e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap

Bugünlerde teknoloji ve internet ile ilgili hangi etkinliğe katılırsanız katılın şu cümleyi duyarsınız: KOBİ'ler dijitalleşiyor. Peki ya bu dijitalleşmenin en önemli ayağı olan e-Fatura'da neler oluyor? Esnaf için, küçük işletmeler için neler değişiyor? e-Fatura'ya ihtiyacınız var mı? Maliyeti ne kadar? Hepsini derledik.

15 dk
e-fatura

e-Fatura hakkında pek çok soru ile karşılaşıyoruz. Biz de bu soruları sizin için bir arada topladık.

1. e-Fatura nedir?

e-Fatura, bir elektronik fatura türüdür. Elektronik fatura elektronik ortamda hazırlanan ve kağıda basılmayan bir fatura çeşididir. Elektronik faturanın iki türü vardı: e-fatura ve e-arşiv

E-fatura, her iki tarafın da elektronik fatura kullanıcısı olduğu durumlarda kullanılan elektronik fatura çeşididir; Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilir.

e-Arşiv, e-fatura kapsamında olmayan vergi mükellefi tüzel kişilere ve aynı zamanda vergi mükellefi olmayan gerçek kişilere elektronik ortamda (e-mail) fatura gönderim biçimidir. İstek dahilinde, e-arşiv fatura beyaz A4 kağıt üzerine çıktı alınıp kağıt olarak da iletilebilir.

e-Fatura ile matbu faturada olduğu gibi dövizli işlemler gerçekleştirebilir, yurtdışına da e-fatura kesebilirsiniz. Ancak KDV muafiyeti için e-fatura gönderimi sırasında sistemden doğru kodu seçmeniz gerekmektedir.

Kısacası e-fatura ve e-arşivi birlikte kullanarak herkese dijital ortamda fatura kesebilirsiniz.

2. e-Arşiv kimler için zorunlu?

Mevcut durumda 2019-2020 yılı cirosu 5 milyon TL'yi aşan firmalar 1 Temmuz 2021 tarihine kadar e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamasına geçmeleri, 1 Ocak 2022 tarihinde ise e-defter uygulamasına geçmeleri gerekir.

3. e-Faturaya kimler geçebilir? e-Fatura başvurusu nasıl yapılır?

Elektronik faturaya geçiş ile ilgili iki tane kilit konu var:

 1. Gerçek ya da Tüzel kişiliğiniz olmalı
 2. Herhangi bir ciro kısıtlaması bulunmuyor.

Bunlar ne demek derseniz; ticari firma olarak sadece Anonim Şirket, Limited Şirket ve Gerçek/Şahıs Şirketi statüsünde bulunan mükellefler elektronik fatura uygulamasından yararlanabilir. Elektronik fatura geçiş için herhangi bir ciro kısıtlaması yoktur. Cirosu elektronik faturaya zorunlu geçiş limitinin altında kalan işletmeler de istek dahilinde elektronik fatura kullanıcısı olabilirler.

Üstelik başvuru adımları çok kolay!

Paraşüt olarak e-fatura ve e-arşiv çözüm ortağımızla beraber hazırladığımız bir panel ile sizi uğraştırmadan e-faturaya geçişinizi sağlıyoruz. Hem de ofisinizden çıkmadan e-faturaya geçmiş oluyorsunuz.

4. Peki ya e-faturaya geçişin maliyeti nedir?

Elektronik fatura sistemine kayıt olmak için Kamu Sertifikasyon Merkezi'nden mali mühür sertifikanızı temin etmeniz gerekir. Mali mührün bedeli tüzel kişiler için 290 TL + KDV, gerçek kişiler için 184 TL + KDV'dir. Mali mührünüz üç sene boyunca geçerlidir.

Mali mühür bedeli haricinde Paraşüt'ün kullanım bedeli olan ön muhasebe programı bedelini ödersiniz ve elektronik fatura kullanıp almak için e-kontör alırsınız. Eğer Paraşüt hesabınız yoksa;

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin
 

e-Kontörleri hem e-fatura hem e-arşiv gönderiminde kullanılabilir. Gönderilen ve alınan her elektronik fatura birer e-kontör değerindedir.

e-Kontör paketlerimizin KDV dahil ücretlendirmesi şu şekildedir:

 • 50 e-Kontör - 19,90 TL
 • 100 e-Kontör - 30,90 TL
 • 200 e-Kontör - 52,90 TL
 • 500 e-Kontör - 119,90 TL
 • 1000 e-Kontör - 229,90 TL
 • 2500 e-Kontör - 549,90 TL
 • 5000 e-Kontör - 947,90 TL

5. Nasıl elektronik fatura gönderip alabilirim?

Eğer Paraşüt kullanıcısı iseniz e-fatura alıp göndermek çok kolay. 

Başvuru sürecinizin ve aktivasyonun tamamlanmasının ardından elektronik fatura için hesabınız aktive edilir. Aktivasyon tarihi sonrasında oluşturduğunuz yeni satış faturalarını Paraşüt üzerinden elektronik olarak göndermeye başlarsınız. e-Faturaya geçtiğiniz tarihten itibaren elinizdeki matbu faturaları vergi dairesine giderek imha ettirin, e-fatura ve e-arşiv kullanırken kesinlikle matbu fatura kullanmamanız gerekli.

Düzenleme tarihi aktivasyon tarihi öncesine denk gelen satış faturaları için ise matbu fatura kesebilirsiniz.

Detaylı bilgi için Paraşüt üzerinden nasıl e-fatura göndereceğinizi açıkladığımız Elektronik Fatura Göndermek sayfamıza göz atabilirsiniz.

6. Fatura gönderdiğim (gerçek ya da tüzel) kişinin de elektronik fatura kullanıcısı olması gerekiyor mu?

Hayır. Siz elektronik faturanızı düzenler karşınızdakine gönderirsiniz. Fatura karşı tarafa e-arşiv olarak gider ve mali değeri vardır. Aynen telekom şirketlerinin son kullanıcıya gönderdikleri faturalar gibi. 

Eğer Paraşüt kullanıcısı iseniz, Paraşüt sizin için karşı tarafın elektronik fatura kullanıcısı olup olmadığını kontrol eder. Yok ben değilim, kendim bakacağım derseniz e-Fatura Resmi Sitesi üzerinde bulunan listeye bakabilirsiniz.

Bununla birlikte sadece e-fatura sistemine geçiş yaptıysanız, e-fatura kullanmayan kişi ya da firmalara kağıt olarak fatura kesmeye devam edebilirsiniz.

e-Fatura ve e-arşiv sistemlerinin ikisine birden kaydınız yapıldıysa faturanın e-fatura olarak hazırlanması gerekiyor.

7. Elektronik faturanın çıktısını almam yazdırmam gerekiyor mu?

Hayır gerekmiyor. Müşterilerinize faturanızı elektronik ortamda iletirsiniz. Süreç tamamen dijital ortamda gerçekleşir.

Peki elimdeki kağıt faturalar ne olacak?

Burada iki farklı durumdan bahsedebiliriz;

 • e-Fatura ve e-arşiv sistemleri sayesinde faturalama için elektronik ortama geçiş yaptıysanız bundan sonra artık hiç kağıt (matbu) fatura kesmemeniz gerekiyor. Bu durumda elinizdeki kağıt faturaları vergi dairesine götürerek geçersiz kıldırabilirsiniz.

 • Sadece e-fatura sistemine geçip e-arşiv sistemine geçiş yapmadıysanız, e fatura uygulamasına kayıtlı olmayan kişi ve firmalara kağıt fatura oluşturabilirsiniz demektir.

8. Peki ya e-faturayı yazdırmak istersem? Mühür ya da ıslak imza kullanmalı mıyım?

Yazdırmak isterseniz, tabii ki yazdırabilirsiniz. Müşterileriniz faturalarını matbu olarak saklamak isteyebilirler. Herhangi bir mühür ya da ıslak imzaya ihtiyaç yoktur, herhangi bir yazıcıdan herhangi bir kağıda çıktı alabilirsiniz.

9. e-Fatura entegratörü nedir?

Faturalama ihtiyaçları farklılık gösteren veya çok sayıda fatura düzenleyen mükelleflere, kendilerine ait bilgi işlem alt yapısının yetersiz olması halinde teknik yeterliliğe sahip bir özel entegratörün bilgi işlem sistemi vasıtasıyla elektronik fatura alıp gönderebilme imkanı sağlanmıştır. Gelir İdaresi Başkanlığından özel entegrasyon izni almış mükelleflerin bilgi işlem sistemleri kullanarak da e-fatura uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Eğer Paraşüt kullanırsanız herhangi bir entegratöre ihtiyaç duymazsınız. Elektronik faturaya geçiş sürecinizi Paraşüt ekibi ile birlikte yürütür, formaliteleri birlikte aşarız. 

10. e-Faturada iade faturası var mı?

Tabii ki. Elektronik fatura kullanıcısı iseniz iade işlemlerinizi matbu fatura iadesi ile aynı şekilde yapabilirsiniz. Paraşüt üzerinden kolayca iade faturası oluşturmak için İade Faturası Oluşturmak yazımıza bakabilirsiniz.

11. e-Faturayı nasıl iptal ederim?

Yanlış kestiğim faturaların dönüşü olmaz diye endişelenmeyin. Matbu faturada olduğu gibi elektronik faturada da iptal ve iade işlemlerini yapabiliyorsunuz, yalnızca faturanın türüne göre işlemin yapış şekli farklılık gösteriyor. Göndermiş olduğunuz e-fatura’nızın iptal edilebilmesi için karşı tarafın 7 gün içerisinde bu faturayı “reddetmesi” gerekiyor. 7 gün içerisinde reddedilmeyen e-faturalar onaylanmış sayılır.

Paraşüt'te e-fatura iptali ve iade işlemi

Göndermiş olduğunuz e-arşiv faturaları ise gönderen tarafından Paraşüt hesabı üzerinden iptal edilebilir. Bu işlemlerin detayları için "Elektronik Faturada İptal ve İade İşlemleri" adlı makalemize göz atın.

12. e-Faturayı nasıl arşivleyeceğim?

e-Faturaların çıktısının alınıp saklanması gibi bir yasal zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Faturalar tamamen elektronik ortamda arşivlenir.

Eğer Paraşüt kullanırsanız Paraşüt faturalarınızı arşivler, faturalarınızın diğer dökümanlar arasında kaybolma riski ortadan kalkmış olur. Dilediğiniz zaman faturalarınızı Paraşüt hesabınızdan kolaylıkla bulabilirsiniz. İsterseniz bu faturaları toplu biçimde excel formatında dışarı aktararak bilgileri çevrimdışı bir ortama indirebilir, faturaların orijinal kopyalarını .pdf formatında bilgisayarınıza da kaydedebilir veya ihtiyaç dahilinde beyaz A4 kağıdı üzerine yazdırabilirsiniz.

13. e-Faturaya geçersem muhasebecimle ilişkim nasıl değişecek?

e-fatura muhasebecimle çalışmamı nasıl etkileyecek?

Elektronik fatura kullanımı, faturalama sürecinizin maliyetini düşürür, faturalama operasyonunuzu tek tıka indirger, tahsilatlarınızı hızlandırır. Bütün bunların yanında, muhasebeciniz ile çalışma süreciniz de e-fatura kullanımı ile birlikte kolaylaşır. Bu avantajlardan bazıları şöyle sıralanabilir;

 • Muhasebeciniz için veri girişi için harcadığı zaman ciddi anlamda azalır. Muhasebeciniz, kullandığı muhasebe programına Paraşüt üzerinden dışarı aktardığı verileri yükleyerek veri girişini hızlandırabilir.
 • Muhasebecinizi Paraşüt hesabınıza kullanıcı olarak davet ederseniz muhasebeciniz ay sonunu beklemeden fatura ve harcama bilgilerinize erişebilir; sizin ayrıca veri paylaşmanıza gerek kalmaz. E-fatura kullandığınızda faturalarınızın resmi kopyaları da hesabınızda olacağı için onlara da kolaylıkla erişebilir.
 • Gerekli kontroller zamanında sağlanır, olası yanlışlıkların önüne geçilir.
 • Aynı veriler üzerinden karşılıklı tek bir dil konuşursunuz.
 • Beyanname hazırlık döneminde faturalar beklenmeden beyanname kapatılması yapılabilir. Böylece beyanname hazırlama süreci çok daha kolay ve hızlı olur.

Mesaisinin büyük çoğunluğunu veri girişi gibi operasyonel bir sürece harcayan mali müşaviriniz, işinizi geliştirmenize yardımcı olabilmek için ciddi anlamda vakit kazanır ve firmanız ile olan başka çalışmalara daha fazla zaman ayırabilir. Hele de Paraşüt Atlas kullanıyorsa…

Şimdi gelin Paraşüt Atlas kullanıcısı mali müşavirlerin yararlandığı avantajlara göz atalım; hem işletme sahiplerine hem de mali müşavirlere kolaylık sağlayan Paraşüt Atlas dünyasını keşfedelim:

Mali müşaviriniz Paraşüt Atlas ile;

 • Paraşüt hesabınızdaki tüm fiş ve faturalarınızı dilediği an görüntüleyebilir,
 • Tek tek elle veri girişi yapmak ile uğraşmadan tüm verilerinizi saniyeler içinde Zirve, Luca, Mikro ve diğer muhasebe programlarına kolayca aktarabilir,
 • İş akışında fiziksel teması en aza indirerek ve temassız muhasebe ile güvenli bir şekilde çalışmalarını sürdürebilir.

Ayrıca, ExpressAktarım entegrasyonu sayesinde Zirve Müşavir ve Mikro Müşavir kullanıcısı mali müşavirler, Paraşüt kullanan siz değerli mükelleflerinin faturaları üzerinde toplu işlem yaparak hesap kodlarının otomatik atanmasını sağlayabilir. Böylece siz de her ay fatura gönderme derdinden kurtulmuş olursunuz.

Dijitalleşme sürecinde olan mali müşavirlerimizin ihtiyaçlarına çözüm niteliğinde olan Paraşüt Atlas ile Mutlu Patronlarımız’dan sonra artık Mutlu Mali Müşavirlerimiz de var!

Detaylı bilgi alın

14. e-Fatura sıra-seri no nasıl işleyecek?

Paraşüt üzerinde elektronik fatura oluşturduğunuzda (faturayı resmileştirdiğinizde) sistem otomatik olarak bir fatura numarası veriyor. Bu numara e-fatura ile e-arşiv faturada farklı harflerle oluşacaktır; numaralar birbirini takip etmeyebilir.

15. e-Faturayı gönderdikten sonra faturada değişiklik yapabilir miyim?

Hayır. Normal faturayı kesip gönderdikten sonra değişiklik yapamama durumunuz elektronik faturada da geçerli. Fakat göndermiş olduğunuz elektronik fatura:

 • e-Fatura ise, faturayı karşı tarafın reddetmesi üzerine yeni bir e-fatura oluşturulabilir,
 • e-Arşiv ise siz bu faturayı iptal edip tekrardan yeni bir fatura oluşturabilirsiniz.

Temel ve ticari e-fatura senaryolarında iptal ve iade taleplerinin değişiklik gösterdiğini unutmamamız gerekir.

16. e-Fatura sistemi ile irsaliye hazırlayabilir miyim?

Ufak bir "hack" ile neden olmasın? Gönderdiğiniz elektronik faturada düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde elektronik faturanın kağıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Ancak bu kağıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer” ifadesinin yazılması ve kağıdın kaşelenip imzalanması gerekmektedir. Bu imkandan yararlanabilmek için elektronik faturanın malın teslim edileceği tarihte düzenlenmiş olması gerekmektedir.

17. Mali mührüm varsa tekrar almama gerek var mı?

Bu soru Paraşüt'e geçmek isteyen kullanıcılarımızdan çokça geliyor. Hayır, gerek yok. Mevcut mali mührünüzü kullanabilirsiniz.

18. Serbest meslek makbuzu kesenler e-fatura kullanabilirler mi?

SMM bir fatura olmadığı için onun yerine bir fatura türü olan e-Fatura'yı kullanamazsınız. 

19. Müşterilerimin e-Fatura kullanıcısı olduklarını nasıl anlayabilirim?

e-Fatura portalında yer alan liste düzenli olarak güncellenmektedir. Listeyi kontrol edebilirsiniz.

Siz de e-faturaya geçiş yaptığınızda müşterilerinize bu durumu bildirmek zorunda değilsiniz. Tedarikçileriniz e-fatura kullanıyorsa vergi numaranızdan sizin e-fatura kullanıcısı olup olmadığınızı sistemden görerek size e-fatura kesebilir. Tedarikçileriniz matbu fatura kullanıyorsa zaten size eski usül matbu fatura kesip vereceklerdir.

20. Paraşüt'te e-fatura nasıl kullanabilirim?

En güzel soruyu sona sakladık. Paraşüt'te elektronik faturaya geçmek de elektronik fatura kullanmak da çok kolay. "Nasıl geçerim?" derseniz sizin için hazırladığımız kullanım kılavuzu makalesine göz atabilirsiniz.

Elektronik Fatura Hizmeti Başvuru Süreci

e-Fatura Bonus sorumuz: Ben bir küçük işletmeyim e-Fatura'ya geçebilir miyim, daha da önemlisi geçmeli miyim?

Geçmelisiniz. Neden mi?

 • Faturalama maliyetiniz düşer, pazanız kasanızda kalır.
 • Tahsilatlarınız hızlanır, nakit akışınızı kontrol altına alırsınız.
 • Fatura yığınlarının arasında kaybolmaktan kurtulursunuz.
 • Nerede olursanız olun e-fatura oluşturup anında müşterinize iletirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız, akıllı telefon, tablet veya bilgisayardan internete erişimdir.
 • Muhasebecinizle çalışmanız kolaylaşır, evrakların arasında debelenmek zorunda kalmazsınız.
 • Doğayı korursunuz.

e-Faturaya geçince e-defter kullanmam gerekir mi?

2018-2019 yılında cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan ve 1 Temmuz 2020'de e-fatura ve e-arşiv sistemine geçen firmalar 1 Ocak 2021 tarihinde e-defter uygulamasına geçmek zorundadırlar.

e-Fatura ve e-arşiv fatura sistemine gönüllü olarak geçen firmaların belirtilen limitleri aşmadan e-defter uygulamasına geçmesine gerek yoktur.

2019-2020 yılında cirosu 5 milyon TL'yi aşan firmalar ise 1 Temmuz 2021 tarihinde e-fatura ve e-arşiv fatura sistemine, 1 Ocak 2022 tarihinde ise e-defter uygulamasına geçmeleri gerekmektedir.

e-Fatura ile ilgili her türlü sorunuzu yanıtlamak için Paraşüt Ekibi burada! Paraşüt Destek sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz!

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş, Paraşüt'ün İçerik Uzmanı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!