blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Türkiye'de kadın girişimci olmak
Blog-hero
GİRİŞİMCİLİK

Türkiye'de kadın girişimci olmak

Sinem Hanım, e-ticaret sektöründe hizmet veren başarılı bir iş kadını. Kendisiyle kadın girişimciler ile ilgili sohbet etmek istediğimizi söylediğimizde sağ olsun, bizi kırmadı ve ofisinde ağırladı. Biz de hem keyifle çayımızı yudumladık hem de kendisinden, kadın girişimciler için yararlı olacak bilgiler öğrendik. Röportajımızı keyifle okumanız dileğiyle...

Büşra Çildaş, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 6 dk

Bize biraz kendinizden ve firmanızdan bahsedebilir misiniz?

2018 yılının Temmuz ayında kendi işini kurmuş bir kadın girişimciyim. Firmam Pharmete, benim yaşamımla ve hayatımla çok örtüşüyor. Çünkü kendim bir kimyagerim ve aynı zamanda da gıda bilimciyim. Sağlıklı yaşama, sağlığa inanılmaz önem veren bir insanım. Bu nedenle aslında Pharmete ile yola çıkarken vizyonum sağlıklı yaşamdı. Şu anda Pharmete de e-ticaret tarafında organik, doğal ve yenilikçi ürünlerin satış ve pazarlamasını yapıyorum. Burada sadece iyi olduğuna inandığım ürünleri ve tedarikçileri tercih ediyorum.

Bunlarla birlikte Pharmete’de atölye çalışmalarım da oluyor. Yarının büyükleri olan çocuklarımıza sağlıklı beslenme ve yaşam eğitimleri veriyorum. Böylece hem sağlıklı mutfak atölyesi yönetiyor, hem de çocuklara gelecekte sağlıklı beslenmeleri için şimdiden nelere dikkat etmeleri gerektiğini elimden geldiğince anlatmaya çalışıyorum.

Şirketinizi kurarken ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Şirketimin kuruluş aşamasında açıkçası çok zorluk yaşamadım. Çünkü daha önce çalıştığım iş yerimde oldukça fazla sorumluluğa sahiptim. Bu sebeple de ne tür zorluklarla karşılaşacağımı, bu zorluklar karşısında hangi önlemleri alacağımı biliyordum. Tecrübelerim işimi kurarken de adımlarımı sağlam atmamı sağladı. Tek yaşadığım sıkıntı, şirketimi kurduğum dönemin piyasada dalgalanmaların yaşandığı ve taleplerin azaldığı bir ana denk gelmesiydi. Bu, bir e-ticaret firması için zorlayıcı olabiliyor ama minimum risk alarak bu işe başladığım için bu dönemi de atlatmayı başardım.

Çalıştığınız sektörde kadın olmanın zorlukları var mı?

Pharmete’nin çalışma alanını düşündüğümüzde ister erkek ister kadın olun, yaşadığınız sorunlar aynı.

Mesela e-ticaretin hızına yetişebilmek çok önemli. e-Ticaret sektöründe çalışıyorsanız müşterileri memnuniyetini de hep göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Her iki nokta da aldığı zaman açısından zorlayıcı olabiliyor.

Atölye tarafında ise kadın olmanın avantajını yaşadığımı söyleyebilirim. Kadınların anaç ruhunun getirdiği ekstra sevecenlik çocuklar ile iletişimde bana kolaylık sağlıyor.

Sizce kadınların rahat çalışabileceği bir iş ortamı nasıl oluşturulabilir?

Öncelikle, böyle bir iş ortamını sağlamak için şirkette adil bir yönetim olması gerekiyor. Bu tüm çalışanlar için önemli bir konu ancak özellikle kadın çalışanlar için kritik bir konu.

Kadınların baskıcı bir sistem yerine fikirlerine saygı gösterilen ve değer verilen bir ortamda çalışması şart. Böylece iş hayatında kendilerini daha motive hissedebilir ve yaptıkları işe karşı daha hevesli olabilirler. Ayrıca kadın çalışanlara rahat bir çalışma ortamı sunmak isteniyorsa, uyumlu kişilerin ve pozitif iletişimin bulunduğu bir iş ortamının da oluşturulması gerekiyor. Ekip içerisinde yaratılacak pozitif sinerjinin kadın çalışanların verimliliğini ve performansını arttıracağına inanıyorum.

Erkek egemen departmanlarda maalesef günümüzde sıkça duyduğumuz şikayetlerden biri de kadın çalışanlar üzerinde uygulanan mobbing. Mobbing, kadın çalışanların motivasyonlarını yerle bir eden bir durum. Daha rahat bir çalışma ortamı için mobbing’in kesinlikle engellenmesi gerekiyor.

Sizce kadın bir girişimcinin başarıya ulaşması için sahip olması gereken özellikler neler?

Kadın girişimcilik


İlk aklıma gelen iş ve özel yaşam arasındaki dengenin iyi kurulması. Çünkü kadın girişimci evliyse özel yaşamı içindeki rolü büyük olur. Tabii bir de anneyse sorumluluğu daha da artar. Kadın bir girişimci özel yaşamında ne kadar huzurlu ve başarılıysa, iş yaşamında da bir o kadar başarılı oluyor. Bu sebeple iş ve özel yaşam arasındaki dengeyi sağlamak çok önemli.

Doğru zaman yönetimi ve planlama da en az iş-özel yaşam dengesi kadar önemli. Dediğim gibi bir girişimci olmak hele ki kadın bir girişimci olmak büyük bir sorumluluk demek. İş hacmini doğru zaman yönetimi ve iş planlanması ile günlere ve haftalara dağıtarak başarıya ulaşabilirsiniz.

Güçlü bağlantılara sahip olmanız da iş hayatınızda başarılı olmanız için önemli. Aslında bunun, bir girişimcinin sahip olması gereken en önemli özellik olduğunu söyleyebilirim. İş bağlantılarınız ne kadar sağlam olursa işinizi o kadar hızlı adımlarla iyi bir noktaya getirebilirisiniz. Özellikle e-ticaret sektöründe güçlü bağlantılar ile inanılmaz kitlelere ulaşabilirsiniz.

İyi bir girişimci olmak için motivasyonunuzun yüksek olması ve bu motivasyonu sürdürmeniz de önemli. Aslında motivasyon konusunda çoğu girişimci sıkıntı yaşayabiliyor. Bazen sabahları “Ben bu işi başaracağım” derken akşam saatlerine geldiğinizde “Ben bu işi yapamayacağım,” da diyebilirsiniz. Bir girişimcinin hem mod hem de psikoloji anlamında bu inişleri ve çıkışları yaşaması çok normal. Bu durumu normal olarak kabul ettiğinizde iş hayatınıza daha sağlıklı devam edebilirsiniz.

Kendi işini kurmak isteyen kadın okurlarımıza tavsiyeleriniz neler? Yararlanabilecekleri teşvikler ya da vergi indirimleri gibi fırsatlar var mı?

İlk tavsiyem başlamak istedikleri yolda güçlü, kararlı ve inatçı olmaları. Çünkü bu yol çok kolay bir yol olmasa da zorluklarıyla beraber inanılmaz keyifli. Bu nedenle kolay pes etmeyen bir yapıya sahip olmak gerek.

Ne iş yapmak istediğinize karar vermeden firma kurmamalısınız. Çünkü “Ben şirketimi kurayım, ne iş yapacağıma sonra karar veririm,” düşüncesi çoğu firmanın hızla kapanmasına neden oluyor. O nedenle sağlam bir iş planı çok önemli.

Kadın girişimcilerin yararlanabileceği pek çok teşvik ve vergi indirimi fırsatı da var. Burada kendilerine, iş fikirlerini belirlemelerini ve şirketlerini kurmadan önce bu destekleri sunan kurumlar ile mutlaka görüşmelerini tavsiye ederim. Çünkü bazı teşviklerden yararlanmak için şirketlerini kurmadan önce katılmaları gereken zorunlu eğitim ve sertifika programları var.

10 yıl önceki Sinem Hanım ile konuşabilseniz, kendisine tavsiyeleriniz ne olurdu?

Kendisine “Doğru yoldasın aynen devam et,” derdim. Çünkü geriye dönüp baktığımda o zaman ektiğim tohumların meyvelerini şimdi keyifle yiyebildiğimi görüyorum. Geçmiş yıllarda farklı firmalarda çalışma fırsatı buldum. Keyifle istediğim pozisyonlarda çalıştım. Şimdi de kendi işimin başındayım. Kendi isteklerimi, hayallerimi, kısacası arzuladığım her şeyi kendi işimde hayata geçirdim diyebilirim.

Sinem Hanım'ın 8 Mart mesajı:

8 Mart sadece kadınların değil, toplumsal cinsiyet eşitliğine inanan herkesin günü. O yüzden kadınlar sadece yılın bir günü değil, her günü hatırlanmalı. Özgürlüğü ve değeri hak eden tüm sevgili kadınların ve cinsiyet eşitliğine inanan herkesin bu özel gününü kutluyorum.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?