Birden fazla irsaliyeye karşılık tek bir fatura oluşturmak

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
4 dk

Düzenli olarak ürün satın aldığınız veya ürün gönderimi yaptığınız bazı carilerle her gönderimle birlikte faturalandırma işlemi yapmıyor olabilirsiniz. Genelde birçok işletme, bu şekilde çalıştığı cari hesaplarla, gönderim sıklığına bağlı olarak, haftalık veya aylık periyotlarla fatura kesme işlemi yapıyor ve ilgili döneme ait bütün irsaliyeleri toplu bir biçimde tek bir faturada muhasebeleştiriyorlar.

Sizin de bu şekilde çalıştığınız müşteri veya tedarikçileriniz varsa, faturalarınızı kolayca düzenleyebilmeniz ve ayrı ayrı işlemlerle uğraşmamanız adına birden fazla irsaliyeye karşılık tek bir fatura oluşturma özelliğimiz oldukça pratik bir çözüm sunacaktır.

Düzenli olarak alım yaptığınız bir tedarikçinizin birden fazla irsaliyeye karşılık size kestiği bir alış faturasını veya düzenli satış yaptığınız bir müşterinize birden fazla irsaliyeye karşılık keseceğiniz bir satış faturasını bu yolla Paraşüt üzerinde kolayca oluşturabilirsiniz.

Aşağıdaki, ekran görüntüleri üzerinden anlatılan işlemleri takip ederek veya sayfanın en üstünde yer alan videoyu izleyerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Gelen veye giden irsaliyelerden toplu fatura oluşturma işlemleri

 1. STOK menüsü altından İrsaliyeler sayfasına gidip TOPLU FATURA butonuna tıklayarak başlayın.

  birden fazla irsaliyeden fatura oluşturmak
 2. TOPLU ALIŞ FATURASI veya TOPLU SATIŞ FATURASI seçeneklerinden size uygun olanını seçin. Toplu alış faturası oluşturmayı seçerseniz gelen irsaliyeler, toplu satış faturası oluşturmayı seçerseniz ise giden irsaliyelerle işlem yapılacaktır.

  birden fazla irsaliyeden fatura oluşturmak
 3. Sonraki adımda hangi müşteri veya tedarikçinizin irsaliyelerini faturalandırmak istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir.

  müşteri tedarikçi belirleme
 4. Seçtiğiniz müşteri veya tedarikçinin faturalandırılmamış irsaliyesi yoksa aşağıdakine benzer bir sayfa çıkacaktır.

  Faturalandırılmamış irsaliye yoksa görünen
 5. Faturalandırılmamış irsaliyeler varsa listelenecektir:

  Faturalandırılacak irsaliyelerin seçilmesi
 6. Faturalandırmak istediklerinizi seçerek DEVAM ET diyebilirsiniz.

  Faturalandırılacak irsaliyelerin seçilmesi
 7. Devam ettiğinizde irsaliyelerdeki ürünlerle birlikte fatura oluşturma sayfası açılacaktır. Aynı ürün birden fazla irsaliyede yer alıyorsa tek bir satırda toplam miktar gelecektir.

  oluşturulan fatura sayısı
 8. Fatura oluşturma ekranında KAYDET butonuna tıklayarak faturanızı kaydedebilirsiniz.

  fatura ile ilişkili irsaliyeler
 9. Faturanın görüntüleme sayfasından fatura ile ilişkili irsaliyeleri görüntüleyebilir ve onların görüntüleme sayfasına kolayca gidebilirsiniz.

  fatura ve irsaliye ilişkisi
  irsaliyeyi faturayla ilişkilendirme