e-İhracat faturası oluşturmak ve müşteri ile paylaşmak

Cansu Meşedilci
Cansu Meşedilci
2 dk

e-İhracat faturası kesebilmenizin ilk şartı, e-fatura kullanıcısı olmanızdır. e-Fatura kullanıcısı iseniz, Paraşüt üzerinden oluşturduğunuz ihracat faturasını, e-ihracat faturası olarak resmileştirebilirsiniz.

İhracat e-fatura oluşturma adımları tıpkı ihracat faturası oluşturmada olduğu gibi seyretmektedir. Paraşüt üzerinden nasıl ihracat faturası oluşturabileceğinizi "İhracat faturası oluşturmak" adlı yazımızda detaylı bir şekilde anlatmıştık. Şimdi sıra, oluşturduğumuz ihracat faturasını, e-ihracat faturası olarak resmileştirmekte! Bunun için tek bir işlem yeterli olacaktır.

Oluşturduğunuz ihracat faturasının sağ üstünde yer alan GÖNDER butonuna tıklayarak faturanızı Gümrük ve Ticaret Bakanlığına iletebilir, e-ihracat faturası olarak resmileştirebilirsiniz.

İhracat faturasını müşteri ile paylaşma adımları

e-İhracat Faturasını Müşteri ile Paylaşma

Düzenlediğiniz ihracat faturanızı müşteriniz ile paylaşmak için fatura sayfasının sağ üst kısmında yer alan PAYLAŞ butonu aracılığıyla paylaşım e-postanızı özelleştirerek alıcıya iletebilirsiniz.

Bunun için PAYLAŞ butonuna tıkladıktan sonra ALICI satırına müşterinizin e-posta adresini yazın.

Ekranda otomatik olarak karşınıza çıkan örnek metni dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Faturanızı müşterinizle paylaşmadan önce ÖNİZLEME butonuna tıklayarak müşterinizin ekranında faturanızın nasıl gözüktüğünü kontrol edebilir, ardından GÖNDER butonuna tıklayarak müşterinize iletebilirsiniz.

Paylaşım e-Postasını Özelleştirin

Önizlemede düzenlemek istediğiniz herhangi bir bilgi olduğunu fark etmeniz durumunda, müşteriniz ile faturanızı paylaşmadan önce son düzenlemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için ihracat faturanıza ait sayfanın sağ üstünde yer alan DÜZENLE butonuna tıklamanız, düzenlemeleri girdikten sonra KAYDET butonuna tıklamanız yeterlidir.