blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
elektronik fatura mükellefi
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

e-Fatura Nedir? e-Fatura Ne Değildir?

e-Fatura son zamanlarda sık sık karşılaştığımız bir kavram. Siz de e-fatura terimini çok duyuyorsanız ama nasıl kullanıldığı ile ilgili bilginiz yoksa bu yazımız size göre. Üstelik e-fatura konusunda size rehber olacak hediyemiz de yazımızın içinde sizi bekliyor.

Yusuf Şahin, SMMM

Ortalama okuma süresi 11 dk

Bu yazımızda incelediğimiz e-fatura ile ilgili merak edilen konu başlıklarından bazıları:

e-Fatura Nedir?

İşe önce e-faturanın tanımı ile başlayalım. e-Fatura, bir fatura çeşididir, elektronik ortamda hazırlanır. Maliye’nin sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilir. Ayrıca kağıda basılmaz. İtiraz süreleri, iptal ya da iadesi kağıt faturaya göre farklılık gösterir. 

Kimler e-Fatura Mükellefidir? 2021 Yılında e-Fatura Kullanım Zorunluluğu Nasıl?

Önceki yıllarda e-ticaret dışındaki sektörlerde cirosu 10 milyon TL ve üzerinde olan firmaların e-fatura uygulamasına geçiş yapması gerekiyordu. Anlayacağınız, 2018’in başında brüt satış hasılatı tutarı 10 milyon TL ve üzerinde olan bir firmanın 2020 yılında e-fatura uygulamasına geçiş yapması zorunluydu.

Ancak GİB tarafından yayınlanan yeni tebliğe göre ciro limitleri düşürülmüştü. 2021 yılında e-fatura kullanım zorunluluğu ise şöyle belirlendi:

2019 veya 2020 yılı cirosu 5 milyon ve üzeri olan firmaların 1 Temmuz 2021'e kadar e-fatura ve e-arşiv sistemlerine, 01 Temmuz 2020'den sonra e-fatura mükellefi olan firmaların da 01 Ocak 2021 tarihinde e-defter uygulamasına geçiş yapması zorunlu tutuldu.

Ancak, e-faturaya geçiş zorunluluğunuz olmasa da e-faturanın avantajlarından faydalanmak için isteğe bağlı olarak e-faturaya geçebilirsiniz. e-Fatura sistemine kayıt olmadan e-fatura gönderemezsiniz.

e-Fatura mükellefi olmak için gerekli şartların detaylarını ilgili blog yazımızdan inceleyebilirsiniz.

e-Faturaya Geçmenin Maliyeti Nedir?

 • e-Fatura sistemine girmek için TÜBİTAK’tan mutlaka mali mühür satın almanız gerekecek. Mali mühür ve e-fatura maliyetlerini öğrenmek için tıklayınız. Şahıs firması iseniz e-imza ile de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 • Entegratör firma kullanılacaksa; fatura adedine göre birim maliyet 0.30-0.65 TL arasında değişir. İlave olarak saklama ücreti, 2500TL civarında entegrasyon ücreti ve eğitim bedelini karşılamanız gerekir.
 • Bilgi işlem sistemlerinin entegre edilmesi yöntemi kullanılacaksa entegrasyon maliyeti var, ki bu maliyet çok değişken olmakla beraber 10 bin 100 bin TL arasında değişmektedir.
 • Fakat e-Fatura'ya Paraşüt ile geçerseniz herhangi bir entegrasyon, aktivasyon ya da saklama ücreti ödemezsiniz. Üstelik fatura başına maliyetinizi 8-10 TL'den 17 kuruşa kadar düşürebilirsiniz.

e-Faturanın Avantajları

Faturalama maliyetiniz düşer, paranız cebinizde kalır.

 • E-fatura ile maliyet avantajı sağlarken operasyonel yükünüzü azaltırsınız. Kağıt, mürekkep, zarf, postalama, arşivleme, mutabakat vb. masraflarınız ortadan kalkar.

 • Birim başı ortalama 8-10 TL olan kağıt fatura maliyetleri e-Fatura ile 17 kuruşa kadar düşer.

 • Ayrıca, faturalarınızı daha hızlı hazırlayabilirsiniz. Böylece zamandan tasarruf edersiniz.

2. Tahsilatlarınız hızlanır, nakit akışınızı kontrol altına alırsınız.

 • Müşterilerinize faturalarınızı anında ulaştırabilirsiniz.
 • Faturada herhangi bir yanlış yapılması durumunda anında müdahale edebileceğiniz için hataların yol açtığı gecikmelerin önüne geçersiniz.
 • Faturanız müşterinize ulaştı mı, müşteriniz açtı mı, bilirsiniz.

3. Fatura yığınlarının arasında kaybolmaktan kurtulursunuz.

 • Yasal olarak her faturayı 10 yıl saklamanız gerekir. Bu da işletmeler için çok ciddi bir arşivleme sorunu ortaya çıkarır. Dijital arşivleme sayesinde dosyaların arasında debelenmek zorunda kalmazsınız, istediğiniz zaman eski faturalarınıza dijital ortamda rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 • Ayrıca, fatura saklamanın getirdiği iş yükü ve maliyetten de kurtulursunuz.

4. Muhasebecinizle çalışmanız kolaylaşır, evrakların arasında debelenmek zorunda kalmazsınız.

 • Muhasebe sisteminiz ile entegre edebilirsiniz. Böylece muhasebesel süreçleriniz hızlanır ve kolaylaşır.
 • Muhasebecinize ay sonunda faturaları iletmek yerine her an senkronize bir şekilde çalışabilir, böylelikle olası hataların önüne geçersiniz.

5. Doğayı korursunuz.

 • 2014 yıl sonu verilerine göre e-Fatura uygulamaları sayesinde Türkiye’de 100 bin ağaç kesilmekten kurtuldu.
Paraşüt e-fatura başvurusu

Paraşüt’te e-Fatura Kullanıcısı Olmanın Avantajları Nelerdir?

 • Teknik entegrasyon ve kurulum sürecine zaman ve para ayırmak zorunda kalmazsınız. Entegratör bir firma üstünden e-Fatura kullanıcısı olmak istediğinizde 2500TL civarında entegrasyon ücreti, ilave olarak saklama ücreti karşılamanız gerekir. Paraşüt’te entegrasyon veya arşivleme ücreti yoktur.
 • e-Kontörlü e-Fatura sistemi sayesinde kullandığınız kadar ödersiniz. Paraşüt e-Fatura paketleri, küçük işletmeler için piyasadaki en uygun fiyatlı çözümdür.
 • Kullanıcı dostu bir uygulama olduğu için Paraşüt’ten e-Fatura gönderip almak da çok kolaydır. Paraşüt kullanmak için herhangi bir eğitim gerekmez; eğitim alma yükünden ve bedelinden kurtulmuş olursunuz.

Yıl Sonu Kampanyamız başladı!

Her sene binlerce patronun yüzünü güldüren Yıl Sonu Kampanyası ile Paraşüt’e abone olan herkese 600₺ değerindeki Anahtar Teslim hizmeti ve 2.000 e-kontör hediye!
Detaylı bilgi alın

e-Fatura Kullanımının Bir Girişim için Avantajları Neler?

 • Faturalama için özel yazıcı almanıza gerek kalmaz.
 • Fatura bastırmanıza gerek kalmadığı gibi matbaaya ödeme yapmanıza da gerek kalmaz.
 • Şayet faturalarınızı kargoluyorsanız kargo bedeli kaçınılmazdır. Eğer e-fatura kullanıyorsanız faturalarınızı elektronik olarak gönderirsiniz, kargoya gerek kalmaz.
 • Daha profesyonel görünürsünüz. e-Fatura size kurumsal bir kimlik sağlar.
 • Tüm faturalama süreçlerinin operasyonel yükümlülüklerinden kurtulup işinizi büyütmeye odaklanırsınız.

e-Faturaya Geçmeden Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler:

 • Mali mühür satın almanız gerekir (şahıs firmaları e-imza ile de başvuru yapabilir).
 • Sisteme bir defa dahil olduysanız bir daha çıkamazsınız.
 • e-Faturaya tabi olan firmalara e-fatura kesmeniz gerekir, kağıt fatura düzenleyemezsiniz.
 • 7 günden daha eski olan geçmişe yönelik faturaları kesemezsiniz.
 • Personelinizin eğitim maliyetlerine katlanmanız gerekir (Eğer Paraşüt kullanırsanız bu maliyete gerek kalmaz).
 • Sistem entegratörü ile entegre olarak kullanmak isterseniz aylık ya da fatura başına ek maliyet gelecektir (Paraşüt kullanırsanız entegrasyon ücreti ödemezsiniz).

e-Faturaya Geçmek Muhasebecinizle Çalışmanız Nasıl Etkilenecek?

 • e-Faturaya geçişle beraber firmaların, muhasebecilerine fiziksel olarak belgelerini iletme zorunluluğu ortadan kalkacak. e-Fatura kullanan firma sayısının artması ile birlikte basılı göndermek zorunda kalınan belgelerin gönderim yükü hızla azalacak.
 • Muhasebeciniz veri girişi için zaman harcamak zorunda kalmayacak, verileriniz otomatik olarak sisteme işlenmiş olacak.
 • Beyanname hazırlık döneminde fatura beklenilmesine gerek kalmadan beyanname kapatılması yapılabilecek. Böylece beyanname hazırlama süreci çok daha kolay ve hızlı olacak.
 • Mesaisinin ortalama %60’nı veri girişi gibi operasyonel bir sürece harcayan muhasebeciniz ciddi anlamda vakit kazanacak. Böylece sizinle stratejik ortaklık yaparak, işinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek.

e-Fatura özellikle şirket içinde bir muhasebecisi olan firmaların çalışmalarında daha fazla zaman kazanılmasını sağlayacaktır.

e-Fatura Hakkındaki Genel Sorular

e-Fatura Nasıl Kesilir?

 • www.efatura.gov.tr internet adresindeki e-Fatura Portalı aracılığıyla ücretsiz e-Fatura hazırlayabilirsiniz. Faturaları, internet sitesine girerek manual olarak düzenlersiniz. Bu portal Maliye’nin, sistemi tanıtmak ve yaygınlaştırmak için fatura adedi yüksek olmayan işletmelere sunduğu bir çözüm.

 • Maliyet tarafından yetkilendirilmiş özel entegratörlerden biri aracılığıyla e-Fatura oluşturabilirsiniz. Sisteminize ek donanım ve yazılım almanıza gerek yoktur. Entegratör kendi yazılım ve donanımı ile sizin muhasebe sisteminizden gerekli bilgileri alır ve e-Fatura’ya dönüştürür. Sizin için düzenlenmiş e-Faturaları da yine kendi yazılım ve donanımı ile sizin muhasebe sisteminize aktarır. Bu hizmet karşılığında da sizden kurulum ve kullanım ücreti alır.

 • Firmanızın bilgi işlem sistemini Maliye ile entegre ederek kesebilirsiniz. Bu yöntem, fatura adedi çok yüksek firmalar için uygundur. Muhasebe sisteminde müşteriler için üretilen faturalar özel bir yazılım ve arayüz ile e-Faturaya dönüşür. Ayrıca tedarikçilerin e-Fatura sistemi üzerinden gönderdiği e-Faturalar da aynı yazılım ve arayüz ile muhasebeye aktarılır. Kayıtlar otomatik oluşur. Ek yazılım ve donanım maliyeti gerektirir.

 • Paraşüt üzerinden e-Fatura kesebilir, muhatabınız ile paylaşabilirsiniz. Eğer fatura kestiğiniz firma da e-Fatura kullanıcısı ile faturanız doğrudan iletilir. Eğer e-Fatura kullanıcı değilse e-Arşiv faturası oluşturulur. Paraşüt bunun kontrolünü sizin için yapar. 

Bu yöntemlerden sadece bir tanesini seçebilirsiniz. İki yöntem aynı anda kullanılamaz.

Mali Mührün Önemi Nedir?

Mali mühür, kurumsal bir e-imza çeşididir. Başbakanlık adına TÜBİTAK tarafından hazırlanmaktadır. Mali mühür olmadan e-Fatura kesemezsiniz.

Hem Kağıt Fatura Hem e-Fatura Düzenlemek Mümkün mü?

e-Fatura kullanmaya başlarsanız kağıt fatura düzenleyemezsiniz.

Serbest meslek makbuzu kesenler e-fatura kullanabilir mi?

Hayır. Serbest meslek erbapları ne yazık ki e-fatura kullanamaz. e-Fatura kullanıcısı olabilmek için fatura kesebilmeniz gerekir.

Temel ya da Ticari Fatura Senaryosu Nedir?

e-Fatura sistemine geçtikten sonra, e-Fatura ile çalışacağınız müşteri ya da tedarikçilerle Temel ya da Ticari Fatura Senaryolarından birini seçmeniz gerekiyor. Ticari Fatura Senaryosu’nda müşterinizin 7 gün içinde Kabul ya da Red vermesi gerekir. Eğer vermezse faturayı kabul etmiş sayılır. Temel faturada bu şekilde bir onay süreci bulunmamaktadır.

Temel ve ticari e-fatura arasındaki farklar hakkında detaylı bilgi almak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Nasıl e-Fatura Başvurusu Yapabilirim?

Elektronik faturaya nasıl geçilir

Paraşüt ile entegrasyon ücreti ödemeden e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz. Paraşüt'te e-fatura başvuru süreci Self Servis ve Anahtar Teslim olmak üzere iki şekilde yönetilir.

Self Servis başvuruda Mali Mühür başvurunuzu ve Paraşüt üzerinden e-fatura başvurunuzu kendiniz gerçekleştirirsiniz. Aklınıza takılan sorular olduğunda uzmanlarımızdan ücretsiz destek alabilirsiniz.

Anahtar Teslim e-Fatura hizmetinden faydalandığınızda ise Mali Mühür başvurunuz ve e-fatura başvuru süreciniz sizin için yönetilir ve yerinizden hiç kalkmadan e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz. Anahtar Teslim e-Fatura hakkında bilgi almak için ilgili blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Elektronik fatura sorgulama işlemi nasıl yapılır?

e-Fatura sorgulama işlemi için bir şey yapmanıza gerek yoktur. e-Fatura sorgulamasını sistem otomatik olarak gerçekleştirir.

Bunun yanında e-fatura ile ilgili her türlü sorunuza yanıt vermek için buradayız. Bize hafta içi 09.00 - 18.00 arasında 0212 963 00 20 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?