İşletmenizin dijital dönüşümünü başlatmanın şimdi tam zamanı!

Dijital Dönüşüm Kampanyası ile yıllık Paraşüt aboneliğinde 2.000 e-kontör hediye!

İşletmenizin dijital dönüşümünü başlatmanın şimdi tam zamanı!

Dijital Dönüşüm Kampanyası ile yıllık Paraşüt aboneliğinde 2.000 e-kontör hediye!

14 günlük ücretsiz deneme hesabınızı açın, size ulaşalım. Birlikte işletmenizin dijital dönüşümünü başlatalım!

Hesap oluşturma adımlarında evrak türü olarak makbuz seçmeniz gerekir.
Paraşüt abonesiyseniz kampanyadan yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

e-SMM Kampanyası ile
e-serbest meslek makbuzuna evinizin konforunda geçiş yapın!


Avantajlı fiyatlar

1 yıllık Paraşüt aboneliğinizi başlatın, e-SMM'ye geçişte hiçbir ek ücret ödemeyin.*

*Mali Mühür veya e-imza ücreti kampanyaya dahil değildir.


2.000 hediye e-kontör

Sisteme geçişinizin ardından ilk 2.000 e-serbest meslek makbuzunuzu ücretsiz olarak gönderin, faturalama masraflarınızı minimuma indirin.


Anahtar Teslim e-SMM

Anahtar Teslim e-SMM* ek hizmetimiz ile dilerseniz e-serbest meslek makbuzuna yerinizden kalkmadan geçiş yapın, karışık başvuru süreçleri ile uğraşmayın.

150₺ + KDV değerindeki Anahtar Teslim e-SMM hizmeti kampanyaya dahil değildir.

e-Serbest Meslek Makbuzu nedir?

e-Serbest Meslek Makbuzu, serbest meslek erbaplarının mesleki faaliyetleri karşılığında yaptığı tahsilatlar için düzenlediği bir dijital evraktır.

Uygun Fiyat

Birim başı ortalaması 4-5 TL olan kağıt makbuz maliyetlerinizi elektronik serbest meslek makbuzu ile 17 kuruşa kadar düşürebilirsiniz.

Kolay Kullanım

e-Serbest Meslek Makbuzu ile yazdırma ve kargolama derdinden kurtulur, nerede olursanız olun müşterilerinize makbuzlarını anında ulaştırabilirsiniz.

Güvenli Arşivleme

Dijital arşivleme sayesinde dosyaların arasında kaybolmaz, istediğiniz zaman eski makbuzlarınıza dijital ortamda rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Serbest meslek erbapları için e-SMM çok avantajlı!

Tahsilatlarınızı hızlandırın

e-Serbest Meslek Makbuzu takip sürecine vakit harcamayın, makbuzlarınızı anında müşteriniz ile paylaşın. Tahsilat sürecinizi hemen başlatın, alacaklarınız daha hızlı gelsin.

Tasarruf edin

e-Serbest Meslek Makbuzu ile matbaa, kargo ve noter gibi ek masraflardan kurtulun, hem zamandan hem de paradan tasarruf edin.

Kargo yükünden kurtulun

Nerede olursanız olun, makbuzlarınızı anında oluşturup müşterilerinize iletin. e-SMM sayesinde kağıt makbuz kargolama derdi ortadan kalksın.

Fiziki makbuz saklamakla uğraşmayın

Makbuzlarınız dijital ortamda arşivlensin. Makbuz saklama iş yükü ve maliyetinden kurtulun. İstediğiniz zaman eski makbuzlarınıza rahatça ulaşın.

Doğayı koruyun

e-Serbest Meslek Makbuzu sistemi ile makbuz kestiğiniz dönemlere göre kağıt tüketimini azaltın; doğayı korumaya yardımcı olun.

İşinizin kontrolünde olun

Paraşüt ile e-SMM kullanarak dilediğiniz her an makbuzlarınıza ulaşın, ön muhasebeniz ile entegre olarak finansal operasyonunuzu her yerden etkili bir şekilde yönetin.

Neden Paraşüt ile e-SMM?

Anahtar Teslim e-SMM

Başvuru işlemlerinizi uzman süreç danışmanımızla birlikte yönetin. Yerinizden kalkmadan 1 günde* e-serbest meslek makbuzuna geçin.

e-Dönüşüm Sürecinizi Hemen Başlatın


**1 günlük geçiş süresine Mali Mühür veya e-imza bekleme süresi dahil değildir.
150₺ + KDV değerindeki Anahtar Teslim e-SMM hizmeti kampanyaya dahil değildir.

Paraşüt abonesiyseniz kampanyadan yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

e-SMM'yi uygun fiyatlarla kullanın

Entegrasyon, eğitim gibi e-SMM geçiş maliyetlerinden kurtulun. Uygun e-kontör fiyatlarıyla e-serbest meslek makbuzu gönderin.

Finansal operasyonunuzu yönetin

e-Serbest Meslek Makbuzu hizmetiyle entegre gelen ön muhasebe programı ile tanışın. Finansal verilerinizi istediğiniz yerden rahatça yönetin.

Sorularınız olduğunda destek alın

Bilgiye ihtiyaç duyduğunuz her anda sınırsız destek hizmetimizden faydalanın. Hiçbir aşamada kendinizi yalnız hissetmeyin.

e-Kontör fiyatları

Kampanya dahilinde hediye edilen e-kontörleriniz bittikten sonra size en uygun
e-kontör paketini satın alarak e-serbest meslek makbuzu göndermeye devam edebilirsiniz.

50 e-Kontör

19,90 TL

KDV Dahil


Kullandıkça Öde

100 e-Kontör

30,90 TL

KDV Dahil

50 e-kontöre göre
9 TL daha hesaplı

200 e-Kontör

52,90 TL

KDV Dahil

50 e-kontöre göre
26 TL daha hesaplı

500 e-Kontör

119,90 TL

KDV Dahil

50 e-kontöre göre
79 TL daha hesaplı

1000 e-Kontör

229,90 TL

KDV Dahil

50 e-kontöre göre
168 TL daha hesaplı

2500 e-Kontör

549,90 TL

KDV Dahil

50 e-kontöre göre
445 TL daha hesaplı

5000 e-Kontör

947,90 TL

KDV Dahil

50 e-kontöre göre
1042 TL daha hesaplı

Gönderilen veya alınan her elektronik fatura 1 e-kontör değerindedir.
Mevcut paketlerimizin dışında daha fazla e-kontör talepleriniz için,
satın almak istediğiniz kontör adediyle birlikte bizimle iletişime geçebilirsiniz.

e-SMM Kampanyası Katılım Koşulları

e-Serbest Meslek Makbuzu ile ilgili sıkça sorulan sorular

e-Serbest Meslek Makbuzu nedir? Kimler kesebilir?

e-Serbest Meslek Makbuzu, serbest meslek erbabının mesleki faaliyetleri karşılığında yaptığı tahsilatlar için düzenlediği dijital bir evraktır. Yapılan işin sermayeye dayalı değil mesaiye dayalı olduğu, kişisel bilgi ve beceri gerektiren, bir kuruluşa bağlı olmadan bağımsız olarak çalışılan ve serbest meslek erbabı kabul edilen mesleklere mensup kişiler, e-SMM hizmetine geçiş yaparak e- serbest meslek makbuzu kesebilir. (Örnek: Avukat, mali müşavir, doktor, diş hekimi, veteriner...)

Paraşüt'te işlem yaptığım evrak türünü değiştirebilir miyim?

Eğer mevcut durumda Paraşüt'te fatura kesiyorsanız, elektronik makbuz kesmeye başlamak için destek ekibimize ulaşmanız gerekmektedir. Benzer şekilde Paraşüt üzerinden makbuz kesmeye başladığınız zaman işlem yaptığınız evrak türünü değiştirmek isterseniz destek@parasut.com adresinden ya da 0 212 963 00 20 numaralı telefondan destek ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Paraşüt'te hem SMM hem de fatura kesebilir miyim?

Ne yazık ki tek bir Paraşüt hesabı üzerinden hem SMM hem de fatura kesmek mümkün değil. İki hizmeti de kullanabilmek için iki farklı Paraşüt hesabının oluşturulması gerekmektedir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız daha fazla bilgi almak için destek@parasut.com e-posta adresine yazabilir ya da 0 212 963 00 20 numaralı telefondan hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arasında bize ulaşabilirsiniz.

Paraşüt'te e-SMM kullanmaya nasıl başlayabilirim?

Paraşüt'te GİB standartlarına uygun olarak e-Serbest Meslek Makbuzu kesmek, düzenlemek ve paylaşmak çok kolay. Eğer Paraşüt hesabınız yoksa Paraşüt hesabınızı oluşturma aşamasında Evrak Türü seçeneğinde Serbest Meslek Makbuzu'nu işaretlemeniz gerekmektedir. Ardından Paraşüt uygulaması içerisinden Uygulamalar > e-Mikro Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Entegrasyonu'nu seçerek işlemlerinize başlayabilir, adımları takip ederek kolayca e-SMM'ye geçiş yapabilirsiniz.

2021 yılında e-SMM kullanım zorunluluğu nedir?

509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile serbest meslek makbuzlarının elektronik ortamda oluşturulması, muhafaza ve ibraz edilmesiyle ilgili yapılan düzenleme ile, serbest meslek erbaplarının 1 Haziran 2020’den itibaren e-serbest meslek makbuzu kullanması zorunlu hale getirilmişti. Böylece, vergi mükellefi olan serbest meslek erbapları ciro limitine bakılmaksızın elektronik belge kapsamına alınmış oldu. 1 Şubat 2020 tarihinden itibaren faaliyet göstermeye başlayacak mükelleflerin ise işe başladıkları tarihi takip eden üç ayın sonuna kadar e-serbest meslek makbuzu uygulamasına geçiş yapması zorunlu tutuldu.

Paraşüt ile e-SMM'ye geçmenin maliyeti nedir?

Paraşüt e-serbest meslek makbuzuna geçişte herhangi bir başvuru, kurulum veya entegrasyon ücreti yoktur. e-Serbest Meslek Makbuzu kullanıcısı olabilmek için Paraşüt aboneliğinizi başlatmanız ve gerekli olan mali mührü temin etmeniz gerekmektedir (Şahıs firmaları mali mühür yerine e-imza ile de başvuru yapabilir). Paraşüt aboneliğinizi başlatıp, e-SMM aktivasyonunuz tamamladıktan sonra e-serbest meslek makbuzu gönderip alabilmek için ön ödemeli e-kontör paketlerimizden satın alarak elektronik ortamda serbest meslek makbuzu gönderip almaya başlayabilirsiniz. Dijital belge başına 17 kuruş gibi meblağ ödeyerek tüm sürecinizi tamamen dijital olarak yönetebilirsiniz.

e-Serbest meslek makbuzu fatura yerine geçer mi?

Serbest meslek makbuzu, ücret tahsili yapıldığının bir ispatı olarak her ne kadar fatura veya fiş ile benzerlik gösterse de kullanıcılarının bulunduğu sektör ve yaptığı iş bakımından faturadan farklıdır. Eğer siz de serbest meslek kazancı elde ediyor, bir işvereniniz olmadan sermaye yerine çalışma saatlerinizi ön planda tutarak çalışıyorsanız ve verdiğiniz hizmeti işveren adına değil, kendi adınıza yapıyorsanız serbest meslek erbabısınızdır. Bu nedenle fatura değil, serbest meslek makbuzu kesmeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

e-SMM kesmek için mali mühür gerekli midir?

İster GİB Portal e-SMM uygulaması ile isterseniz de özel entegratör uygulamaları ile e-SMM kesin, mali mühür temin etmeniz gerekmektedir. GİB Portal üzerinden e-SMM kesecekseniz mali mühür ya da e-imzanızın her zaman bilgisayarınıza takılı olduğuna dikkat etmelisiniz. Paraşüt’te ise mali mührünüzü alıp aboneliğinizi başlattığınız anda kullanıcı bilgileri ve şifreniz ile uygulamaya kolayca giriş yapabilir, mali mührünüz yanında olmasa bile dilediğiniz yerden e-SMM kesip müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

Nasıl e-Kontör alabilirim?

Aktivasyon aşamasından sonra, elektronik serbest meslek makbuzu gönderip almak için e-kontör satın alıp kullanabilirsiniz. Gönderilen veya alınan her e-smm, e-fatura ve e-arşiv bir e-kontör değerindedir. Mevcut e-kontör paketlerimizden herhangi birini satın almak isterseniz yukarıdaki KDV dahil fiyatlar geçerlidir. İster Paraşüt hesabınız içerisinden kredi kartı ile, ister EFT / Havale yoluyla bu paketlerden herhangi birini satın alabilirsiniz.
Havale bilgileri için buraya tıklayınız.

Serbest meslek makbuzu ile fatura arasında fark var mıdır?

Evet. Serbest meslek makbuzu ile fatura arasındaki en temel fark, serbest meslek makbuzundaki stopaj kesintisidir. Faturada stopaj yokken, serbest meslek makbuzunda %20 oranında stopaj ödenir. Bu nedenle, her iki belgede de bulunan KDV’nin yanında serbest meslek erbaplarının stopajı da hesaba katmaları gerekir.

Serbest meslek makbuzunda stopaj kesmek zorunlu mudur?

Müşterinizin vergi mükellefi olmaması durumunda stopajsız serbest meslek makbuzu kesebilirsiniz. Makbuzda sadece KDV oranını işleyebilirsiniz. Bu durum dışında serbest meslek makbuzu kesilirken %20 oranında stopaj hesabı yapılmalıdır.

e-SMM geriye dönük kesilir mi?

e-SMM’de faturadakinden daha farklı bir işleyiş söz konusudur. Geriye dönük e-fatura ve e-arşiv fatura en fazla 7 gün öncesine olacak şekilde düzenlenebilirken, e-SMM’de tahsilat esası geçerlidir. Tahsilat yapıldığı anda makbuz düzenlenmesi zorunludur.