e-Serbest meslek makbuzuna geçmenin maliyeti nedir?

Büşra Çildaş
Büşra Çildaş
2 dk

Paraşüt ile e-SMM’ye geçiş yaparsanız, herhangi bir başvuru, kurulum veya entegrasyon ücreti ödemezsiniz. Sadece, e-serbest meslek makbuzu kullanıcısı olabilmek için gerekli olan mali mührü ya da e-imzayı temin etmeniz gerekir. Yani, Paraşüt ile e-SMM’ye geçişin maliyeti sıfırdır ancak e-SMM hizmetinden faydalanmak için Paraşüt abonesi olmanız ve Paraşüt’te evrak türü olarak makbuz kullanmanız gerekir.

e-Kontör ne işe yarar?

e-SMM geçiş işlemleriniz tamamlandıktan sonra elektronik ortamda makbuz gönderip alabilmek için ön ödemeli e-kontör paketlerimizden satın almanız gerekir. Gönderilen veya alınan her e-SMM bir e-kontör değerindedir.

Mevcut e-kontör paketlerimizden birini, aşağıdaki KDV dahil fiyatlar ile Paraşüt hesabınız içerisinden kredi kartı ile satın alabilirsiniz. Paraşüt aboneliğinizi başlatarak kullanabileceğiniz e-kontör paketlerinin kullanım süresi 12 ay ile sınırlıdır.

Yukarıdaki paketlerden herhangi birinin ödemesini EFT/havale ile yapmayı tercih ederseniz destek@parasut.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2023 yılı mali mühür ve e-imza ücreti

e-Serbest meslek makbuzu kullanıcısı olmak için Kamu Sertifikasyon Merkezi'ne ödemeniz gereken mali mühür sertifikası ücretleri, Kamu SM'nin web sitesinden alındığı haliyle şu şekildedir:

Tüzel kişi (LTD ya da AŞ içins) Fiyatı
3 yıllık mali mühür ve güvenlik hizmetleri sertifikası (MÜS + GÜS)
+ Akıllı Kart Okuyucu
720,00 TL (600 TL + KDV)
Gerçek kişi (Şahıs firmaları için) Fiyatı
3 yıllık mali mühür ve güvenlik hizmetleri sertifikası (MÜS + GÜS)
+ Akıllı Kart Okuyucu
552,00 TL (460 TL + KDV)

2022 yılı e-İmza ücretleri ise aşağıdaki gibidir:

Ürün Fiyatı
1 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı 270,00 TL (225 TL + KDV)
2 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı 330,00 TL (275 TL + KDV)
3 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı 420,00 TL (350 TL + KDV)