blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
2021 yılında e-fatura ve e-arşiv zorunluluğu nasıl değişecek?
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

2021 yılında e-fatura ve e-arşiv zorunluluğu nasıl değişecek?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yeni yayınlanan 509 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile elektronik belgelerin kullanımı ve denetiminde önemli değişikliklere gidilecek. Peki ilgili tebliğ e-fatura ve e-arşiv kullanımını nasıl etkileyecek?

Büşra Çildaş, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 3 dk

Gelir İdaresi Başkanlığı, kağıt belge düzenlemekten kaynaklanan maliyetlerde tasarruf sağlanması ve denetimin kolaylaştırılması amacıyla geçen yıl Resmi Gazete’de yayınlanan 509 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile e-fatura ve e-arşiv sistemlerine geçişte önemli değişiklikler yapmıştı.

2021 yılında firmaların e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamasına geçmelerinde yeni değişikliklerin olup olmayacağı ise yeni bir merak konusu oldu.

Bu yazımızda 2021 yılında e-fatura ve e-arşiv sistemine hangi firmaların geçmelerinin zorunlu olduğunu ele aldık; e-faturaya gönüllü geçiş yapanlara sağlanan avantajları anlattık.

e-Faturaya geçiş şartları

Bildiğiniz üzere, e-fatura sistemine geçişte en önemli değişiklik ciro limitinde yaşanmıştı. Geçtiğimiz yıllarda 10 milyon TL olan ciro limiti yayınlanan tebliğ ile 5 milyon TL’ye düşürülmüştü. Bununla birlikte 2020 yılı için; 2018 ve 2019 yılı cirosu 5 milyon TL ve üzerinde olan firmaların 1 Temmuz 2020’ye kadar e-faturaya geçmeleri zorunlu hale getirilmişti.

2021 yılı e-fatura ve e-arşive geçiş zorunluluğu

  • 2019-2020 yılında cirosu 5 milyon TL’yi aşan firmaların 1 Temmuz 2021'de e-fatura ve e-arşiv fatura sistemine, 1 Ocak 2022 tarihinde ise e-defter uygulamasına geçmeleri zorunlu tutuldu.
  • 2018-2019 yılında cirosu 5 milyon TL’yi aşan ve 1 Temmuz 2020'de e-fatura ve e-arşiv sistemine geçen firmaların 1 Ocak 2021 tarihinde e-defter uygulamasına geçmeleri zorunlu hale geldi.
  • e-Fatura ve e-arşiv fatura sistemine gönüllü olarak geçen firmaların belirtilen limitleri aşmadan e-defter uygulamasına geçmeleri zorunlu görülmedi.

Tebliğde ciro limitine bakılmaksızın e-faturaya geçmesi gereken sektörler de yer alıyor. Bu sektörleri özetleyecek olursak:

  • ÖTV 1 ve 3 kapsamındaki ürünleri üreten şirket sahiplerinin, internet reklamcılığı hizmet aracıları ile internet ortamında ilan yayınlayan firmaların 1 Temmuz 2021’e kadar e-faturaya geçmeleri gerekiyor. Bu tarihten sonra yeni faaliyete başlayanlar ise ilk 3 ay içerisinde sisteme geçmek zorunda.

Yıl Sonu Kampanyamız başladı!

Her sene binlerce patronun yüzünü güldüren Yıl Sonu Kampanyası ile Paraşüt’e abone olan herkese 600₺ değerindeki Anahtar Teslim hizmeti ve 2.000 e-kontör hediye!
Detaylı bilgi alın

e-Arşiv kullanım zorunluluğu

e-Arşiv sistemine geçiş şartlarıyla ilgili olarak tebliğde yer alan maddeleri özetleyecek olursak, 1 Ocak 2020 tarihine kadar:

  • Mevcut durumda e-fatura mükellefi olan firmaların,
  • İnternet üzerinden ilan yayınlayan veya hizmet satanlara aracılık eden firmaların,
  • Aynı gün içerisinde vergi mükellefi olmayan kişilere 30 bin TL’nin üzerinde fatura düzenleyenlerin,
  • Aynı gün içinde vergi mükelleflerine, tüm vergiler dahil 5 bin TL’nin üzerinde fatura düzenleyenlerin e-arşiv faturaya geçiş yapmaları gerekiyor.

Paraşüt ile e-fatura kullanımı

e-Fatura programı Paraşüt ile elektronik fatura başvurunuzu ve aktivasyonunuzu kolayca yapabilirsiniz. Üstelik aktivasyon adımları esnasında e-fatura kullanmaya başlayacağınız tarihi de seçebilirsiniz. Böylece isterseniz hemen isterseniz de zorunluluk tarihinde e-fatura kullanıcı olabilirsiniz.

e-Fatura başvurusu konusunda bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilir, Paraşüt ile e-faturaya geçiş yapmak için 14 günlük ücretsiz deneme sürenizi hemen başlatabilirsiniz.

Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?