Taksitli satışların takibi

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
2 dk

Taksitli satışlarınızın tahsilatlarını takip etmek ve tahsilat planı oluşturmak için Paraşüt’ün tekrarlama şablonlarından yararlanabilirsiniz. Tek taksit tutarı kadar oluşturacağınız satış faturasını taksit sayısına uygun şekilde tekrarlama şablonuna dönüştürebilirsiniz.

Alternatif bir yol ise, tek bir satış faturası oluşturup vade tarihi olarak ilk taksidin ödeme tarihini belirlemek olacaktır. Paraşüt size her ay tahsilatınızı vade tarihinde hatırlatır. Tahsilatınızı aldıktan sonra kısmi tahsilatı Paraşüt'e işleyip bir sonraki taksidin tarihini faturanıza vade tarihi olarak belirleyebilirsiniz.

Tekrarlayan fatura yoluyla taksitli satışların takibi

Örneğin, 10,000 TL'lik bir satış yaptınız ve müşteriniz size 5 taksitte ödeyecek. Bu durumda her bir taksit 2,000 TL olacaktır.
Bunun için 2,000 TL'lik bir satış faturası oluşturup sonra bu faturanın 4 kere daha tekrarlaması için aşağıdaki videoda gösterdiğimiz şekilde tekrarlama şablonu oluşturabiliriz.

Oluşturduğunuz bu faturayı KATEGORİ ve ETİKET'ler yardımıyla işaretleyerek SATIŞLAR > Satışlar Raporu sayfasından raporlayabilirsiniz.

Vade tarihi yoluyla taksitli tahsilatların takibi

Alternatif olarak önerdiğimiz metotta ise toplam satış tutarını(yukarıdaki örnekte 10,000 TL) tek bir satış faturası olarak oluşturup tahsilat tarihini ilk taksidin tarihi olarak belirleyebilirsiniz. Vade tarihinde Paraşüt'ten hatırlatma e-postası alırsınız. Her ay taksit tutarı kadar tahsilatı ilgili satış faturası üzerinden TAHSİLAT EKLE butonuna tıklayarak ekledikten sonra, faturanın kalan bakiyesi için yeni bir vade tarihi belirleyebilirsiniz. Bu vade tarihi, bir sonraki taksidin tahsilat tarihi olabilir.

Not: Bugün itibariyle Paraşüt'tek taksitli satış için ayrıca bir alan bulunmadığından yukarıda belirtildiği şekilde taksitli satışlarınızı takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız: