Emrah Çolak

Kurucu & CEO, Damla Ev Dekorasyon

"Hem siparişlerimizi giriyor, hem faturalarımızı bastırıyor, hem stoklarımızı tutuyor, hem cari hesapları kontrol ediyor, hem çalışanlarımızın maaşlarını tanzim ediyor, hem cebimizde ne kadar var onu biliyor, hem müşteri veritabanını oluşturuyor, hem giderlerimizin hangi kalemlerde mevcut olduğunu görüyor ve kendimize çeki düzen veriyor, hem de hangi ürünün hangi modelinin daha çok satışı yapıldığını görerek gelecek hammadde alımımızı buna göre belirliyoruz."

Bize kısaca Damla Ev Dekorasyon’dan bahseder misiniz?

Klişe olacak ama genç ve tecrübeli bir ekiple 2016 yılının ikinci yarısında bu işe başladık. Lastikli halı örtüsü, koltuk örtüsü, sandalye kılıfı ve kırlent kılıfı olmak üzere toplam dört kalem ürün satışımız bulunmaktadır. Satışlarımız tamamen e-ticarete dayalı olarak Facebook, Instagram, WhatsApp ve www.damlaevdekorasyon.com adresinde mukim internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Damla Ev Dekorasyon neden Paraşüt’le çalışmaya başladı? Paraşüt’ü kullanmadan önceki sıkıntılarınız nelerdi?

Firmamız kurulmadan önce beraber çalışacağımız arkadaşlarımızla defaten iş modelimizin ne şekilde olacağı ve e-ticarete dayalı bir satış prensibinin ne gibi gereklilikler arz edeceği üzerine toplantılar yaptık. Bu toplantıların hepsinden çıkan ortak sonuç, alınacak siparişlerin, mevcut stoklarımızın, çalışanlarımızın, faturalarımızın tek bir yazılım dahilinde yönetilmesi ve istediğimiz her anda onlara ulaşmamız gerektiği olmuştur. Bu karardan sonra araştırmaya koyulduk ve tevafuk eseri Paraşüt’le tanıştık. Paraşüt’ü kullanmadan önce kurulmuş bir firmamız yoktu, Paraşüt ile beraber bir firmamız oldu.

Paraşüt size ne avantajlar sağladı? Paraşüt’ün hangi özelliklerini kullanıyorsunuz?

Müşteri kitlemizi Türkiye’deki tüm evler ve dolayısıyla ülkedeki tüm kadın internet kullanıcıları olarak belirlediğimizden ötürü e-ticaret sistemlerini an be an kontrol etmek durumundayız. Satış yapmak için ofiste olmamız değil, internete bağlı bir cihazımızın olması yeterli. Yani sabaha karşı saat üçte, halısının desenlerini beğenmediği ve halısını değiştirmeye de kıyamadığı için halı örtüsü satın almak isteyen müşterilerimizden halılarının ölçüsünü aldığımız vakidir. Ee siparişi aldık diyelim, bunu nereye ve nasıl not edeceğiz? Tabi ki Paraşüt mobil uygulaması ile hemen siparişimizi giriyoruz. Paraşüt’ü bu yüzden seviyoruz ve etinden sütünden faydalanıyoruz.

Hem siparişlerimizi giriyor, hem faturalarımızı bastırıyor, hem stoklarımızı tutuyor, hem cari hesapları kontrol ediyor, hem çalışanlarımızın maaşlarını tanzim ediyor, hem cebimizde ne kadar var onu biliyor, hem müşteri veritabanını oluşturuyor, hem giderlerimizin hangi kalemlerde mevcut olduğunu görüyor ve kendimize çeki düzen veriyor, hem de hangi ürünün hangi modelinin daha çok satışı yapıldığını görerek gelecek hammadde alımımızı buna göre belirliyoruz. Hülasa Paraşüt’ü, Paraşüt ekibinden daha fazla kullanıyoruz. 😃

Paraşüt’ün gider takibi özelliğinin şirket içi harcamalarınızın düzenlenmesine bir katkısı oldu mu?

Şunu söylemekte fayda var ki, herhangi bir metanın göze hoş görünmesi onu diğerlerinden bir adım öne çıkarır. Paraşüt’ün eğlenceli ve renkli tasarımı, bilhassa raporlama bölümünde kendini gösteriyor. Grafiklerle zenginleştirilmiş bir yapı sayesinde neye ne kadar harcadığımızı daha net görebiliyor ve önlemimizi buna uygun bir şekilde alabiliyoruz. Yemeğe harcadığımız miktar bundan müstesna tabi ki… Firmamızın kurulduğu ilk günden bu yana Paraşüt hayatımızda ve bize şimdiden çok şey kazandırdı.

Bulut bilişimi tercih etmenizi sağlayan özellikler neler?

Yukarıda da arz ettiğimiz üzere satışlarımızı online satış platformlarında gerçekleştirmekteyiz. Satışını yapmış olduğumuz ürünlerin de her özelliğini müşterilerimize anlatmak ve evlerini dekore etmek adına onlara renk/model konusunda fikir vermek zorundayız. Bu da ciddi bir zaman gerektirmektedir. Dolaylı olarak bu zaman gerekliliği bizi 24 saat boyunca internete bağımlı kılmaktadır. Müşteri temsilcilerimizin her an için, yani sabahın altısından gecenin ikisine değin potansiyel müşterilerimizle iletişim halinde olup onların sorularını yanıtlaması elzemdir. Bu durumda sipariş vermek isteyen müşterilerimizin siparişlerini hemen Paraşüt’e girmek ve kayıt altına almak durumundayız. Bulut bilişim sisteminin bizim için en faydalı noktası budur. Bittabi verilerimizin güvenli sunucularda olması ve yedeklemenin mevcut olduğu bir sistem, avantaj olarak bir tercih sebebidir.

Samimi cevaplarınız için çok teşekkürler Emrah Bey...

Siz de Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyin

Devam ettiğinizde Paraşüt Kullanım Koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.

Kredi kartı gerektirmez, sadece memnun kalırsanız aboneliğinizi başlatın.