Kullanım Kılavuzu

05.09.2023

e-İrsaliye oluşturma ve müşteriyle paylaşma

Halihazırda Paraşüt e-fatura kullanıcısı iseniz, e-irsaliye özelliğini herhangi ek bir ödeme yapmadan, abonelik paketiniz dahilinde kullanabilirsiniz. Kısacası, Paraşüt e-irsaliye hizmeti ücretsizdir. Entegrasyon işleminiz tamamlandıktan sonra e-irsaliye düzenleyebilir ve müşterinizle paylaşabilirsiniz. 

 

Paraşüt hesabınıza giriş yaptıktan sonra soldaki menüden “STOK” sekmesine gidiniz. Bu sekmenin altında yer alan “GİDEN İRSALİYELER” başlığına tıkladığınızda, sayfanın sağ üstünde “YENİ GİDEN İRSALİYE” butonunu göreceksiniz. Yeni giden irsaliye butonuna tıklayıp e-irsaliyenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. 

 

undefined 

 

Yeni giden irsaliye oluştururken, “MÜŞTERİ” alanını, kayıtlı tedarikçilerinizden seçebilir veya yeni bir müşteri ismi yazabilirsiniz. 

 

undefined 

 

Zorunlu doldurulması gereken sevkiyat adresi bilgileri, alıcı firma adresiyle aynı olabilir. Bu durumda “SEVKİYAT ADRESİ ALICI ADRESİ İLE AYNI” kutucuğunu tıklayabilirsiniz. 

 

undefined 

 

Oluşturduğunuz irsaliyede ürün bilgisi alanını doldurmanız gerekir. Ürün bilgisi, miktar, birim kısımlarını doldurduktan sonra, eğer farklı ürün grubu ekleyecekseniz sağ altta yer alan “YENİ SATIR EKLE” kısmından ürünleri eklemeye devam edebilirsiniz. 

 

undefined 

 

Giden irsaliye oluştururken, müşteri bilgisi ve sevkiyat adresi bilgisinin eksiksiz doldurulması gerekir. Eğer ürünü, Paraşüt sisteminde kayıtlı olmayan bir adres ile göndermek istiyorsanız, çıkış adres bilgisini doldurmanız gerekir. Adres bilgisi doldurulmadığında ise Paraşüt uygulamasında kayıtlı olan şirket adresi, irsaliye PDF’inde veya XML’inde otomatik görünecektir. Yani, adres değişikliği yapacaksanız, adres bilgisini değiştirmeniz gerekir. 

 

undefined 

 

Ürün bilgilerini, miktar ve birim kısımlarını doldurarak kaydetmelisiniz. Eğer sisteme girdiğiniz ürün daha önce stoklara eklenmiş ise, seçtiğiniz depoda ilgili üründen kaç adet kaldığı yine ürün inputunun altında gösterilir. Oluşturduğunuz irsaliye, gönderildikten sonra e-belge niteliği kazanır. Oluşturduğunuz irsaliyeyi yalnızca göndermeden matbu olarak yazdırdığınız irsaliye önizleme sayfasında yer alan “Gönder” butonuna tıkladığınızda, irsaliyeniz alıcısına "matbudan" tipinde iletilecektir. e-İrsaliyenize bağlı bir satış faturası düzenlemek için ise ekranın sağ tarafında yer alan “FATURA OLUŞTUR” butonuna tıklamanız yeterlidir. 

 

undefined

 

Matbu tipinde irsaliye nasıl gönderilir?

İrsaliye tipi matbudan şeklinde yazdırmak istiyorsanız, “YENİ GİDEN İRSALİYE OLUŞTUR” sayfasında yer alan matbu irsaliye numarası alanına, manuel olarak irsaliye numaranızı yazabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu irsaliyeyi kaydettiğinizde, girdiğiniz irsaliye numarasını irsaliye özet sayfasında görüntüleyebilir ve bu irsaliye numarası ile irsaliyenizi gönderebilirsiniz. 

 

undefined 

 

Bir diğer yöntem ise: “İrsaliyeyi göndermeden önce yazdırmak yöntemi.” Oluşturduğunuz irsaliyeyi alıcıya gönderme aşamasında, irsaliye numarasını manuel olarak girmeniz gerekir. Aynı modal içerisinde kullanıcıların daha önce manuel olarak girdikleri en son matbu numarası kullanıcıya gösterilir ve en son hangi numarada kaldığınızı da görebilirsiniz. 

 

Bu yöntemi kullanmak için şu adımları izleyebilirsiniz; 

 • İrsaliye numarasını, irsaliye oluşturma sayfasında manuel olarak girmeden, irsaliyenizi kaydedin. 
 • Oluşturduğunuz irsaliyeyi, göndermeden önce “YAZDIR” butonuna tıklayın. Bu aşamada, oluşturduğunuz irsaliyeyi yazdırmak istediğinizde karşınıza çıkacak ekranda, irsaliye numarasını doldurmanız istenecek. Yine bu ekranda, daha önce sisteme girmiş olduğunuz son matbu irsaliye numarasını görebilirsiniz. İrsaliye numarasını yazdıktan sonra irsaliyeyi yazdırma işlemini tamamlayabilirsiniz.
 •  

  Muhtelif müşteriler için irsaliye nasıl gönderilir?

   

  Eğer irsaliyenizi muhtelif müşteriler adına kesmek istiyorsanız “YENİ GİDEN İRSALİYE” butonuna tıklayarak, oluşturacağınız yeni bir irsaliyede müşteri alanını boş bırakabilirsiniz. 

   

  Müşteri alanını boş bırakıp irsaliyenizi kaydettiğinizde, ilgili irsaliye sayfasında müşteri adı otomatik olarak “MUHTELİF MÜŞTERİLER” olarak görüntülenecek ve irsaliyeniz bu şekilde GİB’e iletilecektir. 

   

  undefined

  Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

  Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

  Bizi Arayın

  Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

  0212 963 00 20

  Bize Yazın

  Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

  iletisim@parasut.com

  Canlı Sohbet Başlatın

  Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

  Hesabınıza giriş yapın

  Mutlu Patronlar 
  Paraşüt'ü anlatıyor

  Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Ayşe Nur Yılmaz

  Marka Store Reklam Pazarlama

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Mehmet Emin

  Marka Store Reklam Pazarlama

  Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.