Nokta vuruşlu yazıcı programını bilgisayarınıza tanıtmak

Elif Ekiciler
Elif Ekiciler
4 dk

Paraşüt Nokta Vuruşlu Fatura Yazdırma Uygulaması'nı bilgisayarınıza tanıtmak için izlemeniz gereken adımları aşağıda bulabilirsiniz.

NOT: Bu program, Windows Vista ve üstü işletim sistemleri tarafından kullanılabilmektedir, MacOS işletim sistemini desteklememektedir.

 1. AYARLAR > Yazdırma Şablonları sayfasından fatura şablonunuzu hazırlarken Yazıcı Türü olarak Nokta Vuruşlu Yazıcıyı seçtiğinizi ve nokta vuruşlu yazıcı ayarlarını tamamladığınızı varsayarak bu makaleyi hazırladık. Bu ayarları henüz yapmadıysanız Fatura veya irsaliye yazdırmak için şablon oluşturmak adlı makalemizden yardım alabilirsiniz.

 2. Nokta vuruşlu yazıcı ayarlarını tamamladıktan sonra yazdırma şablonu oluşturma sayfasında sağ üst köşede yer alan TEST ÇIKTISI YAZDIR butonuna tıklayın.

  test çıkışı yazdırmak
 3. Açılan pencereden TEST DOSYASINI İNDİR butonu yardımıyla test çıktısı için oluşturulmuş dosyayı bilgisayarınıza indirin.

  test yazdırması
 4. Test dosyası, .pnvf uzantılı bir formatta bilgisayarınıza indirilir. İnen dosyayı açmak için tıkladığınızda bilgisayarınızın bu dosyayı otomatik olarak Paraşüt Nokta Vuruşlu Fatura Yazdırma Uygulaması ile açması beklenir. Ancak bilgisayarınız bu uygulamayı görmeyip Adobe Reader veya Paint gibi, Paraşüt Nokta Vuruşlu Fatura Yazdırma Uygulaması DIŞINDA bir program ile bu dosyayı açmaya çalışıyor ve bu nedenle hata veriyor olabilir. Bu durumda bilgisayarınızın Başlat menüsünden ‘ara’ kısmına gelerek ‘Paraşüt Nokta Vuruşlu Fatura Yazdırma Uygulaması’ yazarak indirmiş olduğunuz programı arayın.

  Paraşüt nokta vuruşlu yazıcı tanımlama
 5. Alternatif olarak "Bütün programlar (All Apps)" altında bu programı "OYT Yazılım Teknolojileri AŞ." başlığı altında bulabilirsiniz.

  nokta vuruşlu yazıcıyı Paraşüt'e tanımlama
 6. Programı bulduktan sonra üzerine gelip sağ tıkladıktan sonra çıkan seçenekler arasından, "Görev Çubuğuna Sabitle (Pin to Taskbar)" seçeneğine tıklayın. Böylece programı bilgisayar ekranında en altta gördüğünüz görev çubuğuna sabitlemiş olacaksınız.

  Bilgisayar kontrolleri
 7. Bu işlemin ardından "İndirilenler (Downloads)" klasörünü açın. Klasör içerisinden yazdırmak üzere indirdiğiniz fatura dosyasını tutup sürükleyerek görev çubuğuna yerleştirdiğiniz program ikonunun üzerine bırakın.

  nokta vuruşlu yazıcı ayarları
 8. Bu işlemi yaptığınızda faturanız Paraşüt Nokta Vuruşlu Fatura Yazdırma Uygulaması ile açılacaktır. Açılan pencerenin içerisinde sol üstte yer alan YAZDIR butonuna tıklayarak faturanızı yazdırabilirsiniz.

  Paraşüt ile fatura kesme
 9. Bilgisayarınızın ileride de .pnvf uzantılı tüm dosyaları Paraşüt Nokta Vuruşlu Fatura Yazdırma Uygulaması ile açmasını sağlamak için tekrar faturanın bulunduğu klasöre gelin ve fatura dosyasının üzerine sağ tıklayın.

 10. Açılan menüde önce "Birlikte Aç (Open with)", sonra da "Başka Uygulama Seç (Choose another app)" seçeneğine tıklayın ve Paraşüt Nokta Vuruşlu Fatura Yazdırma Uygulaması'nı seçin. Burada, ".pnvf uzantılı dosyaları açmak için her zaman bu programı kullan" seçeneğini işaretlerseniz, bilgisayarınızın gelecekte de .pnvf uzantılı dosyaları açarken bu programı kullanmasını sağlarsınız.

  Paraşüt ile fatura yazdırma