e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap

Bugünlerde teknoloji ve internet ile ilgili hangi etkinliğe katılırsanız katılın şu cümleyi duyarsınız: KOBİ'ler dijitalleşiyor. Peki ya bu dijitalleşmenin en önemli ayağı olan e-Fatura'da neler oluyor? Esnaf için, küçük işletmeler için neler değişiyor? e-Fatura'ya ihtiyacınız var mı? Maliyeti ne kadar? Hepsini derledik.

14 dk
e-fatura

e-Fatura kullanırsanız iş hayatınızda ne gibi değişiklikler olacak? Muhasebeciniz ile çalışma şekliniz nasıl değişecek? İndirmek için tıklayın.

e-Fatura ile ilgili sıkça aldığımız sorular:

 1. e-Fatura nedir?
 2. e-Arşiv kimler için zorunlu?
 3. Ben e-Fatura'ya geçebilir miyim?
 4. Peki ya geçişin maliyeti nedir?
 5. Nasıl e-Fatura gönderip alabilirim?
 6. Fatura gönderdiğim (gerçek ya da tüzel) kişinin de e-Fatura kullanıcısı olması gerekiyor mu?
 7. e-Faturanın çıktısını almam yazdırmam gerekiyor mu?
 8. Peki ya yazdırmak istersem? Mühür ya da ıslak imza kullanmalı mıyım?
 9. Entegratör nedir?
 10. e-Faturada iade faturası var mı?
 11. e-Faturayı nasıl iptal ederim?
 12. e-Faturayı nasıl arşivleyeceğim?
 13. e-Faturaya geçersem muhasebecimle ilişkim nasıl değişecek?
 14. e-Fatura sıra-seri no nasıl işleyecek?
 15. e-Faturayı gönderdikten sonra faturada değişiklik yapabilir miyim?
 16. e-Fatura sistemi ile irsaliye hazırlayabilir miyim?
 17. Mevcut mali mührüm varsa tekrar almama gerek var mı?
 18. Serbest meslek makbuzu kesenler e-fatura kullanabilirler mi?
 19. Müşterilerimin e-Fatura kullanıcısı olduklarını nasıl anlayabilirim?
 20. Paraşüt'te e-Fatura nasıl kullanabilirim?
  e-Fatura Bonus: Ben bir küçük işletmeyim e-Fatura'ya geçebilir miyim, daha da önemlisi geçmeli miyim?

1. e-Fatura nedir?

e-Fatura bir elektronik fatura türüdür. Elektronik fatura elektronik ortamda hazırlanan ve kağıda basılmayan bir fatura çeşididir. Elektronik faturanın iki türü vardı: e-fatura ve e-arşiv

E-fatura, her iki tarafın da elektronik fatura kullanıcısı olduğu durumlarda kullanılan elektronik fatura çeşididir; Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilir.

E-arşiv, e-fatura kapsamında olmayan vergi mükellefi tüzel kişilere ve aynı zamanda vergi mükellefi olmayan gerçek kişilere elektronik ortamda (e-mail) fatura gönderim biçimidir. İstek dahilinde, e-arşiv fatura beyaz A4 kağıt üzerine çıktı alınıp kağıt olarak da iletilebilir.

2. e-Arşiv kimler için zorunlu?

İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2015 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 Milyon TL ve üzerinde olan mükellefler en geç 01 Ocak 2017 tarihine kadar e-arşiv uygulamasına geçmek zorundaydılar. Her sene de bu ciro Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından aşağıya çekiliyor. E-fatura mükellefi olan veya yukarıda belirtilen şartların dışında olan şirketler de e-arşiv sistemine tercihleri doğrultusunda geçiş yapabilirler.

3. Ben e-Fatura'ya geçebilir miyim? Nasıl başvuracağım?

Elektronik faturaya geçiş ile ilgili iki tane kilit konu var:

 1. Gerçek ya da Tüzel kişiliğiniz olmalı
 2. Herhangi bir ciro kısıtlaması bulunmuyor.

Bunlar ne demek derseniz; ticari firma olarak sadece Anonim Şirket, Limited Şirket ve Gerçek/Şahıs Şirketi statüsünde bulunan mükellefler elektronik fatura uygulamasından yararlanabilir. Elektronik fatura geçiş için herhangi bir ciro kısıtlaması yoktur. Cirosu elektronik faturaya zorunlu geçiş limitinin altında kalan işletmeler de istek dahilinde elektronik fatura kullanıcısı olabilirler.

Üstelik başvuru adımları çok kolay!

e-Faturaya Hemen Başvurmak İster misiniz?

Türkiye'de bir ilk olan Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle yerinizden hiç kalkmadan ve hata yapma korkusu yaşamadan e-fatura kullanıcısı olun. Üstelik ilk 100 e-faturanız bizden hediye!
Paraşüt'ü Ücretsiz Denemek İstiyorum

Paraşüt olarak e-Fatura ve e-Arşiv çözüm ortağımızla beraber hazırladığımız bir panel ile sizi uğraştırmadan e-Faturaya geçişinizi sağlıyoruz. Hem de ofisinizden çıkmadan e-Faturaya geçmiş oluyorsunuz.

4. Peki ya geçişin maliyeti nedir?

Elektronik fatura sistemine kayıt olmak için Kamu Sertifikasyon Merkezi'nden mali mühür sertifikanızı temin etmeniz gerekir. Mali mührün bedeli tüzel kişiler için 220 TL + KDV, gerçek kişiler için 120 TL + KDV'dir. Mali mührünüz üç sene boyunca geçerlidir.

Mali mühür bedeli haricinde Paraşüt'ün kullanım bedeli olan ön muhasebe programı bedelini ödersiniz ve elektronik fatura kullanıp almak için kontör alırsınız. Eğer Paraşüt hesabınız yoksa;

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin
 

Elektronik fatura kontörleri hem e-fatura hem e-arşiv gönderiminde kullanılabilir. Gönderilen ve alınan her elektronik fatura birer kontör değerindedir.

Kontör paketlerimizin KDV dahil ücretlendirmesi şu şekildedir:

 • 50 Kontör - 14,99 TL
 • 100 Kontör - 22,49 TL
 • 200 Kontör - 37,49 TL
 • 500 Kontör - 83,99 TL

500 üzeri kontör alımlarınız kontör başına 16 kuruştan hesaplanır.

5. Nasıl elektronik fatura gönderip alabilirim?

Eğer Paraşüt kullanıcısı iseniz e-Fatura alıp göndermek çok kolay. 

Başvuru sürecinizin ve aktivasyonun tamamlanmasının ardından elektronik fatura için hesabınız aktive edilir. Aktivasyon tarihi sonrasında oluşturduğunuz yeni satış faturalarını Paraşüt üzerinden elektronik olarak göndermeye başlarsınız. Bu tarihten sonrası için matbu fatura kullanımı yapmamanız gerekmektedir. Düzenleme tarihi aktivasyon tarihi öncesine denk gelen satış faturaları için ise matbu fatura kesebilirsiniz.

Detaylı bilgi için Paraşüt üzerinden nasıl e-fatura göndereceğinizi açıkladığımız Elektronik Fatura Göndermek sayfamıza göz atabilirsiniz.

6. Fatura gönderdiğim (gerçek ya da tüzel) kişinin de elektronik fatura kullanıcısı olması gerekiyor mu?

Hayır. Siz elektronik faturanızı düzenler karşınızdakine gönderirsiniz. Fatura karşı tarafa e-Arşiv olarak gider ve mali değeri vardır. Aynen telekom şirketlerinin son kullanıcıya gönderdikleri faturalar gibi. 

Eğer Paraşüt kullanıcısı iseniz, Paraşüt sizin için karşı tarafın elektronik fatura kullanıcısı olup olmadığını kontrol eder. Yok ben değilim, kendim bakacağım derseniz e-Fatura Resmi Sitesi'ndeki listeye bakabilirsiniz.

7. Elektronik faturanın çıktısını almam yazdırmam gerekiyor mu?

Hayır gerekmiyor. Müşterilerinize faturanızı elektronik ortamda iletirsiniz. Süreç tamamen dijital ortamda gerçekleşir.

8. Peki ya yazdırmak istersem? Mühür ya da ıslak imza kullanmalı mıyım?

Yazdırmak isterseniz, tabii ki yazdırabilirsiniz. Müşterileriniz faturalarını matbu olarak saklamak isteyebilirler. Herhangi bir mühür ya da ıslak imzaya ihtiyaç yoktur, herhangi bir yazıcıdan herhangi bir kağıda çıktı alabilirsiniz.

9. Entegratör nedir?

Faturalama ihtiyaçları farklılık gösteren veya çok sayıda fatura düzenleyen mükelleflere, kendilerine ait bilgi işlem alt yapısının yetersiz olması halinde teknik yeterliliğe sahip bir özel entegratörün bilgi işlem sistemi vasıtasıyla elektronik fatura alıp gönderebilme imkanı sağlanmıştır. Gelir İdaresi Başkanlığından özel entegrasyon izni almış mükelleflerin bilgi işlem sistemleri kullanarak da e-fatura uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Eğer Paraşüt kullanırsanız herhangi bir entegratöre ihtiyaç duymazsınız. Elektronik faturaya geçiş sürecinizi Paraşüt ekibi ile birlikte yürütür, formaliteleri birlikte aşarız. 

Başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi için Elektronik Fatura Hizmeti Başvuru Süreci yazımıza bakabilirsiniz.

10. e-Faturada iade faturası var mı?

Tabii ki. Elektronik fatura kullanıcısı iseniz iade işlemlerinizi matbu fatura iadesi ile aynı şekilde yapabilirsiniz. Paraşüt üzerinden kolayca iade faturası oluşturmak için İade Faturası Oluşturmak yazımıza bakabilirsiniz.

11. e-Faturayı nasıl iptal ederim?

Göndermiş olduğunuz e-fatura’nızın iptal edilebilmesi için karşı tarafın 7 gün içerisinde bu faturayı “reddetmesi” gerekiyor. 7 gün içerisinde reddedilmeyen e-faturalar onaylanmış sayılır.

Göndermiş olduğunuz e-arşiv faturaları ise gönderen tarafından Paraşüt hesabı üzerinden iptal edilebilir. Bu işlemlerin detayları için "Elektronik Faturada İptal ve İade İşlemleri" adlı makalemize göz atın.

12. e-Faturayı nasıl arşivleyeceğim?

e-Faturaların çıktısının alınıp saklanması gibi bir yasal zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Faturalar tamamen elektronik ortamda arşivlenir.

Eğer Paraşüt kullanırsanız Paraşüt faturalarınızı arşivler, faturalarınızın diğer dökümanlar arasında kaybolma riski ortadan kalkmış olur. Dilediğiniz zaman faturalarınızı Paraşüt hesabınızdan kolaylıkla bulabilirsiniz. İsterseniz bu faturaları toplu biçimde excel formatında dışarı aktararak bilgileri çevrimdışı bir ortama indirebilir, faturaların orijinal kopyalarını .pdf formatında bilgisayarınıza da kaydedebilir veya ihtiyaç dahilinde beyaz A4 kağıdı üzerine yazdırabilirsiniz.

13. e-Faturaya geçersem muhasebecimle ilişkim nasıl değişecek?

Elektronik fatura kullanımı, faturalama sürecinizin maliyetini düşürür, faturalama operasyonunuzu tek tıka indirger, tahsilatlarınızı hızlandırır. Bütün bunların yanında, muhasebeciniz ile çalışma süreciniz de e-fatura kullanımı ile birlikte kolaylaşır. Bu avantajlardan bazıları şöyle sıralanabilir;

 • Muhasebeciniz için veri girişi için harcadığı zaman ciddi anlamda azalır. Muhasebeciniz, kullandığı muhasebe programına Paraşüt üzerinden dışarı aktardığı verileri yükleyerek veri girişini hızlandırabilir (bkz. Paraşüt Üzerindeki Verileri Dışarı Aktarmak).
 • Muhasebecinizi Paraşüt hesabınıza kullanıcı olarak davet ederseniz (bkz. Yeni Kullanıcı Davet Etmek) muhasebeciniz ay sonunu beklemeden fatura ve harcama bilgilerinize erişebilir; sizin ayrıca veri paylaşmanıza gerek kalmaz. E-fatura kullandığınızda faturalarınızın resmi kopyaları da hesabınızda olacağı için onlara da kolaylıkla erişebilir.
 • Gerekli kontroller zamanında sağlanır, olası yanlışlıkların önüne geçilir.
 • Aynı veriler üzerinden karşılıklı tek bir dil konuşursunuz.
 • Beyanname hazırlık döneminde faturalar beklenmeden beyanname kapatılması yapılabilir. Böylece beyanname hazırlama süreci çok daha kolay ve hızlı olur.

Mesaisinin büyük çoğunluğunu veri girişi gibi operasyonel bir sürece harcayan muhasebeciniz, işinizi geliştirmenize yardımcı olabilmek için ciddi anlamda vakit kazanır ve firmanız ile olan başka çalışmalara daha fazla zaman ayırabilir. Bu konuda e-Fatura'ya Geçmek Muhasebecinizle Çalışmanızı Nasıl Etkileyecek? başlıklı yazımızda daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

14. e-Fatura sıra-seri no nasıl işleyecek?

Paraşüt üzerinde elektronik fatura oluşturduğunuzda (faturayı resmileştirdiğinizde) sistem otomatik olarak bir fatura numarası veriyor. Bu numara e-fatura ile e-arşiv faturada farklı harflerle oluşacaktır; numaralar birbirini takip etmeyebilir.

15. e-Faturayı gönderdikten sonra faturada değişiklik yapabilir miyim?

Hayır. Normal faturayı kesip gönderdikten sonra değişiklik yapamama durumunuz elektronik faturada da geçerli. Fakat göndermiş olduğunuz elektronik fatura:

 • e-fatura ise, faturayı karşı tarafın reddetmesi üzerine yeni bir e-fatura oluşturulabilir,
 • e-arşiv ise siz bu faturayı iptal edip tekrardan yeni bir fatura oluşturabilirsiniz.

16. e-Fatura sistemi ile irsaliye hazırlayabilir miyim?

Ufak bir "hack" ile neden olmasın? Gönderdiğiniz elektronik faturada düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde elektronik faturanın kağıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Ancak bu kağıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer” ifadesinin yazılması ve kağıdın kaşelenip imzalanması gerekmektedir. Bu imkandan yararlanabilmek için elektronik faturanın malın teslim edileceği tarihte düzenlenmiş olması gerekmektedir.

17. Mevcut mali mührüm varsa tekrar almama gerek var mı?

Bu soru Paraşüt'e geçmek isteyen kullanıcılarımızdan çokça geliyor. Hayır, gerek yok. Mevcut mali mührünüzü kullanabilirsiniz.

18. Serbest meslek makbuzu kesenler e-fatura kullanabilirler mi?

SMM bir fatura olmadığı için onun yerine bir fatura türü olan e-Fatura'yı kullanamazsınız. 

19. Müşterilerimin e-Fatura kullanıcısı olduklarını nasıl anlayabilirim?

e-Fatura portalında yer alan liste düzenli olarak güncellenmektedir. Listeyi kontrol edebilirsiniz.

20. Paraşüt'te e-Fatura nasıl kullanabilirim?

En güzel soruyu sona sakladık. Paraşüt'te elektronik faturaya geçmek de elektronik fatura kullanmak da çok kolay. Nasıl geçerim derseniz sizin için hazırladığımız kullanım kılavuzu makalesine göz atabilirsiniz.

Elektronik Fatura Hizmeti Başvuru Süreci

e-Fatura Bonus sorumuz: Ben bir küçük işletmeyim e-Fatura'ya geçebilir miyim, daha da önemlisi geçmeli miyim?

Geçmelisiniz. Neden mi?

 • Faturalama maliyetiniz düşer, pazanız kasanızda kalır.
 • Tahsilatlarınız hızlanır, nakit akışınızı kontrol altına alırsınız.
 • Fatura yığınlarının arasında kaybolmaktan kurtulursunuz.
 • Nerede olursanız olun e-fatura oluşturup anında müşterinize iletirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız, akıllı telefon, tablet veya bilgisayardan internete erişimdir.
 • Muhasebecinizle çalışmanız kolaylaşır, evrakların arasında debelenmek zorunda kalmazsınız.
 • Doğayı korursunuz.

e-Fatura ile ilgili her türlü sorunuzu yanıtlamak için Paraşüt Ekibi burada! Paraşüt Destek sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz!

Tunca Üçer

Tunca Üçer

Tunca Üçer, Paraşüt'te İçerik Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!