e-Fatura ve e-arşiv fatura nedir?

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
2 dk

e-Fatura ve e-arşiv fatura, dijital ortamda hazırlanan, kağıda basılmaya gerek olmadan yine dijital ortamdan alıcıya iletilen birer fatura türüdür. İkisi birlikte elektronik fatura olarak da bilinir.

e-Fatura, her iki tarafın da elektronik fatura kullanıcısı olduğu durumlarda kullanılan elektronik fatura çeşididir; Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilir.

e-Arşiv fatura, e-fatura kapsamında olmayan vergi mükellefi tüzel kişilere ve aynı zamanda vergi mükellefi olmayan gerçek kişilere dijital ortamda (e-posta yoluyla) iletilen elektronik fatura türüdür. İstek dahilinde, e-arşiv fatura beyaz A4 kağıt üzerine çıktı alınıp kağıt olarak da iletilebilir.

e-Fatura hakkında detaylı bilgi almak, avantaj ve dezavantajlarına daha yakından bakmak için e-Fatura nedir, ne değildir? adlı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Elektronik fatura nedir?

Dilerseniz elektronik faturanın tanımı ve avantajları ile ilgili hazırladığımız videoyu izleyebilirsiniz. Aşağıda yer alan videomuzdaki menü arayüzü güncellenmiştir. Değişimleri incelemek için videonun alt kısmında yer alan butona tıklayabilirsiniz.

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

İlgili makalelerimiz: