blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Çalışanlarınızın motivasyonunu arttırmanın 4 yolu
Blog-hero
ŞİRKET BÜYÜTME

Çalışanlarınızın motivasyonunu arttırmanın 4 yolu

Şirketiniz başarıyla büyüyor. Ekibinize de yeni üyeler katılmaya devam ediyor. Peki tüm çalışanlarınızın ilk günkü motivasyonuyla çalışması gittikçe zorlaşıyor mu? Cevabınız evet ise okumaya devam edin.

Sibel Aydın, İnsan Kaynakları Yöneticisi

Ortalama okuma süresi 3 dk

Motivasyona ilişkin sonu gelmez araştırmalar ve yazılara bir yenisini de biz ekleyelim, zira bu öyle bir konu ki kurumdan kuruma, takımdan takıma, kişiden kişiye değişen beklentilerden ve bu yönde atılan türlü türlü adımların farklı etkilerinden bahsediyoruz. Sahi bir çalışanın iş yerinde yüksek motivasyonla, daha yerli bir tabirle hevesle çalışmasını ne sağlar?

1. Sosyal etkinlikler

İşimiz gereği farklı firmalara dönem dönem çalışan memnuniyet anketleri uyguluyoruz. Bu anket sonuçlarında hiç değişmeyen taleplerden biri kurum içinde sosyal etkinliklerin düzenlenmesi ile ilgili beklenti oluyor. Sosyal etkinlik denildiğinde akla ilk gelenler piknikler veya yılbaşı yemekleri oluyor, ancak herkesin “sosyal etkinlik” tabiri ile dile getirdiği beklenti aslında oldukça farklı. Doğru etkinlikleri tertiplemek ve memnuniyeti artırmak için çalışanlarınızı iyi tanımanız gerekiyor. Genele yönelik ve takımların kendi içinde düzenleyeceği etkinliklerin birbirinden farklı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir de “madem yapıyoruz herkes katılmalı” bakış açısı bazı durumlarda bir çuval inciri berbat da edebiliyor. Bu işin içinden nasıl çıkarız derseniz, bir anket yapın, sorular açık uçlu olsun ve bırakın ne yapmak istediklerini çalışanlarınız size söylesinler. Bir çözüm de birim yöneticilerine bütçe verip dönemsel etkinlikleri kendi takımları içinde tertiplemelerini istemek olabilir.

2. Eğitim faaliyetleri

Eğitim faaliyetleri farklı yollardan çalışanların motivasyonlarını arttırabilir ve hem kuruma hem de çalışanlara katkı sağlayabilir. Çalışanları belli konularda geliştirmek ve öğrendiklerini iş yapış şekillerine yansıtmalarını sağlamak verimliliği arttırmada fayda sağlayacaktır. Ayrıca bir ya da iki günlüğüne ofisten ve işin gereklerinden uzaklaşmak, yaşananlara dışarıdan bakıp değerlendirmek genellikle çalışanlara iyi gelir. Eğitime birlikte katılmak, özellikle takım çalışmalarını destekleyecek aktiviteler içeren eğitimler takım içi ahengi ve iş birliğini artırma anlamında oldukça faydalıdır. Bunların da ötesinde unutulmaması gereken önemli bir nokta da eğlenmenin herkese iyi geldiğidir.

3. Adalet algısı

Çalışanları motive eden en önemli faktörlerden biri de adalet algısıdır. Performansın ölçümünden ücretlerin belirlenmesine, işe alımlardan terfi kararlarına kadar her adımda çalışanların beklentisi belirli kriterler bazında kararlar alınması ve standart bir davranış şeklidir. Kişiye özel uygulamaların olmadığı bir ortam çalışanların adalet algısını ve memnuniyetini arttırır. Kuralların fazla olduğu, sistemlerin kesinlikle esnemediği ve standartların asla bozulmadığı ortamların da motivasyonu azaltacağı kesinlikle söylenebilir, kuralların esnetilebileceği durumlar elbette sorgulanabilir. Ancak kurum içinde çifte standart uygulandığı algısını yaratmamak, buna mahal vermemek son derece önemlidir.

4. İletişim

Sihirli kelimemiz iletişim, motivasyon konusunda da karşımıza çıkıyor. Çalışanlar kurum içinde karar süreçlerine dahil olmaya, fikirlerinin dinlendiğini ve dikkate alındığı görmeye önem veriyorlar. Özellikle yeni nesil çalışanlar için açık iletişim ve kendini ifade edebilmek son derece önemli. Nitelikli çalışanlar, bilgi akışının sağlıklı olduğu, organizasyonel öğrenmenin desteklendiği kurumlarda çalışmayı tercih ediyorlar. Haliyle, takım üyeleri, yöneticiler ve astları, takımlar arasındaki iletişimin sağlıklı olmasının yanı sıra üst yönetimin kurum içindeki iletişime olan katkısı ve kapılarının açık olmasının da motivasyonu olumlu yönde etkileyeceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Son sözü söylememiz gerekirse motivasyondan bahsettiğimizde de işin sırrına insanlar arası ilişkilerin iyileştirilmesi ve desteklenmesi ile varabiliyoruz. Her zaman olduğu gibi…

İnsan kaynaklarıyla ilgili yeni yazılarımızdan ve şirketiniz için faydalı olabilecek daha birçok bilgiden haberdar olmak için Paraşüt Blog'u takip edebilirsiniz.

Blogu Takip Edin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?