Hacı Mustafa Sağ

Kurucu, Semfil, Yarncity

Bir tekstil dış ticaret firması olan Semfil, Yarncity markası ile beraber Paraşüt kullanıyor. Kurucusu Hacı Mustafa Sağ ile neden Paraşüt'ü tercih ettiklerini ve Paraşüt'ü nasıl kullandıklarınız konuştuk.

Yarncity - mutlu patronlar

Kısaca firmanızı tanıyabilir miyiz? Semfil Tekstil ne yapar?

Semfil Tekstil, bir diğer markamız olan Yarncity ile beraber girişimcilik faaliyetleri sonrası sıfırdan kurulmuş bir tekstil dış ticaret firmasıdır. Üretimden ürünlerin gemiye yüklenmesine kadar yüksek kalite standartlarında üretim yapılmasını sağlayan bir yapımız var. Toplam 2 çalışanıyla birlikte Avrupa ve Güney Amerika ülkelerine elyaf/iplik/kumaş ihracatı yapıyoruz.

Paraşüt ile nasıl tanıştınız? Kullanmaya nasıl karar verdiniz?

Paraşüt ile tanıtımları sayesinde sürekli karşılaşıyorduk. Bir gün bana gelen bir e-postada Paraşüt tanıtımını gördüm. Tam da o sırada mevcut muhasebe programımızdaki sorunlarla uğraşırken bizim için umut oldu. Ücretsiz deneme sürecinin sonunda Paraşüt’ün tam da bize göre olduğuna karar verdim.

Semfil Tekstil neden Paraşüt’le çalışmaya başladı? Paraşüt’ü kullanmadan önceki sıkıntılarınız nelerdi?

Semfil Tekstil’in yöneticisi olarak, dış ticaret ile uğraşmamız sebebi ile yılın farklı zamanlarda hem yurtdışına hem de yurt içine bir çok seyahatte bulunuyoruz. Tüm finansal bilgilerime her an ulaşamıyor olmam fazladan mesai ve sadece bu verileri elinin altında tutup bize bildirmesi için bir çalışan bulundurma ihtiyacı doğuruyordu. Bir taşınabilir bilgisayar ya da tabletten istediğim verilere o an olduğum yerden kolaylıkla erişemiyordum. Paraşüt her yerden erişilebilmesi ile benim için işleri çok kolaylaştırdı. Zaten bir türlü kullanamadığımız tuhaf muhasebe programları çok sıkıcı gelmeye başlamıştı. Paraşüt’ün kullanım kolaylığı keyif verici doğrusu.

Paraşüt size kullanım kolaylığı yanında ne gibi avantajlar sağladı? Paraşüt’ün hangi özelliklerini kullanıyorsunuz?

Zaman ve mekan tasarrufunun yanında kolay raporlamalar yapıp geçmişi ve mevcut durumu analiz edebilmek büyük kolaylık. Mobil uygulama sayesinde bilgisayara bile bağlı olmaksızın kolay gider takibi, haftalık hatırlatma ve raporlar, çalışanların harcamalarını girebilmesi ve bunun takip edilebilmesi işimizi kolaylaştıran özellikler. Ama demin de söylediğim gibi en önemli özelliği kulanım dostu ara yüzü hiç kafa karıştırmıyor ve keyif verici. Bizim gibi bir işletme için biçilmiş kaftan.

Peki finansal verilerinizi Paraşüt’e emanet etmenizi sağlayan ne oldu?

Hali hazırda Paraşüt’ü tanıyor ve takip ediyordum. Web sayfasında ve okuduğum röportajlarda bulduğum bilgiler Paraşüt’e güvenmemi sağladı. İşin açıkçası şimdiye kadar da ciddi ve güvenilir bir firma oluşunu hep korudu.

Paraşüt’ten önce gider takibini nasıl yapıyordunuz?

Bu işe ilk başladığımda Excel üzerinden tahsilat takibi yapıyordum. Daha sonra basit ama uygun fiyatlı bir muhasebe programına geçiş yaptık. Fakat program kullanışsız ve hatalarla dolu çıktı. Tam yeni bir arayışa başlamıştık ki Paraşüt ile karşılaştık.

Paraşüt'e geçince bu süreç nasıl değişti?

Fatura oluşturma, tahsilat takibi, ödeme takibi özelliklerinin entegre çalışıyor olması ve tüm güncel durumun tek tık ile gösterilmesi çok pratik bir özellik. Dolayısıyla kasada ne var, borç kısmında ne var tek kalemde görebiliyor olmamız çok güzel. Rahatlıkla tedarikçilerin ödemelerini takip edebiliyor ve harcamaları kategorilendirip raporlayabiliyorum. Bu iş için gereksiz vakit harcamaya hiç gerek yok!

Muhasebeciniz ile çalışmanızda ne gibi değişiklikler oldu?

Öncelikle tüm faturalarımızı muhasebecimize tek tık ile bildirebiliyoruz. Bunun yanında KDV hesaplaması ile o ay ne kadar vergi vereceğiz bir fikrimiz oluyor.

Eklemek istedikleriniz?

Paraşüt'ten genel olarak çok memnunum. Herhangi bir sorunum olduğunda doğrudan size ulaşabiliyor olmak beni çok rahatlatıyor. Yepyeni özellikler güncelleme olarak bize gönderiliyor, mobil taraf da geliştirildiğinde çok daha mutlu olacağım.

Siz de Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyin

Devam ettiğinizde Paraşüt Kullanım Koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.

Kredi kartı gerektirmez, sadece memnun kalırsanız aboneliğinizi başlatın.