Kullanım Kılavuzu

Personel giderlerinden olan çalışan maaş ve primlerinin takibini Paraşüt ile kolayca yapabilir, maaşları otomatik tekrarlatarak veri girişi yükünüzü hafifletebilirsiniz. Paraşüt'te yeni maaş veya prim oluşturmak için sol taraftaki menüden `GİDERLER` > `Gider Listesi` sayfasını açıp `DİĞER` butonuna tıklayın ve açılan menüden `YENİ MAAŞ/PRİM` seçeneği ile ilerleyin. 

 

çalışana yeni maaş prim oluşturma 

 

Yeni `MAAŞ/PRİM` oluşturma ekranında:

 • `AÇIKLAMA` alanına o gideri daha sonra hatırlamanızı ve giderler listesinde bulmanızı kolaylaştıracak bir açıklama yazabilirsiniz. Hiçbir şey yazmasanız da `Giderler Listesi` sayfasında bu gider, çalışanınızın ismiyle maaş olduğu da belirtilerek görünecektir.
 • `ÇALIŞAN` bölümünden Paraşüt'te kayıtlı bir çalışanınızı listeden seçebileceğiniz gibi ismini yazıp yeni bir çalışan kaydı da oluşturabilirsiniz.
 • `HAKEDİŞ TARİHİ`, o maaş ve primin hangi gün itibariyle hak edildiğini belirten tarihtir. Örneğin, her ayın 1'inden 1'ine maaş ödüyorsanız bir önceki ayın son günü hakediş tarihi olabilir.
 • `TOPLAM TUTAR`, çalışanınızın eline geçecek net tutardır ve burada belirteceğiniz tutar çalışanının bakiyesini etkileyecektir. Devlete ödenen kısmı `YENİ VERGİ/SGK PRİMİ` gider türünü kullanarak Paraşüt'e ekleyebilirsiniz. (Bkz. Vergi/SGK primi oluşturmak
 • Toplam tutarı, Türk Lirası veya Euro, Dolar, İngiliz Sterlini döviz cinslerinden birisi olarak girebilirsiniz.
 • `ÖDEME DURUMU` bölümünden bu gideri `Ödenecek` veya `Ödendi` olarak işaretleyebilirsiniz. `Ödendi` ise hangi kasa veya bankadan ödendiğini ve ödeme tarihini, `Ödenecek` ise ne zaman ödeneceğini belirtmeniz gerekir.
 • Maaş veya primi çalışanınıza ödemeniz gereken tarihi `ÖDENECEĞİ TARİH` olarak belirtebilirsiniz.
 •  

  maaş prim oluşturma ekranı

   

  Otomatik tekrarlama özelliği

   

  Çalışan maaşları her hafta, ay veya yıl aynı meblağ ile oluşturuluyorsa eğer, bir çalışanınız için maaş gideri oluşturduktan sonra bu gideri otomatik olarak tekrarlatabilirsiniz. Bunun için, maaşı görüntülediğiniz ekrandan sırasıyla `DİĞER` > `OTOMATİK TEKRARLA` butonlarına tıklayarak bir tekrarlama şablonu oluşturabilirsiniz. 

   

  otomatik tekrarlayan maaş gideri 

   

  Açılan sayfadan tekrar ayarlarını yapıp bu şablonu kaydettiğinizde oluşturduğunuz maaş belirttiğiniz periyotlarda otomatik olarak oluşturulup size haber verilecektir. 

   

  otomatik tekrarlayan maaş giderleri 

   

  Kategori ve etiketleri kullanarak Paraşüt'ten daha sağlılı raporlar alabilirsiniz. Kategori ve etiket kullanımı hakkında detaylı bilgi için Raporları detaylandırmak, Kategori ve etiketlerin kullanımı adlı makalemizi inceleyebilirsiniz. 

   

  İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

  Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

  Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

  Bizi Arayın

  Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

  0212 963 00 20

  Bize Yazın

  Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

  iletisim@parasut.com

  Canlı Sohbet Başlatın

  Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

  Hesabınıza giriş yapın

  Mutlu Patronlar 
  Paraşüt'ü anlatıyor

  Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Ayşe Nur Yılmaz

  Marka Store Reklam Pazarlama

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Mehmet Emin

  Marka Store Reklam Pazarlama

  Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.