blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
2020 yılında e-fatura ve e-arşiv zorunluluğu nasıl değişecek?
Blog-hero
ÖN MUHASEBE REHBERİ

2020 yılında e-fatura ve e-arşiv zorunluluğu nasıl değişecek?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yeni yayınlanan 509 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile elektronik belgelerin kullanımı ve denetiminde önemli değişikliklere gidilecek. Peki ilgili tebliğ e-fatura ve e-arşiv kullanımını nasıl etkileyecek?

Büşra Çildaş, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 3 dk

Gelir İdaresi Başkanlığı, kağıt belge düzenlemekten kaynaklanan maliyetlerde tasarruf sağlanması ve denetimin kolaylaştırılması amacıyla geçtiğimiz aylarda elektronik fatura ile ilgili pek çok taslak tebliği yayınladı. Bu tebliğlerin sonuncusu, e-fatura ve e-arşiv zorunluluğunun belirli ciro limitleri için 2020 yılında başlayacağını işaret etse de, bu tebliğlerin ne zaman yürürlüğe gireceği çoğu şirket sahibi için merak edilen bir konuydu.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan 509 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bu meraklı bekleyiş sona erdi ve e-fatura ve e-arşiv sistemlerine geçişte önemli değişiklikler yapıldı.

e-Faturaya geçiş şartları

e-Fatura sistemine geçişte en önemli değişiklik ciro limitinde yaşandı. Geçtiğimiz yıllarda 10 milyon TL olan ciro limiti yayınlanan tebliğ ile 5 milyon TL’ye düşürüldü. Bununla birlikte 2018 ve 2019 yılı cirosu 5 milyon TL ve üzerinde olan firmaların 1 Temmuz 2020’ye kadar e-faturaya geçmeleri zorunlu hale getirildi.

2020 yılı veya sonraki dönemlerde bu limiti aşan mükelleflerin ise ilgili hesap dönemini izleyen yılın 1 Temmuz tarihinde sisteme geçiş yapması gerekecek.

Tebliğde ciro limitine bakılmaksızın e-faturaya geçmesi gereken sektörler de yer alıyor. Bu sektörleri özetleyecek olursak:

  • ÖTV 1 ve 3 kapsamındaki ürünleri üreten şirket sahiplerinin, internet reklamcılığı hizmet aracıları ile internet ortamında ilan yayınlayan firmaların 1 Temmuz 2020’ye kadar e-faturaya geçmeleri gerekiyor. Bu tarihten sonra yeni faaliyete başlayanlar ise ilk 3 ay içerisinde sisteme geçmek zorunda.
  • Meyve ve sebze ticareti yapan firmaların 1 Ocak 2020’de e-fatura sistemine geçiş yapmaları gerekiyor. Bu tarihten sonra faaliyete geçen mükellefler de ilk 3 ay içerisinde e-faturaya geçmek zorunda.

e-Arşiv kullanım zorunluluğu

e-Arşiv sistemine geçiş şartlarıyla ilgili olarak tebliğde yer alan maddeleri özetleyecek olursak, 1 Ocak 2020 tarihine kadar:

  • Mevcut durumda e-fatura mükellefi olan firmaların,
  • İnternet üzerinden ilan yayınlayan veya hizmet satanlara aracılık eden firmaların,
  • Aynı gün içerisinde vergi mükellefi olmayan kişilere 30 bin TL’nin üzerinde fatura düzenleyenlerin,
  • Aynı gün içinde vergi mükelleflerine, tüm vergiler dahil 5 bin TL’nin üzerinde fatura düzenleyenlerin e-arşiv faturaya geçiş yapmaları gerekiyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Vergi Usul Kanunu Tebliği’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Paraşüt ile e-fatura kullanımı

e-Fatura programı Paraşüt ile elektronik fatura başvurunuzu ve aktivasyonunuzu kolayca yapabilirsiniz. Üstelik aktivasyon adımları esnasında e-fatura kullanmaya başlayacağınız tarihi de seçebilirsiniz. Böylece isterseniz hemen isterseniz de zorunluluk tarihinde e-fatura kullanıcı olabilirsiniz.

e-Fatura başvurusu konusunda bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilir, Paraşüt ile e-faturaya geçiş yapmak için 14 günlük ücretsiz deneme sürenizi hemen başlatabilirsiniz.

Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?