10 soruda fatura hakkında her şey!

Fatura kesmek profesyonel hayatın en temel unsurlarından biri. Verdiğiniz hizmet karşılığında fatura kesmek, kestiğiniz faturaların takibini yapmak ve arşivlemek emin adımlarla büyümek isteyen her KOBİ'nin yapması gereken işlerdir. Peki fatura keserken nelere dikkat etmeli? Fatura üzerinde hangi bilgiler bulunmalı?

6 dk

İster fatura kesmeye yeni başlayacak girişimci olun, ister bilgilerini tazelemek isteyen bir KOBİ, bu yazımızda fatura kesme, saklama ve takip süreçleri hakkında sizi ilgilendirebilecek önemli bilgileri bulabilirsiniz.

fatura hakkında bilmeniz gerekenler

1. Fatura nedir?

Fatura, verilen hizmet veya yapılan iş karşılığında müşterinin ödemesi gereken tutarı gösteren ve zorunlu olarak düzenlenmesi gereken belgeye denir. Şirket olarak fatura kesmek, iş rutininizin ayrılmaz bir parçasıdır.

2. Fatura nasıl düzenlenlenir ve saklanır?

Fatura resmi bir evraktır, bu yüzden düzenlenmesi ve saklanmasına dikkat edilmelidir.

Fatura oluşturulup gerekli bilgiler doldurulduktan sonra kaşe basılır ve şirketinizdeki yetkili tarafından imzalanır. Faturalar belli bir sırayı takip eder, bu sıraya göre kesilir ve atlanmaz. Faturanın kaybolduğu durumlarda vergi dairesine bildirmeniz gerekir. Fatura kesilirken yanlışlık yapıldığında hatalı fatura çöpe atılmaz, tüm nüshaların üzerine “iptal” yazılır ve fatura dosyasında saklanır.

Fatura herhangi bir sebepten dolayı yırtılır ya da parçalanırsa, parçalar bant ile birleştirilir ve tüm nüshaları ile beraber fatura dosyasında saklanır. Fatura da diğer belgeler gibi vergi kanunları açısından 5 yıl saklanır.

İşletmeniz büyüdükçe firmanızın kestiği faturaların sayısı artar ve belli bir süre sonra tüm basılı faturaların takibini yapmakta zorlanabilirsiniz. Elle fatura kesmek ve faturalarınızı fiziki olarak saklamak külfetinden e-faturaya geçerek kurtulabilir, üstelik dilediğiniz yerden istediğiniz zaman kestiğiniz tüm faturaları görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve yazdırabilirsiniz.

3. Fatura kaç gün içinde kesilmelidir?

Ürün teslimi ya da hizmetten sonra 7 gün içinde fatura kesilmelidir. Eğer bu 7 günlük süre ile bir sonraki aya geçiş var ise faturanın ilgili ayın KDV beyannamesinde yer alması gerektiğinden o ay içinde düzenlenmelidir. Ek olarak size kesilen faturanın da aynı süreler içinde size ulaşması gerekir. Eğer size kesilen fatura yanlış ise itirazınızı belirli süre içinde yapmalısınız.

Hemen uygulamalı olarak online fatura kesmek ister misiniz?

4. Fatura no nedir? Fatura Seri ve Sıra No’nun başladığı yer önemli mi?

Bilgisayardaki takip numarası, fatura numarasıdır. Seri ve sıra numarasının başladığı yer önemli değildir. Yetkili matbaalar Maliye Bakanlığından belirli seri sıra no aralığındaki faturaları basma yetkisini alırlar. Müşterilerinden talep geldikçe, bu aralıkta yer alan belirli bir bloğu müşterilerine atarlar. Fatura bilgisi, bu bilgileri içerir.

5. Faturaları Türkçe ve TL olarak mı düzenlemem gerekiyor?

Vergi kanunlarına göre tüm muhasebe işlemleri Türkçe tutulur, bu sebeple fatura da Türkçe düzenlenir. Ancak, yurtdışına kesilecek bir fatura var ise bu faturada açıklama kısmına ilgili dilde açıklamalar yazılabilir.

Muhasebe işlemlerinde Türk Lirasının kullanılması gerekir. Herhangi bir sebeple dövizli tutarda fatura kesilecek ise de fatura açıklamasına kullanılan kur bilgisi, faturada hesaplanan KDV’nin TL karşılığı yazılır.

Fatura düzenlerken ve KDV hesabı yaparken zorlanıyorsanız tüm KDV hesaplamalarınızı otomatik olarak yapan ve dilediğiniz yerden hazır fatura şablonunuzu düzenlemenizi sağlayan online ön muhasebe programını tercih edebilir, fatura oluştururken zaman kazanabilirsiniz.

6. Faturanın fotokopisi geçerli sayılır mı?

Faturanın asıl nüshasının olması önemlidir. Faturaların fotokopileri ve proforma faturalar geçersizdir. Faturanın aslı yani ilk nüshası kaybolmuş ise ikinci ya da üçüncü nüshadan fotokopi alınır ve “Aslı gibidir” kaşesi basılarak yetkili kişiler tarafından imzalanır. Yurt dışından gelen faturaların orijinal olup olmadığına bakılmaz.

7. Açık fatura ya da kapalı fatura nedir?

Vadeli bir satış yapıldığında faturanın üst kısmına kaşe vurulup imzalanır. Bu tip faturalara “Açık Fatura” denir. Peşin ödemeli satış yapıldığında ise fatura bedelinin peşin olarak alındığını göstermek için faturanın alt kısmı kaşelenip imzalanır. Bu da “Kapalı Fatura” olarak ifade edilir. Ticari hayatta uygulaması olan açık ya da kapalı ayrımı vergi kanunlarında yoktur.

8. Fatura nasıl bastırılır?

Fatura resmi bir evrak olduğundan herkes dilediği gibi alıp basamaz. Fatura basma yetkisi Maliye Bakanlığı tarafından belirli koşulları sağlayan matbaalara verilir.

Faturada firmanıza dair vergi no, Mersis no, banka hesap bilgileri, sermaye gibi önemli bilgiler yer alır. Basım aşamasında matbaaların sizden istediği bilgiler temel olarak şöyle sıralanabilir:

  • Vergi levhası
  • Yoklama tutanağı ya da KDV beyannamesinin tahakkuk fişi
  • İmza sirküleri
  • Ticaret sicil gazetesi

9. e-Fatura nasıl saklanır?

e-Faturaların çıktısının alınıp saklanması gibi bir yasal zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Faturalar tamamen elektronik ortamda arşivlenir ve dilediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz. Böylece, fatura koçanı denilen kağıt faturanın getirdiği saklama (arşivleme), baskı ve kargolama maliyetlerine son verebilirsiniz.

10. e-Fatura’ya geçiş zorunlu mudur?

Şu an için bazı sektörlerde e-Fatura kullanmak mecburi diğerlerinde ise isteğe bağlıdır. Ancak, önümüzdeki yıllarda tüm firmalara e-Fatura zorunluluğu gelmesi beklenmektedir. Zorunluluk kapsamında olup olmadığınızı e-fatura bilgi sayfasından birkaç dakika içinde öğrenebilirsiniz.

e-Faturaya oturduğunuz yerden kolayca geçiş yapmak ve daha kolay, hızlı ve ekonomik faturalama yapmak için Türkiye’nin en çok tercih edilen web tabanlı ön muhasebe programı Paraşüt’ü deneyebilirsiniz!

Hemen başvurmak ister misiniz?

Türkiye’de bir ilk olan Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle yerinizden kalkmadan ve hata yapma korkusu yaşamadan e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz. Üstelik ilk 100 e-kontör bizden hediye!

Paraşüt abonesiyseniz başvuru sürecinizi başlatmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Hemen Başvur

Bu yazılarımız da ilgilinizi çekebilir:

GİB portaldan e-arşiv fatura nasıl kesilir?

Ön muhasebe nedir, nasıl yapılır?

e-İhracat faturası hakkında 15 soru 15 cevap

İrsaliyeli fatura nedir? Ne işe yarar?

Tüm aşamalarıyla e-fatura başvurusu nasıl yapılır?

Elif Güngör

Elif Güngör

Paraşüt'ün UX Yazarı ve İçerik Stratejisti

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!