Kullanım Kılavuzu

05.09.2023

İhracat faturası oluşturmak

Paraşüt üzerinden ihracat faturası oluşturabilir ve e-fatura kullanıcısıysanız faturanızı e-ihracat faturası olarak resmileştirebilirsiniz. Paraşüt’ün fatura türlerinden biri olan ihracat faturası ile yurt dışına yapmış olduğunuz mal ihracına ait fatura düzenleyebilirsiniz. İhracat faturası oluşturmak için e-fatura kullanıcısı olma şartı aranmaz, fakat oluşturduğunuz faturayı resmileştirebilmek için e-fatura kullanıcısı olmanız gerekir.

 

Paraşüt’te ihracat faturası oluşturma adımları

Faturalı bir Paraşüt hesabına sahip iseniz, menünün alt kısmında yer alan UYGULAMALAR sekmesine tıkladığınızda İhracat Faturası özelliği devrede gözükmektedir. Bu özelliği herhangi ek bir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Paraşüt hesabınıza giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menü aracılığıyla SATIŞLAR > Faturalar sekmesine gidiniz. 

 

Satış Faturaları Listesi 

 

Satış faturalarının listelendiği bu sayfanın sağ üst kısmında yer alan YENİ FATURA OLUŞTUR butonun yanındaki ok yardımı ile YENİ İHRACAT FATURASI OLUŞTUR sekmesine tıklayınız. 

 

Yeni İhracat Faturası Oluştur 

 

Açılan sayfada fatura oluşturma adımlarını takip ederek gerekli bilgileri doldurunuz. Bu kapsamda, ürününüzü ihraç edeceğiniz ülke ve şehir bilgilerini girerek gönderim şekli ve teslim şartını belirtiniz. 

 

Yeni İhracat Faturası Oluşturma Adımları 

 

Girmeniz gereken bir diğer satır da GTIP kodudur. Ürününüzün GTIP kodunu bilmiyorsanız ilgili satırın hemen altında yer alan "GTIP kodunu buradan öğrenebilirsiniz." bağlantısına tıklayarak “Tarife Arama Motoru” sayfasına geçiş yapabilir; bu sayfada ihracını gerçekleştireceğiniz ürünün adını yazarak GTIP kodunu öğrenebilirsiniz. 

 

Bir diğer seçenek olarak aramak istediğiniz GTIP’i girerek de kodun hangi ürüne ait olduğunu sorgulayabilirsiniz. Hizmet/Ürün alanında yer alan ürününüze ait birim, miktar ve birim fiyatı satırlarını girdikten sonra sayfanın sağ altında yer alan ARA TOPLAM ve GENEL TOPLAM tutarına ulaşabilirsiniz. Burada, ihracat faturasının *“Vergi İstisna Muafiyet Sebebi: 301”* muaf kodu sebebiyle KDV’siz olarak düzenlendiğini göreceksiniz. 

 

Faturadaki ara toplam butonu 

 

Dilerseniz ARA TOPLAM satırının sonunda yer alan “+” butonu yardımıyla Ara Toplam İndirimi Ekle seçeneğini seçerek % veya TL cinsinden bir indirim belirlemeniz mümkündür. Ekranın sağ köşesinde yer alan bölümden faturanız için kategori ve etiket belirleyebilirsiniz. Tüm alanların doğruluğundan emin olduktan sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan KAYDET butonuna tıklayarak ihracat faturanızı kaydedebilirsiniz.

 

İhracat faturasını müşteri ile paylaşma adımları

Düzenlediğiniz ihracat faturanızı müşteriniz ile paylaşmak için fatura sayfasının sağ üst kısmında yer alan PAYLAŞ butonu aracılığıyla paylaşım e-postanızı özelleştirerek alıcıya iletebilirsiniz. 

 

Bunun için PAYLAŞ butonuna tıkladıktan sonra ALICI satırına müşterinizin e-posta adresini yazın. Ekranda otomatik olarak karşınıza çıkan örnek metni dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Faturanızı müşterinizle paylaşmadan önce ÖNİZLEME butonuna tıklayarak müşterinizin ekranında faturanızın nasıl gözüktüğünü kontrol edebilir, ardından GÖNDER butonuna tıklayarak müşterinize iletebilirsiniz. 

 

Screenshot 2024-01-01 at 17.37.26.png

 

 Önizlemede düzenlemek istediğiniz herhangi bir bilgi olduğunu fark etmeniz durumunda, müşteriniz ile faturanızı paylaşmadan önce son düzenlemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ihracat faturanıza ait sayfanın sağ üstünde yer alan DÜZENLE butonuna tıklamanız, düzenlemeleri girdikten sonra KAYDET butonuna tıklamanız yeterlidir.

Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

Bizi Arayın

Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

0212 963 00 20

Bize Yazın

Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

iletisim@parasut.com

Canlı Sohbet Başlatın

Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yapın

Mutlu Patronlar 
Paraşüt'ü anlatıyor

Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

"Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

Ayşe Nur Yılmaz

Marka Store Reklam Pazarlama

"Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

Mehmet Emin

Marka Store Reklam Pazarlama

Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.