Kullanım Kılavuzu

05.09.2023

Personel maaş, prim, avans ve ödeme takibi

Çalışanlarınızı Paraşüt'e kaydedebilir, maaş ve prim giderlerini oluşturarak personel maaşlarını takip edebilir, avans ve cepten harcamalarını yönetebilirsiniz.

 

Çalışanlarınızı Paraşüt'e eklemek

Sol taraftaki menüden sırasıyla `GİDERLER` > `Çalışanlar` sayfasını açıp `YENİ ÇALIŞAN EKLE` butonuna tıklayın ve bilgilerini girdikten sonra bu çalışanı kaydedin. Çalışan kaydı detayları Çalışan kayıtları Çalışan kaydını görüntülediğiniz sayfada;

 • Çalışanınızın bakiyesini ve işlem geçmişini görüntüleyebilir,
 • Çalışan bilgilerini düzenleyebilir,
 • Kendisine avans veya ödeme ekleyebilirsiniz.
 •  

  Çalışan maaş ve primlerinin takibi

  Çalışanlarınıza ödediğiniz maaş ve primleri Paraşüt ile takip etmek için 2 yöntem vardır: 1. Çalışan sayfasında sırasıyla `DİĞER` ve `YENİ MAAŞ/PRİM OLUŞTUR` butonlarına tıklayarak: Maaş-prim oluşturma 2. `GİDERLER` > `Gider Listesi` sayfasında sırasıyla `DİĞER` ve `YENİ MAAŞ/PRİM` butonlarına tıklayarak: Yeni maaş/prim girme Her iki buton da sizi aşağıdaki maaş/prim oluşturma sayfasına götürecektir. Yeni prim oluşturma Yeni maaş/prim oluşturma sayfasında, Paraşüt'e daha önce kaydettiğiniz bir çalışanı listeden seçebileceğiniz gibi, yeni bir çalışan kaydı da oluşturabilirsiniz. çalışan seçme Gereken bilgileri doldurduktan sonra bu maaş (veya prim) giderini kaydedebilirsiniz. Bu işlemin detayları için Maaş/prim oluşturmak adlı makalemizi inceleyebilirsiniz. (Giderleriniz, kaydederken "kategori" özelliğimizi kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle `Giderler Raporu`'nda şirket giderlerinizin geriye dönük analizini yapabilirsiniz.) çalışan gider kategorileri

   

  Tekrarlayan maaşlar

  Oluşturduğunuz maaş kaydı için tekrarlama emri vererek bu maaşın her ay otomatik oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Tekrarlama emri vermek için, maaş kayıt sayfasında sırasıyla `DİĞER` ve `OTOMATİK TEKRARLA` butonlarına tıklayabilirsiniz. otomatik tekrarlayan maaşlar Bu işlemin detayları için Maaş/prim oluşturmak adlı makalemizin "Otomatik tekrarlama özelliği" alt başlığını inceleyebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra personel maaşları gibi düzenli tekrarlayan giderler hakkında düşünmenize gerek kalmayacak ve zamanı geldiğinde Paraşüt bu gideri oluşturup size e-posta ile haber verecek.

   

  Avans veya ödemelerin takibi

  Zaman zaman çalışanlarınıza avans veriyor olabilirsiniz. Bu avansları da Paraşüt'e işleyerek çalışanlarınızın bakiyesini ve onlarla olan işlem geçmişinizi daha kolay takip edebilirsiniz. Avans eklemek için çalışan sayfasını açıp `AVANS` veya `ÖDEME EKLE` butonlarından birine tıklayarak işlem yapabilirsiniz. Bu esnada çalışanınız için kısmi veya tam ödeme ekleyebilirsiniz. çalışana avans eklemek **Not:** Çalışanınızın Paraşüt'te bir bakiyesi varsa `ÖDEME EKLE`, yoksa `AVANS EKLE` butonu karşınıza çıkacaktır. İkisini de çalışanınıza yaptığınız herhangi bir ödemeyi kaydetmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, maaş veya prim üzerinden ödeme ekleyerek de çalışan bakiyesini güncelleyebilirsiniz. çalışana vade veya avans ekleme

   

  Maaş, avans, prim ve ödeme takibi videolu anlatım

  Dilerseniz bu konuyla ilgili hazırladığımız kullanım videolarını da izleyebilirsiniz. Videolarımızda gördüğünüz menü arayüzünde değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklikleri aşağıdaki butona tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. 
  (menu-guide:)

   

  Maaş/Prim ekleme ve otomatik tekrarlama

   

  Vergi/SGK primi giderlerini ekleme

   

  Çalışanlarda filtre ve arama işlemleri

   Çalışanlar içinde arama yapma, filtreler yardımıyla hızlı erişim sağlama ve çalışan bakiyelerine hızlı bakış yapabilirsiniz. Paraşüt uygulamasına eklemiş olduğunuz çalışanlar arasında filtreleme ve arama yapabilmek için çalışanlar sayfasının üst kenarında bulunan filtrele bölümünden bakiye durumu veya kategoriye göre filtreleme yaparak ulaşabilir veya direkt çalışanın ismini aratabilirsiniz.

   

  Çalışanlarınızın ceplerinden yaptığı harcamaların takibi

  Çalışanlarınızın şirket adına yaptığı harcamaların takibi için Cepten harcamaların takibi adlı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

  Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

  Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

  Bizi Arayın

  Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

  0212 963 00 20

  Bize Yazın

  Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

  iletisim@parasut.com

  Canlı Sohbet Başlatın

  Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

  Hesabınıza giriş yapın

  Mutlu Patronlar 
  Paraşüt'ü anlatıyor

  Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Ayşe Nur Yılmaz

  Marka Store Reklam Pazarlama

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Mehmet Emin

  Marka Store Reklam Pazarlama

  Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.