Akbank Direkt ile ödeme yapmak

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
5 dk

Akbank hesabınızı Paraşüt'e ekledikten sonra çalışan ve tedarikçilerinize yapmanız gereken ödemeleri Paraşüt hesabınızın içinden Akbank Direkt'e bağlanarak havale/EFT yoluyla yapabilirsiniz.

(Akbank hesabınızı henüz Paraşüt'le bağlamadıysanız Akbank banka entegrasyonu yazımızdan yardım alabilirsiniz.)

*Akbank Direkt ile Paraşüt üzerinden yapacağınız ödemeler şimdilik yalnızca TL döviz cinsinde olmaktadır.

Ödeme işlemlerini tek tek yapabileceğiniz gibi toplu olarak gider fiş/faturası ve maaş ödemelerinizi de yapabilirsiniz.

Tekli ödeme işlemleri

Tek bir kayıt için ödeme yapacaksanız 3 şekilde ödeme işlemini başlatabilirsiniz:

Gider fiş/faturası üzerinden Akbank Direkt ile ödeme yapmak

Aşağıdaki örnekte daha önce oluşturduğumuz bir gider fiş/faturası üzerinden ödeme işlemi örneği anlatılmaktadır (Tedarikçi ve çalışan üzerinden işlemler de benzer şekilde olmaktadır.)

Gider fiş/faturasının görüntüleme sayfasını açın ve AKBANK direkt öde butonuna tıklayarak ödeme adımını başlatın.

Meblağı teyit edip isteğe bağlı olarak açıklama da girdikten sonra devam ettiğinizde Akbank Direkt'e yönlendirilirsiniz.

Gider fiş/faturanızda tedarikçi bilgisi veya IBAN numarası eksikse Akbank'a yönlendirilmeden önceki adımda bu bilgileri tamamlamanız istenir; sonrasında Akbank Direkt'e yönlendirilirsiniz.

AKBANK'A DEVAM ET butonuna tıkladığınızda güvenlik adımlarından geçip online bankacılığa giriş yapmanız gerekir.

Cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu da girdikten sonra ödeme onay ekranı açılır. Bu ekrandan ödeme türünü ve isteğe bağlı olarak işlem açıklamasını girip DEVAM butonuna tıkladığınızda ödeme işlemi tamamlanmış olur.

Aşağıda göreceğiniz onay ekranında;

Akbank işlem geçmişinin Paraşüt'teki işlemlerle eşleştirilmesi

İçe aktarım işleminin sonrasında gelen aşağıdaki pencerede dilerseniz EŞLEŞTİR diyerek içe aktardığınız bu işlemleri Paraşüt'teki işlemlerle eşleştirme adımına devam edebilir, isterseniz de TAMAM diyerek bu işlemi daha sonra yapmak üzere yarıda bırakabilirsiniz. Ödemesini yapmış olduğunuz gider faturası Paraşüt'te de artık ÖDENDİ olarak görünecektir.

Yukarıdaki son ekran görüntüsünde EŞLEŞTİR derseniz eğer aşağıdaki banka mutabakatı sayfası karşınıza çıkar:

Bundan sonraki adımlar banka mutabakatı özelliğimizdeki işlem eşleştirme adımları ile aynıdır. Temel olarak, içe aktarmış olduğunuz hesap işlem geçmişini Paraşüt'e daha önce girmiş olduğunuz işlemlerle eşleştirebilir veya henüz bu işlemleri Paraşüt'e girmediyseniz eşleştirme esnasında veri girişi de yapmış olursunuz. Banka mutabakatı yapmak adlı yazımızdaki 3. maddeden itibaren eşleştirme adımlarında karşınıza çıkabilecek değişik örnekleri paylaşıyoruz; incelemenizi tavsiye ederiz.

Yani, her havale/EFT işlemi sonrasında güncel işlem geçmişinizi Paraşüt'e aktararak banka mutabakatı yapabilir, böylece banka hesaplarınızı, veri girişini en alt seviyede tutarak kolayca takip edebilirsiniz. Düzenli banka mutabakatı yaparak mevcut nakdinizi her an bilebilir, nakit akışınızı sağlıklı bir biçimde görebilirsiniz.

Gider fiş/faturası üzerinden başlattığımız ödeme işlem adımlarını aşağıda görüldüğü gibi Çalışan veya Müşteri/Tedarikçi sayfası üzerinden de başlatabilirdiniz:

Tedarikçi üzerinden Akbank Direkt ile ödeme yapmak

Çalışan üzerinden Akbank Direkt ile ödeme yapmak

Çoklu ödeme işlemleri

Paraşüt'te aynı tedarikçiye veya çalışana ait giderlerinizi seçip toplu olarak ödeme yapabilirsiniz.