Sıkça Sorulan Sorular

Elektronik fatura nedir? Türleri nelerdir?

Elektronik fatura elektronik ortamda hazırlanan ve kağıda basılmayan bir fatura çeşididir. Elektronik faturanın iki türü vardı: e-fatura ve e-arşiv

E-fatura, her iki tarafın da elektronik fatura kullanıcısı olduğu durumlarda kullanılan elektronik fatura çeşididir; Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilir.

E-arşiv, e-fatura kapsamında olmayan vergi mükellefi tüzel kişilere ve aynı zamanda vergi mükellefi olmayan gerçek kişilere elektronik ortamda (e-mail) fatura gönderim biçimidir. İstek dahilinde, e-arşiv fatura beyaz A4 kağıt üzerine çıktı alınıp kağıt olarak da iletilebilir.

E-arşiv fatura ile e-fatura arasındaki fark nedir?

E-fatura:

 • E-fatura, e-fatura mükellefi olan şirketler arasında elektronik ortamda fatura gönderilebilmesini sağlar.
 • 421 No’lu VUK tebliği ile bazı sektörlere zorunluluk getirilmiştir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı, e-faturaların gönderilip alınmasını sağlayan gönderim merkezini bünyesinde tutar.
 • İsteyen her kurum geçebilir.

E-arşiv:

 • E-arşiv, e-fatura sistemine dahil olmayan kurumlar ve kişilere eletronik ortamda fatura gönderilebilmesini, ayrıca gönderilen faturaların saklanmasını sağlar.
 • Öncelikle, cirosu belirli bir tutarın üzerinde bulunan e-ticaret sitelerine zorunlu tutulmuştur.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı’na yalnızca arşivlenen e-arşiv faturalarının raporlaması yapılır.
 • İsteyen her kurum geçebilir. Kurum, öncelikle e-fatura sistemine dahil olmalıdır.

E-fatura nedir ne değildir blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Kimler elektronik fatura kullanabilir?

Ticari firma olarak sadece Anonim Şirket, Limited Şirket ve Gerçek/Şahıs Şirketi statüsünde bulunan mükellefler elektronik fatura uygulamasından yararlanabilir. Elektronik fatura geçiş için herhangi bir ciro kısıtlaması yoktur. Cirosu elektronik faturaya zorunlu geçiş limitinin altında kalan işletmeler de istek dahilinde elektronik fatura kullanıcısı olabilirler.

Kimler zorunlu olarak e-fatura kullanmalıdır?

2014 yılı brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler 1 Ocak 2016 itibari ile e-fatura kullanmak zorundaydılar. 1 Ocak 2017 itibariyle ise 2015 yılı brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler zorunlu olarak e-fatura ve e-defter kullanmaya başladı.

Gelir İdaresi Başkanlığı bu zorunluluk grubunu her sene güncellemekte ve her sene 1 Ocak itibariyle belirli bir kısım şirketi zorunlu olarak e-fatura ve e-arşiv kullanımına dahil etmektedir.

Yukarıda belirtilen şartların dışında olan şirketler, elektronik fatura sistemine tercihleri doğrultusunda geçiş yapabilirler. Her geçen gün daha çok küçük ve orta ölçekli işletme, hem maliyet azaltmak hem de operasyonel kolaylıkları için e-fatura ve e-arşiv kullanmaya başlamaktadır.

Kimler zorunlu olarak e-arşiv kullanmalıdır?

İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2014 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 Milyon TL ve üzerinde olan mükellefler en geç 01 Ocak 2016 tarihine kadar e-arşiv uygulamasına geçmek zorundadırlar. E-fatura mükellefi olan ve yukarıda belirtilen şartların dışında olan şirketler de e-arşiv sistemine geçiş yapabilirler.

Hali hazırda e-fatura kullanıcısıyım, e-arşiv de kullanmak için ne yapmalıyım?

Paraşüt'te, GİB portalda veya bir özel entegratör aracılığıyla hali hazırda e-fatura mükellefi iseniz ve e-arşiv hizmetinden de yararlanmak istiyorsanız destek@parasut.com’dan bizimle iletişime geçip e-arşiv başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak elektronik faturaya geçebilir miyim?

Evet, isteğe bağlı olarak elektronik faturaya geçebilirsiniz. E-fatura kullanımı şu an tüm firmalar için zorunlu değil ancak yakın gelecekte zorunlu olacak. Elektronik faturaya geçerek ciddi anlamda faturalama süreci iş gücü ve maliyetini düşürebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bize ulaşın.

Paraşüt’te elektronik fatura kullanmak için teknik bir entegrasyon gerekli midir?

Paraşüt'te elektronik fatura hizmetini almak için ilave herhangi bir teknik entegrasyon çalışması yapmanıza veya ücret ödemenize gerek yoktur. Elektronik fatura hizmetini çözüm ortağımız olan özel entegratör Foriba ile hali hazırda yapmış olduğumuz entegrasyon üzerinden bütün kullanıcılarımıza ücretsiz sunuyoruz.

Elektronik faturaya başvuru süreci hakkında detaylı bilgi için Elektronik Fatura Hizmeti Başvuru Süreci adlı makalemize göz atın.

Paraşüt’te elektronik faturaya geçmenin maliyeti nedir?

Elektronik fatura sistemine kayıt olmak için Kamu Sertifikasyon Merkezi'nden mali mühür sertifikanızı temin etmeniz gerekir. Mali mührün bedeli tüzel kişiler için 270 TL + KDV, gerçek kişiler için 150 TL + KDV'dir. Mali mührünüz üç sene boyunca geçerlidir.

Mali mühür bedeli haricinde Paraşüt'ün kullanım bedeli olan ön muhasebe programı bedelini ödersiniz (Paraşüt'te ilk 14 gün herkese ücretsiz).

Elektronik fatura kontör hem e-fatura hem e-arşiv gönderiminde kullanılabilir. Gönderilen ve alınan her elektronik fatura birer kontör değerindedir.

Satın alacağınız elektronik kontör miktarı için KDV dahil ücretlendirme şu şekildedir:

 • 50 Kontör - 17,99TL
 • 100 Kontör - 26,99 TL
 • 200 Kontör - 44,99 TL
 • 500 Kontör - 99,99 TL
 • 1000 Kontör - 194,99 TL

1000 üzeri kontör alımlarınızda bizimle iletişime geçiniz.

Ne zaman elektronik fatura gönderip almaya başlayabilirim?

Başvuru sürecinin son aşamasında size belirteceğimiz aktivasyon tarihinden yaklaşık 1 iş günü sonra elektronik fatura gönderip almaya başlayabilirsiniz. Aktivasyon tarihi öncesi bütün faturalarınızı matbu fatura ile hazırlamak durumundasınız. Aktivasyon tarihi sonrası bütün faturalarınız ise elektronik fatura olmak durumundadır.

Mali mührünüzün elinize ulaşması için gereken süreyi saymazsak 2-3 gün içerisinde Paraşüt'le e-fatura ve e-arşiv kullanıcısı olabilirsiniz. Üstelik, Anahtar Teslim e-Fatura Hizmetimiz sayesinde bütün süreci sizin yerinize biz yönetebiliriz.

Elektronik fatura sıra-seri no nasıl işleyecek?

Paraşüt üzerinde elektronik fatura oluşturduğunuzda (faturayı resmileştirdiğinizde) sistem otomatik olarak bir fatura numarası verir. Bu numara, e-fatura ile e-arşiv faturada farklı diziler takip edecektir. Elektronik faturada fatura numaralarının birbirini takip etmesi gerekmemektedir.

Elektronik fatura kullanırken muhasebesel işlemlerim nasıl olacak?

Paraşüt hesabınızda SATIŞLAR > Faturalarbölümünden bulunduğunuz ayın elektronik faturalarını filtreleyip excel formatında dışarı aktardıktan sonra muhasebecinizle paylaşabilirsiniz. Muhasebecinize faturalarınızın basılı kopyalarını ulaştırmanıza gerek yoktur ancak dilerseniz e-fatura ve e-arşiv faturalarınızı .pdf formatında bilgisayarınıza indirip kendisiyle dijital olarak paylaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Elektronik Fatura Muhasebecimle Çalışmamı Nasıl Etkiler? yazımıza göz atabilirsiniz.

Elektronik faturada iptal ve iade işlemi yapabilir miyim?

Matbu faturada olduğu gibi elektronik faturada da iptal ve iade yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağını görmek için "Elektronik Faturada İptal ve İade İşlemleri" adlı makalemize göz atın.

Elektronik faturayı gönderdikten sonra faturada değişiklik yapabilir miyim?

Hayır. Elektronik fatura oluşturulduktan sonra değişiklik yapılamaz. Bu anlamda elektronik faturanın matbu faturadan farkı yoktur. Göndermiş olduğunuz elektronik fatura e-fatura ise, faturayı karşı tarafın reddetmesi üzerine yeni bir e-fatura oluşturulabilir, e-arşiv ise siz iptal edip tekrardan yeni bir fatura oluşturabilirsiniz.

Elektronik fatura sistemi ile irsaliye hazırlayabilir miyim?

Gönderdiğiniz elektronik faturada düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde elektronik faturanın kağıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Ancak bu kağıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer” ifadesinin yazılması ve kağıdın imzalanması gerekmektedir. Bu imkandan yararlanabilmek için elektronik faturanın malın teslim edileceği tarihte düzenlenmiş olması gerekmektedir.

Hali hazırda başka bir entegratör veya GİB portalı ile e-fatura kullanıcısıyım, Paraşüt’e geçmek istersem ne yapmalıyım?

Başka bir özel entegratör üzerinden elektronik fatura kullanıcısı olanlar için kayıt işlemleri:

 1. Başvuran firma tarafından Paraşüt hesabının içerisinden "Elektronik Fatura Entegrasyonu”nu başlatması ve başvuru rehberinin 1. bölümündeki başvuru formunu doldurulup online olarak Foriba'ya iletmesi
 2. Paraşüt'ün Foriba ile entegrasyonu sağlaması (xslt oluşturulması)
 3. Başvuran firmanın elektronik fatura aktivasyonu için xml’leri mali mühür ile imzalaması
 4. Yukarıdaki adımlar tamamlandıktan sonra başvuran firmanın diğer entegratör üzerindeki kaydını iptal ettirmesi
 5. Kayıt iptali yapıldıktan hemen sonra Foriba'nın başvuran firmanın canlı kaydını GİB üzerinde tekrar yapması
 6. GİB’e kayıt yapıldıktan sonra Paraşüt tarafından başvuran firmanın elektronik fatura hizmetinin aktive edilmesi
 • Veri aktarma işlemleri: Firma, diğer entegratöründeki geçmiş faturaları dışarı aktarıp tutmalıdır çünkü artık diğer entegratörden fatura arşivleme hizmeti almayacaktır.

GİB portalı üzerinden elektronik fatura kullanıcısı olanlar için kayıt işlemleri:

 1. Başvuran firma tarafından Paraşüt hesabının içerisinden "Elektronik Fatura Entegrasyonu”nu başlatması ve başvuru rehberinin 1. bölümündeki başvuru formunu doldurulup online olarak Foriba'ya iletmesi
 2. Paraşüt'ün Foriba ile entegrasyonu sağlaması (xslt oluşturulması)
 3. Başvuran firmanın elektronik fatura aktivasyonu için xml’leri mali mühür ile imzalaması
 4. Yukarıdaki adımlar tamamlandıktan sonra başvuran firmanın diğer entegratör üzerindeki kaydını iptal ettirmesi
 5. Kayıt iptali yapıldıktan hemen sonra Foriba'nın başvuran firmanın canlı kaydını GİB üzerinde tekrar yapması
 6. GİB’e kayıt yapıldıktan sonra Paraşüt tarafından başvuran firmanın elektronik fatura hizmetinin aktive edilmesi
 • Veri aktarma işlemleri: Firma, GİB portalındaki geçmiş faturaları dışarı aktarıp tutmalıdır çünkü artık GİB'den fatura arşivleme hizmeti almayacaktır.

Mali mühür nedir?

Mali mühür, kurumsal bir e-imza çeşididir. Başbakanlık adına TÜBİTAK tarafından hazırlanmaktadır. Mali mühür olmadan elektronik fatura kesemezsiniz. Yalnızca şahıs firmaları mali mühür yerine e-imza ile de elektronik fatura kullanıcısı olabilir.

Mevcut mali mührüm varsa tekrar almama gerek var mı?

Daha önceden mali mühür aldıysanız ve geçerliliği devam ediyorsa tekrar almanıza gerek yoktur.

Serbest meslek makbuzu kesenler e-fatura kullanabilirler mi?

Serbest meslek erbabı olanlar SMM kesmek durumunda oldukları ve elektronik fatura ile serbest meslek makbuzu kesmenin henüz bir yöntemi olmadığı için e-fatura kullanıcısı olamazlar.

Son kullanıcıya e-arşiv gönderirken TC kimlik numarası girmem zorunlu mu?

"E-ticaret yapıyorum, son tüketiciye fatura kesiyorum, TC kimlik numarası girmek zorunda mıyım?" sorusunu çok sık duyuyoruz. Son kullanıcılara Paraşüt'te e-arşiv kesiyorsanız VKN/TCKN sorulduğu alana "11111111111" yazarak ilerleyebilirsiniz. Bu konuda e-fatura.gov.tr'nin forumunda yer alan başlığa ulaşmak için tıklayın.

Diğer sorularınız için...

Bizi Arayın

Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.30 – 17.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

0212 963 00 20

Bize Yazın

Sorularınız ve sorunlarınız için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

iletisim@parasut.com