İş - Yaşam Dengesini Korumanın 10 Altın Kuralı

Kendi işinizi başlattığınızda hobinize, ailenize, çocuğunuza hiç zaman kalmıyor değil mi? Yüksek tempolu, stresli bir işte çalışıyorsanız başlığı okuduğunuzda "Hangi yaşam? Hangi hayat?" demiş olabilirsiniz. Bir yandan yoğun işinizde koştururken diğer yandan başka işler için kendinizi geliştirmeye çalışıyor ve bir anda kendinizi uyku saatini kaçırmış yakalıyorsunuz. Yanlış yoldasınız! Sizin için yaşamınızı tekrar yoluna sokmak, iş - yaşam dengesini tutturmak için hayatınızda yapabileceğiniz 10 değişikliği derledik.

4 dk
iş yaşam dengesi

10. Sadeleştirin

Karşılaştığımız sorunlar ya da karışık durumlar bize göründüğü kadar karmaşık olmayabilir. İşlerin içinden çıkılmaz bir hale geldiğini düşünmeye başladığımız noktada yapabileceğimiz en iyi şey: Durmak, bir adım geri çekilmek ve sorunun özüne inerek, onu sadeleştirmek. Yaklaşımı değiştirirsek çözüme ne kadar yaklaştığımızı fark edebileceğiz. Sorun ne kadar sade olursa çözüm de o kadar basit olur.

9. Hedef belirleyin, Planlayın ve Önceliklendirin

Verimli çalışmanın birçok yöntemi var. Kendinize göre olanı ararken şunu farkedeceksiniz; hepsinde bir zamanlama ve hedef belirleme var. Kendinize uygun, gerçekçi zaman dilimleri için hedeflerinizi belirleyin. Belli zaman dilimlerinde hedeflerinizi gerçekleştiremezsek bu durumun bize anlatmak istediği başarısız olduğumuz değil, planlamamızı yanlış yaptığımızdır. Bunu unutmadan işleri önceliklendirin. İşimizi doğru planlarsak, yaşamın akışı için alan ve zaman kalır.

8. Seçeneklerinizi Keşfedin

Bir durumun içerisinde uzun süre bulunmak bizi körleştirebilir. Sorunlara biraz da dışarıdan bakıp, farklı seçenekleri değerlendirmek bize yardım edebilir. Örneğin çocuğunuzla ilgilenmenin sizi düşündüğünüzden daha fazla yorduğu gerçeği ile yüzleştiyseniz, bunun için yardım isteyebilirsiniz. Ailenizle iş yükü paylaşımı ya da bir bakıcı ile çalışmak seçeneklerinizden bazılarıdır. Seçeneklerinizi değerlendirip kullanmak, yaşamda size yer açar.

7. Yaşamın Devam Etmesine İzin Verin

Bulaşıkları her gün yatmadan yıkamak zorunda mıyız? Bir gün masamızı toplamadan ofisten çıksak ne olur? Her hafta evi tepeden tırnağa temizlemezsek tepemize mi yıkılacak? Hayır. Söylemesi kolay, uygulaması zor ama ara sıra rutininizi değiştirin ve yaşamın akmasına izin verin.

6. Kendinizi Ödüllendirin

Hem işte hem özel hayatımızda belirlediğimiz hedeflere ulaştığımızda kendimizi ödüllendirmemizin ne zararı olabilir? Arkadaşlarınızla bir akşam yemeğinden, bir hafta sonu tatiline ya da masaj paketine kendi istediğiniz herhangi bir ödül ile kendinize biraz nefes aldırın. Ödüllerin arasını fazla açmamaya özen gösterin.

5. Kendinize Bakın

Tüm bu koşuşturmanın arasında kendinize bakmayı unutmayın. Spor yapmak, iyi beslenmek, düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçmek yaşam kalitenizi ve verimliliğinizi doğrudan arttıracaktır. Bunlar için yüksek bütçeli etkinliklere ihtiyacınız yok. İnternetten ofiste, evde yapabileceğiniz egzersizler bulabilir, mutfak alışkanlıklarınıza yapacağınız küçük değişikliklerle yaşamınızda fark yaratabilirsiniz.

4. Yavaşlayın ve Tatillerin Zamanını Çıkarın

Entrepreneur Dergisi’nin uyku düzeni ve dinlenme ile ilgili araştırması şöyle başlıyordu: Başarılı girişimciler az uyur, az tatili yapar; en başarılı girişimciler ise düzenli olarak uyur ve tatil yaparlar. Çok çalışmak ile verimli çalışmak ve dinlenmek arasındaki dengeyi ayarlamak, iş yaşam dengesinin olmazsa olmaz kuralı.

3. Pozitif Olun, Pozitif Sonuçlara Odaklanın

Hedeflerinizi pozitif belirleyin. Süreçlere eksikliklerinden değil de tam olan kısımlarından yaklaşın. Böylece sonuçların da olumluya gideceğini göreceksiniz. Her şeyin mükemmel olmasının değil, toplamın mükemmele yakın olmasının önemli olduğunu unutmayın. Negatif olanla enerji ve vaktinizi harcamayın.

2. İşinizi Sevin - Yaşamınızı Sevin, Sevmiyorsanız Değiştirin

İçinde bulunduğumuz yaşam koşullarının belirleyicilerinden bir kısmını değiştiremeyiz, doğru. Başka bir ülkede başka bir insan olarak doğamayız, cinsiyetimizi değiştiremeyiz, uyruğumuz hep bizimle kalacak. Fakat geri kalan her şeyi değiştirmek elimizde. İşimiz de bunların başında. İşinizi sevin. İşten arda kalan yaşamınızı sevin.

1. Yeniden Planlayın

Sorun olduğunu düşündüğünüz noktaları tespit edin. Bunları taşımak zorunda değilsiniz. Verimli ve başarılı bir iş yaşamının olmazsa olmaz kuralı; sizin iyi ve sağlıklı olmanız. Bunun önündeki engelleri kaldırmaktan çekinmeyin. Yaşamınızı ve işinizi ara ara gözden geçirip, yeniden planlayın.

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş, Paraşüt'ün İçerik Uzmanı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!