuru, kurulum veya entegrasyon ücreti ödemezsiniz. Sadece, e-serbest meslek makbuzu kullanıcısı olabilmek için gerekli olan mali mührü ya da e-imzayı temin etmeniz gerekir. Yani, Paraşüt ile e-SMM’ye geçişin maliyeti sıfırdır ancak e-SMM hizmetinden faydalanmak için Paraşüt abonesi olmanız ve Paraşüt’te evrak türü olarak makbuz kullanmanız gerekir.e-Kontör ne işe yarar?e-SMM geçiş işlemleriniz tamamlandıktan sonra elektronik ortamda makbuz gönderip alabilmek için ön ödemeli e-kontör paketlerimizden satın almanız gerekir. Gönderilen veya alınan her e-SMM bir e-kontör değerindedir. Mevcut e-kontör paketlerimizden birini, aşağıdaki KDV dahil fiyatlar ile Paraşüt hesabınız içerisinden kredi kartı ile satın alabilirsiniz. Paraşüt aboneliğinizi başlatarak kullanabileceğiniz e-kontör paketlerinin kullanım süresi 12 ay ile sınırlıdır.50 e-Kontör - 105₺ + KDV100 e-Kontör - 195₺ + KDV200 e-Kontör - 300₺ + KDV500 e-Kontör - 660₺ + KDV1.000 e-Kontör - 1.090₺ + KDV2.500 e-Kontör - 2.490₺ + KDV5.000 e-Kontör - 4.500₺ + KDVYukarıdaki paketlerden herhangi birinin ödemesini EFT/havale ile yapmayı tercih ederseniz destek@parasut.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.2024 yılı mali mühür ve e-imza ücretie-Serbest meslek makbuzu kullanıcısı olmak için Kamu Sertifikasyon Merkezi'ne ödemeniz gereken mali mühür sertifikası ücretleri, Kamu SM'nin web sitesinden alındığı haliyle şu şekildedirüzel kişi (LTD ya da AŞ içins)Fiyatı3 yıllık mali mühür ve güvenlik hizmetleri sertifikası (MÜS + GÜS)+ Akıllı Kart Okuyucu996,00 TL (830 TL + KDV)Gerçek kişi (Şahıs firmaları için)Fiyatı3 yıllık mali mühür ve güvenlik hizmetleri sertifikası (MÜS + GÜS)+ Akıllı Kart Okuyucu696,00 TL (580 TL + KDV)2022 yılı e-İmza ücretleri ise aşağıdaki gibidir:ÜrünFiyatı1 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı540,00 TL (450 TL + KDV)2 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı660,00 TL (550 TL + KDV)3 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı780,00 TL (650 TL + KDV)

Parasuet ile

Paraşüt ile e-serbest meslek makbuzuna geçmenin faydaları nelerdir?

Paraşüt ile e-serbest meslek makbuzuna geçiş yaparak matbu makbuz kullanımının getirdiği baskı, imza ve kargo gibi operasyonel işlere veda edebilir, ön muhasebe kayıtlarınızı daha düzenli hale getirebilirsiniz.e-SMM için neden Paraşüt?Paraşüt ile e-SMM kullanmanın, avantajları şöyle sıralanabilir: * Finansal bilgilerinizi bulut ortamında saklayarak veri kaybının önüne geçebilirsiniz. * Makbuzlarınızı elektronik ortamda 10 yıl boyunca ücretsiz arşivlersiniz. * Baskı, arşivleme, depolama, kargolama süreçlerinin operasyonel yükü ve maliyetinden kurtulursunuz. * Makbuzlarınız üzerinde banka bilgilerine yer verebilirsiniz. * Muhtemel hataları en aza indirerek makbuzlarınızı hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde hazırlayıp müşterilerinizle e-posta yoluyla paylaşabilirsiniz. * Daha önce düzenlediğiniz bir e-Serbest Meslek Makbuzunu, tek tuşla taslak hale getirerek tarihini değiştirip gönderebilir ya da içeriğinde değişiklik yaparak gönderebilirsiniz. * Makbuz düzenlendiğinde, makbuzu göndereceğiniz kişinin bilgileri sisteme otomatik kaydedilir. İsimle ya da VKN/TCKN ile çağırarak aynı kişi ya da kuruma makbuz düzenleyebilirsiniz. * Makbuzlarınız müşterilerinize anında ulaşır; böylece müşterileriniz makbuzlarınızı anında görebilir. Makbuzlarınızın kargoda kaybolması, şirket içinde geciktirilmesi, ilgili kişiye ulaşamaması gibi bir dert olmaz. * Mali müşavirlere özel olarak ücretsiz sunduğumuz veri aktarım ve mükellef yönetim programı Paraşüt Atlas ile makbuzlarınızı mali müşavirinize ayrıca ulaştırmanıza gerek kalmaz. Mali müşaviriniz, Paraşüt Atlas aracılığıyla tüm elektronik makbuzlarınızı kendi muhasebe programına kolayca aktarabilir. Böylece veri girişine daha az, kontrol ve raporlamaya daha çok zaman ayırabilir, finansal konularda size daha çok destek olabilir. * e-SMM ile kağıt tüketiminizi azaltır; doğayı korursunuz.

Kullanım kılavuzunu inceleyin

Mutlu Patronlar 
Paraşüt'ü anlatıyor

Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

“Verilerini takip edemeyen, takibinde zorlanan bir firmaydık. Paraşüt ile birlikte geleceğini doğru planlayabilen bir işletme olma yolunda hızla ilerliyoruz.”

Mutlu Patron

Ali Kethüdaoğlu

Kurucu - Genel Müdür, Entegre OSGB

“Paraşüt sizin bir operasyonunuzu kurmanızı, ön muhasebenizi elinizde toplamanızı ve yeni işlere adım atmanızı sağlar.”

Mutlu Patron

Alper Aslanoğlu

CEO, Alisse nuerA

Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.

Sıkça Sorulan Sorular

Merak ettiğin tüm cevaplar burada

Aklınıza takılan soruların hem yazılı hem videolu açıklamalarına soru havuzumuzdan ulaşabilirsiniz.

Tüm Sorulara Gidin

Paraşüt Blog

Paraşüt’ten haberler, sektörel gelişmeler ve daha fazlasını ister blog yazılarında okuyun isterseniz de video ya da podcast’lerden takip edin.

Diğer Ön Muhasebe Yönetimi Özellikleri

e fatura

Fatura Takibi

gelir gider

Gider Takibi

e irsaliye

e-İrsaliye Programı