Personel maaş, prim, avans ve ödeme takibi

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
6 dk

Çalışanlarınızı Paraşüt'e kaydedebilir, maaş ve prim giderlerini oluşturarak personel maaşlarını takip edebilir, avans ve cepten harcamalarını yönetebilirsiniz.

Çalışanlarınızı Paraşüt'e eklemek

Sol taraftaki menüden sırasıyla GİDERLER > Çalışanlar sayfasını açıp YENİ ÇALIŞAN EKLE butonuna tıklayın ve bilgilerini girdikten sonra bu çalışanı kaydedin.

Çalışan kaydı detayları
Çalışan kayıtları

Çalışan kaydını görüntülediğiniz sayfada;

Çalışan maaş ve primlerinin takibi

Çalışanlarınıza ödediğiniz maaş ve primleri Paraşüt ile takip etmek için 2 yöntem vardır:

  1. Çalışan sayfasında sırasıyla DİĞER ve YENİ MAAŞ/PRİM OLUŞTUR butonlarına tıklayarak:

    Maaş-prim oluşturma
  2. GİDERLER > Gider Listesi sayfasında sırasıyla DİĞER ve YENİ MAAŞ/PRİM butonlarına tıklayarak:

    Yeni maaş/prim girme

Her iki buton da sizi aşağıdaki maaş/prim oluşturma sayfasına götürecektir.

Yeni prim oluşturma

Yeni maaş/prim oluşturma sayfasında, Paraşüt'e daha önce kaydettiğiniz bir çalışanı listeden seçebileceğiniz gibi, yeni bir çalışan kaydı da oluşturabilirsiniz.

çalışan seçme

Gereken bilgileri doldurduktan sonra bu maaş (veya prim) giderini kaydedebilirsiniz. Bu işlemin detayları için Maaş/prim oluşturmak adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

(Giderleriniz, kaydederken "kategori" özelliğimizi kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle Giderler Raporu'nda şirket giderlerinizin geriye dönük analizini yapabilirsiniz.)

çalışan gider kategorileri

Tekrarlayan maaşlar

Oluşturduğunuz maaş kaydı için tekrarlama emri vererek bu maaşın her ay otomatik oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Tekrarlama emri vermek için, maaş kayıt sayfasında sırasıyla DİĞER ve OTOMATİK TEKRARLA butonlarına tıklayabilirsiniz.

otomatik tekrarlayan maaşlar

Bu işlemin detayları için Maaş/prim oluşturmak adlı makalemizin "Otomatik tekrarlama özelliği" alt başlığını inceleyebilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra personel maaşları gibi düzenli tekrarlayan giderler hakkında düşünmenize gerek kalmayacak ve zamanı geldiğinde Paraşüt bu gideri oluşturup size e-posta ile haber verecek.

Avans veya ödemelerin takibi

Zaman zaman çalışanlarınıza avans veriyor olabilirsiniz. Bu avansları da Paraşüt'e işleyerek çalışanlarınızın bakiyesini ve onlarla olan işlem geçmişinizi daha kolay takip edebilirsiniz.

Avans eklemek için çalışan sayfasını açıp AVANS veya ÖDEME EKLE butonlarından birine tıklayarak işlem yapabilirsiniz. Bu esnada çalışanınız için kısmi veya tam ödeme ekleyebilirsiniz.

çalışana avans eklemek

Not: Çalışanınızın Paraşüt'te bir bakiyesi varsa ÖDEME EKLE, yoksa AVANS EKLE butonu karşınıza çıkacaktır. İkisini de çalışanınıza yaptığınız herhangi bir ödemeyi kaydetmek için kullanabilirsiniz.

Ayrıca, maaş veya prim üzerinden ödeme ekleyerek de çalışan bakiyesini güncelleyebilirsiniz.

çalışana vade veya avans ekleme

Maaş, avans, prim ve ödeme takibi videolu anlatım

Dilerseniz bu konuyla ilgili hazırladığımız kullanım videolarını da izleyebilirsiniz. Videolarımızda gördüğünüz menü arayüzünde değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklikleri aşağıdaki butona tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Maaş/Prim ekleme ve otomatik tekrarlama

Vergi/SGK primi giderlerini ekleme

Çalışanlarda filtre ve arama işlemleri

Çalışanlar içinde arama yapma, filtreler yardımıyla hızlı erişim sağlama ve çalışan bakiyelerine hızlı bakış yapabilirsiniz.

Paraşüt uygulamasına eklemiş olduğunuz çalışanlar arasında filtreleme ve arama yapabilmek için çalışanlar sayfasının üst kenarında bulunan filtrele bölümünden bakiye durumu veya kategoriye göre filtreleme yaparak ulaşabilir veya direkt çalışanın ismini aratabilirsiniz.

Çalışanlarınızın ceplerinden yaptığı harcamaların takibi

Çalışanlarınızın şirket adına yaptığı harcamaların takibi için Cepten harcamaların takibi adlı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.