e-İrsaliye başvurusu nasıl yapılır?

Zeynep Özdemir
Zeynep Özdemir
2 dk

e-İrsaliye başvurusu nasıl yapılır?

Paraşüt üzerinden e-irsaliyenizi kolay adımlarla düzenleyebilirsiniz. e-İrsaliye oluşturma adımlarına geçmeden önce e-irsaliye düzenlemek için e-fatura kullanıcısı olmanız gerektiğini hatırlatalım. Bir başka deyişle yalnızca e-fatura mükellefleri e-irsaliye oluşturabilirler.

Bu temel koşul ile birlikte demir ve çelik (GTİP 72) ile demir veya çelikten eşyaların (GTİP 73) imali, ithali veya ihracı faaliyetinde bulunanların, e-fatura mükellefi olmasalar dahi e-irsaliyeye zorunlu geçiş yapmaları gerekir.

e-İrsaliyeye geçiş yapmak için temel kural, e-fatura keserken hangi yöntemi kullanıyorsanız e-irsaliye için de aynı yöntemle ilerlemeniz gerektiğidir. e-İrsaliyenizi Paraşüt ile düzenlemek için mutlaka Paraşüt veya Mikro üzerinden e-fatura kesiyor olmanız gerekir. Eğer farklı bir entegratör üzerinden e-fatura kesiyorsanız, e-irsaliye özelliğinden yararlanabilmek için hesaplarınızı Mikro veya Paraşüt’e taşımalısınız.

e-Fatura kullanıcısı olduktan ve mali mührünüzü aldıktan sonra e-irsaliye başvurusu yapmaya hazırsınız.

e-İrsaliye entegrasyon adımları

e-İrsaliye işlemleri için Paraşüt operasyon ekibini arayarak veya mail atarak başvuru talebinde bulunabilirsiniz.
e-Fatura sistemini Paraşüt üzerinden başlattığınızda, e-irsaliye sistemine ücretsiz olarak dahil olursunuz.

e-irsaliye başvuru sürecinizi destek ekibimiz aracılığıyla kolayca başlatabileceğinizi yeniden hatırlatmak isteriz. Her türlü sorunuz için bize destek@parasut.com adresinden ya da hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arasında uygulama içi canlı destek veya 0 212 963 00 20 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.