Pazaryeri Paketi II:
Trendyol, Morhipo ve ÇiçekSepeti e-ticaret entegrasyonları

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
5 dk

Trendyol, Morhipo ve ÇiçekSepeti e-ticaret entegrasyonları ne işe yarar?

Salyangoz Teknoloji - Parasutentegrasyon.com'un geliştirdiği Pazaryeri Paketi II kapsamındaki e-ticaret entegrasyonları sayesinde, Trendyol.com, Morhipo.com ve ÇiçekSepeti.com üzerinden yaptığınız satışlarınız otomatik olarak Paraşüt'e işlenir. e-Fatura müşterisiyseniz, Paraşüt üzerinden bu satışların faturalarının e-arşiv veya e-fatura olarak otomatik olarak gönderilmesi sağlanır.

Parasutentegrasyon.com kimdir?

Parasutentegrasyon.com, Salyangoz Teknoloji A.Ş. firmasına ait bir markadır. Salyangoz Teknolojileri A.Ş. firması Parasutentegrasyon.com markası altında yazılım geliştirmektedir. Paraşüt ön muhasebe yazılımının üreticisi olan Paraşüt Yazılım Teknolojileri A.Ş. ile organik bir bağı bulunmamaktadır.

Entegrasyon ücreti nedir?

Trendyol, Morhipo ve ÇiçekSepeti entegrasyonlarını kapsayan Pazaryeri Paketi II, kaç adet pazaryeri entegre ettiğinizden bağımsız olarak ve sınırsız mağaza için KDV dahil aylık 44,90 TL, yıllık 420 TL’dir.

Entegrasyon, Salyangoz Teknoloji AŞ. tarafından geliştirilmiştir ve bu firma tarafından satılmaktadır. Bu pazaryeri paketini 15 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt - Trendyol, Morhipo ve ÇiçekSepeti e-ticaret entegrasyonlarının özellikleri

 1. Trendyol.com, Morhipo.com ve ÇiçekSepeti.com üzerinden gelen siparişler (müşteri/fatura/ürün bilgileri ile birlikte) otomatik olarak Paraşüt’e aktarılır.
 2. Kullanıcı, Paraşüt'te e-fatura ve e-arşiv kullanıyorsa, dilediği takdirde, e-fatura ve e-arşiv faturaları müşterilerine otomatik olarak gönderilir.
 3. Yalnızca, entegrasyon yapıldıktan sonra gelen siparişler için aktarım söz konusudur; entegrasyon öncesi siparişlerin aktarımı yapılmamaktadır.

Entegrasyon adımları nelerdir?

 1. Paraşüt hesabınızda AYARLAR menüsü altındaki Uygulamalar sayfasından Pazaryeri Paketi II: Trendyol, Morhipo ve ÇiçekSepeti e-Ticaret Entegrasyonları için KULLANMAYA BAŞLA butonuna tıklayın.

 2. Açılan sayfadan (Parasutentegrasyon.com) Paraşüt ile giriş yap butonuna tıklayarak Paraşüt hesabınızı bağlayın ve sonrasında Parasutentegrasyon.com’a erişim vermek için İZİN VER butonuna tıklayın. Bu izin ile Parasutentegrasyon.com’a, Paraşüt hesabınıza veri yazma ve okuma yetkisi verirsiniz.

  Erişim İzni Vermek
 3. Erişim izni verdikten sonra Parasutentegrasyon.com ekranında İLK ENTEGRASYONUNU EKLE butonuna tıklayıp sonrasında Trendyol, Morhipo veya ÇiçekSepeti entegrasyonunu seçerek bağlamak istediğiniz dükkanların entegrasyonuna başlayabilirsiniz.

  Paraşüt Trendyol, Morhipo ve ÇiçekSepeti Dükkan Entegrasyonu
 4. Entegrasyon için ayarlarınızı istediğiniz şekilde yapın.

  Paraşüt Trendyol Entegrasyon Ayarları

  Mağaza ismi: Parasutentegrasyon.com’da mağazanızın hangi isimle görünmesini istiyorsanız belirtin.
  Firma: e-Ticaret siparişlerinizi Paraşüt hesabınıza bağlı firmalardan hangisine aktarmak istediğinizi seçin.
  Kasa Hesabı: Yapılan siparişlerin tahsilatının Paraşüt'te kayıtlı hangi kasa/banka hesabına işlenmesini istediğinizi belirtin.
  Kategori: Oluşturulan faturalara Paraşüt'te hangi satış faturası kategorisinin eklenmesini istediğinizi belirtin.
  KDV Oranı: Üründe KDV yoksa otomatik KDV oranı belirlemek için tercih ettiğinizi seçin.

 5. Paraşüt’te elektronik fatura kullanıyorsanız pazaryeri ayarlarınızı yaparken karşınıza Elektronik Faturalarınız Otomatik Gönderilsin mi? seçeneği çıkar; dilerseniz oradan bu özelliği açabilir ve faturalarınızın müşterilerinize e-fatura veya e-arşiv şeklinde otomatik olarak gönderilmesini sağlayabilirsiniz (Bu özelliği açmazsanız entegrasyon yalnızca Paraşüt üzerinde satış kayıtlarını oluşturur, sizin sonrasında Paraşüt hesabınızdan e-fatura ve e-arşiv gönderimlerini - yani faturalandırma işlemlerini- ayrıca yapmanız gerekir).

 6. Ayarları tamamladıktan sonra ENTEGRASYONU OLUŞTUR butonuna tıklayarak entegrasyon adımlarına devam edebilirsiniz. Bu noktada Parasutentegrasyon.com’un panelinde yer alan adımları takip ederek ilerleyebilirsiniz.

Tebrikler! Paraşüt - Trendyol / Morhipo / ÇiçekSepeti e-ticaret entegrasyonunu başarı ile tamamladınız.
Entegrasyonu başarı ile tamamladıktan sonra Trendyol.com, Morhipo.com ve/veya ÇiçekSepeti.com üzerinden gelen siparişleriniz otomatik olarak Paraşüt hesabınıza aktarılacaktır.

Parasutentegrasyon.com panelinden, pazaryerlerinden çekilen sipariş adetlerini, Paraşüt hesabınıza aktarılan siparişlerin adetlerini, varsa gönderilen elektronik faturaların miktarlarını takip edebilirsiniz.

Henüz e-fatura/e-arşiv kullanıcısı değilseniz...

Trendyol.com, Morhipo.com veya ÇiçekSepeti.com üzerinden yaptığınız satışların faturalarının müşterilerinize dijital ortamdan otomatik olarak gönderilmesini istiyorsanız Paraşüt ile e-faturaya ücretsiz geçiş yaparak bunu yapabilirsiniz. Bu sayede, bütün faturalama süreciniz otomatik bir hale gelir.

Paraşüt ile 30 dakika içinde yerinizden kalkmadan ve kolayca e-fatura ve e-arşiv kullanıcısı olabilirsiniz. Detaylı bilgi için e-fatura sayfamızı inceleyebilir ya da Paraşüt hesabınızdan direkt olarak e-fatura başvurunuzu başlatabilirsiniz.

e-Fatura başvurunuzu hemen başlatmak için Paraşüt hesabınız içerisinden AYARLAR > Uygulamalar sayfasına gidip Elektronik Faturalama Entegrasyonu bölümü altından BAŞVURU SÜRECİNİ BAŞLAT butonuna tıklayıp yönlendirmeleri takip edebilirsiniz.