e-İrsaliye oluşturma ve müşteriyle paylaşma

Zeynep Özdemir
Zeynep Özdemir
4 dk

Halihazırda Paraşüt e-fatura kullanıcısı iseniz, e-irsaliye özelliğini herhangi ek bir ödeme yapmadan, abonelik paketiniz dahilinde kullanabilirsiniz. Kısacası, Paraşüt e-irsaliye hizmeti ücretsizdir. Entegrasyon işleminiz tamamlandıktan sonra e-irsaliye düzenleyebilir ve müşterinizle paylaşabilirsiniz.

Paraşüt hesabınıza giriş yaptıktan sonra soldaki menüden “STOK” sekmesine gidiniz. Bu sekmenin altında yer alan “GİDEN İRSALİYELER” başlığına tıkladığınızda, sayfanın sağ üstünde “YENİ GİDEN İRSALİYE” butonunu göreceksiniz. Yeni giden irsaliye butonuna tıklayıp e-irsaliyenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Yeni giden irsaliye oluştururken, “MÜŞTERİ” alanını, kayıtlı tedarikçilerinizden seçebilir veya yeni bir müşteri ismi yazabilirsiniz.

Zorunlu doldurulması gereken sevkiyat adresi bilgileri, alıcı firma adresiyle aynı olabilir. Bu durumda “SEVKİYAT ADRESİ ALICI ADRESİ İLE AYNI” kutucuğunu tıklayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz irsaliyede ürün bilgisi alanını doldurmanız gerekir. Ürün bilgisi, miktar, birim kısımlarını doldurduktan sonra, eğer farklı ürün grubu ekleyecekseniz sağ altta yer alan “YENİ SATIR EKLE” kısmından ürünleri eklemeye devam edebilirsiniz.

Giden irsaliye oluştururken, müşteri bilgisi ve sevkiyat adresi bilgisinin eksiksiz doldurulması gerekir.

Eğer ürünü, Paraşüt sisteminde kayıtlı olmayan bir adres ile göndermek istiyorsanız, çıkış adres bilgisini doldurmanız gerekir. Adres bilgisi doldurulmadığında ise Paraşüt uygulamasında kayıtlı olan şirket adresi, irsaliye PDF’inde veya XML’inde otomatik görünecektir. Yani, adres değişikliği yapacaksanız, adres bilgisini değiştirmeniz gerekir.

Ürün bilgilerini, miktar ve birim kısımlarını doldurarak kaydetmelisiniz. Eğer sisteme girdiğiniz ürün daha önce stoklara eklenmiş ise, seçtiğiniz depoda ilgili üründen kaç adet kaldığı yine ürün inputunun altında gösterilir.

Oluşturduğunuz irsaliye, gönderildikten sonra e-belge niteliği kazanır. Oluşturduğunuz irsaliyeyi yalnızca göndermeden matbu olarak yazdırdığınız irsaliye önizleme sayfasında yer alan "Gönder" butonuna tıkladığınızda, irsaliyeniz alıcısına "matbudan" tipinde iletilecektir. e-İrsaliyenize bağlı bir satış faturası düzenlemek için ise ekranın sağ tarafında yer alan “FATURA OLUŞTUR” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Matbu tipinde irsaliye nasıl gönderilir?

İrsaliye tipi matbudan şeklinde yazdırmak istiyorsanız, “YENİ GİDEN İRSALİYE OLUŞTUR” sayfasında yer alan matbu irsaliye numarası alanına, manuel olarak irsaliye numaranızı yazabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu irsaliyeyi kaydettiğinizde, girdiğiniz irsaliye numarasını irsaliye özet sayfasında görüntüleyebilir ve bu irsaliye numarası ile irsaliyenizi gönderebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise: “İrsaliyeyi göndermeden önce yazdırmak yöntemi.” Oluşturduğunuz irsaliyeyi alıcıya gönderme aşamasında, irsaliye numarasını manuel olarak girmeniz gerekir. Aynı modal içerisinde kullanıcıların daha önce manuel olarak girdikleri en son matbu numarası kullanıcıya gösterilir ve en son hangi numarada kaldığınızı da görebilirsiniz.

Bu yöntemi kullanmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

Yine bu ekranda, daha önce sisteme girmiş olduğunuz son matbu irsaliye numarasını görebilirsiniz. İrsaliye numarasını yazdıktan sonra irsaliyeyi yazdırma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Muhtelif müşteriler için irsaliye nasıl gönderilir?

Eğer irsaliyenizi muhtelif müşteriler adına kesmek istiyorsanız “YENİ GİDEN İRSALİYE” butonuna tıklayarak, oluşturacağınız yeni bir irsaliyede müşteri alanını boş bırakabilirsiniz. Müşteri alanını boş bırakıp irsaliyenizi kaydettiğinizde, ilgili irsaliye sayfasında müşteri adı otomatik olarak "MUHTELİF MÜŞTERİLER" olarak görüntülenecek ve irsaliyeniz bu şekilde GİB’e iletilecektir.