Fabrikatör: Üretim yönetim sistemi entegrasyonu

Demirhan Aydın
Demirhan Aydın
8 dk

Fabrikatör, tüm üretim sürecinizi yönetmenizi sağlayan basit bir üretim yönetim sistemidir. Paraşüt hesabınız ile entegre çalışarak üretim ve stok arasındaki ilişkinin uçtan uca takibini mümkün kılar.

Fabrikatör ile hammaddeden son ürüne kadar üretim sürecinizin reçete, üretim, üretim planlama ve stok takibini yapabilirsiniz. Ayrıca, üretim süreci olmadan farklı ürünlerden tek bir paket ("bundle") hazırladığınız bir paket üretimi süreciniz varsa onun takibini benzer süreçlerle yapabilirsiniz. Aşağıda, her iki senaryo için de örnekler göreceksiniz.

Fabrikatör’ü kullanmak için aktif bir Paraşüt hesabınızın olması yeterlidir. Bu hesabı kullanarak Fabrikatör’e giriş yapabilirsiniz.

Paraşüt - Fabrikatör entegrasyon özellikleri

Fabrikatör ile;

  1. Paraşüt'te tanımlı ürünleri kullanarak üreteceğiniz her ürüne özel üretim reçetenizi kolayca hazırlayabilirsiniz.
  2. Üretim reçetenizi seçip tek tıkla üretimi tamamlayabilirsiniz. Böylece, Paraşüt'teki ham madde stokları otomatik olarak azalırken, üretilen ürün stokları da otomatik olarak artar.
  3. Üretim reçetelerinizi, üretim fişlerinizi ve güncel stoklarınızı takip ederek üretim esnasındaki her detaya hakim olabilirsiniz.

Entegrasyon ücreti
Fabrikatör - Paraşüt Entegrasyonu, Fabrikatör abonelik paketlerinden herhangi birine abone olduğunuzda ücretsiz olarak sunulmaktadır. Fabrikatör'ü ve Paraşüt - Fabrikatör entegrasyonunu 7 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

Fabrikatör ile üretim planlama nasıl yapılır?

Üretim yaparken ileriye yönelik belirli bir plan oluşturmak ve üretim için hangi ham maddeden ne kadar ihtiyacınızın olduğunu (ya da olacağını) önceden belirlemek çok önemli bir aşama. Üretiminizi planlayarak, zamanında ham madde tedariği sağlayabilir ve üretim performansınızla alakalı genel bir öngörüye sahip olabilirsiniz.

Fabrikatör'ün üretim planama özelliğini nasıl kullanabileceğinizi görmek için Üretim Planlama Özelliği adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Paraşüt - Fabrikatör entegrasyon adımları

  1. Paraşüt hesabınız içerisinden AYARLAR menüsü altındaki Uygulamalar sayfasına gidip Fabrikatör Üretim Yönetim Sistemi için KULLANMAYA BAŞLA butonuna tıklayın.
Fabrikatör Üretim Yönetim Sistemi Entegrasyonu
  1. Açılan sayfada size uygun Fabrikatör paketini seçmeniz gerekmektedir (Paraşüt - Fabrikatör Entegrasyonu Mayıs 2018'e kadar tüm paketler için ücretsizdir).

  2. Paketinizi seçtikten sonra açılan sayfada Paraşüt İle Giriş Yap butonuna tıklayınca Paraşüt giriş sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada, Paraşüt kullanıcı bilgilerinizi kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.
Fabrikatör Giriş Ekranı
  1. Fabrikatör’e başarılı bir şekilde giriş yaptığınızda entegrasyon işlemi tamamlanmış olur. Artık Paraşüt’te tanımlı ürünlerinize Fabrikatör üzerinden ulaşabilir ve bu ürünleri kullanarak Üretim Reçeteleri oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Başlamadan önce kısaca Fabrikatör terminolojisine göz atmak faydalı olacaktır.

Reçete: Üretilecek bir ürün için ne kadar ham madde veya hizmet gerektiğinin kaydedildiği tarif dökümanıdır.
Üretim Fişi: Reçetede belirtilen miktarda malzemeler kullanılarak farklı hacimlerde üretimin gerçekleştirilmesi için oluşturulan üretim emridir. Bu üretim emrinin içerisinde üretilecek ürün miktarı ve üretim tarihi bulunmaktadır. Üretim fişinin sonunda üretime dair stok girdi ve çıktı özetini görebilirsiniz.
Mamul: Üretim reçetesinde belirtilen, nihai olarak üretilmek istenen son üründür.
Malzeme: Üretim reçetesinde ham madde olarak belirtilen girdi ürünleri malzeme olarak adlandırılmaktadır.

Reçete oluşturma adımları

Üretim sonucunda ortaya çıkan son ürünün, bir diğer deyişle mamulün üretilmesi için ne kadar ham madde kullanılacağını üretim reçetesi içerisinde belirlersiniz. Böylece, aynı son ürünü üretmek için her seferinde aynı reçeteyi kullanarak ilerleyebilirsiniz.

Fabrikatör hesabınız içerisinde Reçeteler sayfasında sağ üst kısımda bulunan Yeni Reçete Oluştur butonuna tıklayarak ilk üretim reçetenizi oluşturabilirsiniz.

Fabrikatör üzerinde reçete oluşturma adımları

Üretim reçetesi oluştururken kullanacağınız ürünler Paraşüt hesabınızda tanımlı olmalıdır. Ürün adını yazmaya başladığınızda Fabrikatör, Paraşüt'te yer alan ve yazdığınız isim ile eşleşen ürünleri sizin için listeler.

Ürün Arama

Eğer yazdığınız ürün Paraşüt hesabınızda ekli değilse Yeni eklemek için tıklayın. bağlantısına tıklayarak Paraşüt hesabınızdaki Hizmet ve Ürünlersayfasına gidip bu ürünü oradan ekleyebilirsiniz.

1. Üretim için reçete oluşturulması
Örneğin; 1 Adet “Ahşap Masa” üretmek için 4 m³ Kereste, 0.4 litre Vernik ve 40 Adet Vida kullanıyorsunuz. Bu bilgiler doğrultusunda aşağıdaki şekilde üretim reçetesi oluşturabilirsiniz.

Üretim Reçetesi Oluşturma Adımları

2. Paket ürün (bundle) için reçete oluşturulması
Örneğin; 1 Adet “Kırtasiye Seti” üretmek için 1 kilo Defter ve 2 adet Silgi kullanıyorsunuz. Bu bilgiler doğrultusunda aşağıdaki şekilde üretim reçetesi oluşturabilirsiniz.

Paket Ürün Reçetesi Oluşturma Adımları

Reçetenizi bir defa tanımlamanız yeterlidir. Sonrasında oluşturduğunuz reçeteyi kullanarak Üretim Fişi oluşturabilir ve bu üretim fişlerini Paraşüt’e de işleyerek stoklarınızı güncelleyebilirsiniz.

Önemli Not: Seçtiğiniz ürünlerin birimleri otomatik olarak Paraşüt hesabınızdan gelir. Birimi tanımlı olmayan ürünleriniz için öncelikle Paraşüt hesabınızda bulunan ürün için birim belirlenmesi gerekmektedir. Bu işlemi de yine Paraşüt hesabınız içerisinde ürün kaydını bulup düzenleyerek yapabilirsiniz.

Üretim kaydı girme ve üretim fişleri

Fabrikatör’de üretim işlemi Reçeteler üzerinden gerçekleşmektedir. Üretime başlamak için Reçeteler sayfasından üretmek istediğiniz reçeteye tıklayıp Üretim Gir butonuna tıklayarak üretim sürecini başlatabilirsiniz.

Örneğin, bir önceki adımda yer alan “Ahşap Masa” reçetesini kullanarak 5 masalık üretimi nasıl yaptığımızı aşağıdaki görselden görebilirsiniz:

Üretim Fişi Oluşturma Adımları

Fabrikatör üzerinde kaydettiğiniz üretim fişi sonucunda size (birim başı tüketilen malzeme x üretilen ürün miktarı, yani) Toplam Tüketilen Malzeme bilgisi satır satır sunulur.

Tüketilen malzemelerin Paraşüt stoklarınızdan düşmesini, üretilen ürünün ise stoklarınıza eklenmesini istiyorsanız üretim fişinizi kaydettikten sonra Paraşüt’e İşle butonuna tıklayın.

 Stok hareketlerinin Paraşüt'e işlenmesi

Tebrikler, üretiminizi başarıyla Paraşüt hesabınıza eklediniz. Paraşüt hesabınızda ürettiğiniz ürünün stokları artarken kullandığınız ürünlerin stokları da düşmüş oldu.

Bu işlemler sonucunda Paraşüt’teki stok hareketlerinizin aşağıdaki şekilde güncellendiğini göreceksiniz:

Ham madde stok çıkış hareketi
Son mamul stok giriş hareketi