İş Bankası entegrasyonu

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
5 dk

Banka hesabınızı Paraşüt'e bağlamanın avantajları nelerdir?

Paraşüt olarak vizyonumuz, Türkiye'deki KOBİ'lerin mevcut finansal durumunu görerek işletmesininin geleceğini sağlamlaştırmak adına kararlar alabilmesini kolaylaştırmak. Bu amaçla Türkiye'deki bankalarla entegrasyon yaparak bir işletmenin finansal hareketlerinin Paraşüt'e otomatik olarak gelmesini, böylece KOBİ'lerin veri girişine operasyonel bir kaynak ayırmayıp zamandan ve maliyetten tasarruf etmesini amaçlıyoruz. Böylelikle, insandan kaynaklı hata payının önüne geçerek işletmelere her an sağlıklı raporlar sunabiliyor ve bu raporlar üzerinden şirket sahibinin işletmesinin geleceğine dair sağlıklı kararlar almasını kolaylaştırabiliyoruz.

İş Bankası - Paraşüt entegrasyonu ne sağlar?

Paraşüt - İş Bankası entegrasyonu sayesinde banka hesaplarınızı Paraşüt'e bağlayabilir ve hesabınızdaki işlemlerin Paraşüt'e otomatik olarak aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

  1. İş Bankası'nda gerçekleştirdiğiniz her türlü ödeme, tahsilat, vergi, maaş, banka gideri ödemeleri ve diğer para giriş çıkışlarının Paraşüt'e aktarılması otomatik olarak sağlanır.
  2. Müşteri, tedarikçi veya çalışanınızın IBAN'ı Paraşüt'te kayıtlı ise bu entegrasyon sayesinde Paraşüt, tahsilat veya ödemeleri tanıyıp onu ilgili cari hesabın bakiyesine otomatik olarak işler.
  3. IBAN'ı kayıtlı olmayan cari hesaplar için ise ilk işlemde eşleştirmeyi siz yaparsınız ve bu esnada bankadan alınan IBAN bilgisini Paraşüt'teki cari kaydına ekleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra o IBAN'la olan bütün işlemler otomatik olarak tanınacaktır.
  4. İş Bankası yoluyla yaptığınız çek tahsilatı, ödediğiniz vergi, maaş, banka gideri gibi gider türlerini bir kereye mahsus olmak üzere Paraşüt'e tanıttığınızda Paraşüt, sonraki işlemleri tanıyarak onları otomatik olarak oluşturur.
  5. Böylelikle veri girişi yükünüz minimuma iner, insan kaynaklı hataların önüne geçilebilir ve gider takibi yapılması zor olan gider türleri de kolayca takip edilebilmeye başlanır.
  6. Mevcut nakdinizi her an Paraşüt üzerinden de görebileceğiniz için sağlıklı bir nakit akışı takibi sağlayabilir, şirketinizle ilgili önemli kararları zamanında alabilirsiniz.

İş Bankası - Paraşüt entegrasyon adımları

Paraşüt hesabınız içerisinde sol taraftaki menüden NAKİT > Kasa ve Bankalar sayfasını açıp BANKA HESABI BAĞLA butonuna tıklayın ve açılan pencereden İş Bankası'nı seçin.

Paraşüt İş Bankası Entegrasyonu
Paraşüt İş Bankası Entegrasyonu Adımları

Açılan penceredeki entegrasyon başvuru formunu indirip doldurun ve çalıştığınız İş Bankası Şubesi'ne götürün. Bankanızın size vereceği kullanıcı adı ve şifre ile bu ekrandan İş Bankası'na giriş yapıp entegrasyonu tamamlayabileceksiniz.

Paraşüt İş Bankası Başvuru Formu

Tebrikler, entegrasyonu tamamladınız!

Entegrasyon yapıldığı andan itibaren banka hesabınızdaki bütün işlemleriniz Paraşüt'e otomatik olarak gelecektir.

Uyarı: Daha önce aynı İş Bankası hesabını Paraşüt'te oluşturduysanız ileride herhangi bir karışıklığa sebep olmaması adına eskiden oluşturduğunuz hesabı aşağıda gördüğünüz pencere üzerinden arşivlemenizi tavsiye ederiz.

İş Bankası-Paraşüt entegrasyonu

Hesap hareketlerinin Paraşüt'te eşleştirilmesi

Hesabınız Paraşüt'e bağlandıktan sonra banka hesabınızdan Paraşüt'e gelen işlemlerdeki IBAN numaraları Paraşüt'te kayıtlı ise (müşteriler, tedarikçiler veya çalışanlarınız için), bu işlemler otomatik olarak cariye işlenecektir.

Otomatik olarak eşleşen işlemlerle eşleşmemiş olanları sol taraflarındaki ? veya ✔️ sembollerinden ayırdedebilirsiniz.

Banka işlem eşleştirmeleri

Böylelikle Paraşüt'teki alış faturası, maaş, prim gibi giderler "ödendi", satış faturalarınız da "tahsil edildi" olarak güncellenecekir. Banka gideri, çek tahsilatı komisyonu, vergi gibi gider türlerini ise en azından ilk seferinde Paraşüt'e tanıtmanız gerekecektir. Tanıttıktan sonra ise bu işlemleri de Paraşüt tanıyıp oluşturmaya veya eşleştirmeye başlayacaktır.

İlk defa eşleştirme yapmanız gereken işlemler için de aşağıdaki videoda görüldüğü gibi işlem yapabilir ve yeni IBAN'ları Paraşüt'e tanıtabilirsiniz.