blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
kosgeb destekleri
Blog-hero
KOBİ ÖZEL

KOBİ’lere KOSGEB’den 250 milyon TL destek!

KOSGEB geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile teknoloji geliştiren ve dijitalleşen KOBİ'lere 250 milyon TL tutarında destek sağlayacağını duyurdu. Peki bu destekten faydalanma şartları neler? Ayrıntılar yazımızın devamında.

Büşra Çildaş, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 2 dk

KOSGEB; akıllı dijital teknolojileri desteklemek amacıyla KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında KOBİ'lere 250 milyon TL destek sağlayacağını açıkladı. Söz konusu destek 2 çağrı şeklinde gerçekleşecek.

Desteğe kimler başvurabilecek?

KOSGEB tarafından gerçekleştirilecek birinci çağırıya:

  • Akıllı dijital teknolojiler ile ilgili hizmet geliştiren bilişim, elektronik, makine imalat sektöründeki KOBİ'ler,
  • İmalat-sanayi sektörüyle ilişkili 6 dijital teknolojiden birini veya entegre çalışmak kaydıyla birkaçını birlikte içeren ürün veya yazılımlarda katma değer artırıcı iyileştirmeler yapmak ve/ veya geliştirdikleri ürün/yazılımları ticarileştirmek isteyen KOBİ'ler proje sunabilecek.

Bu çağrı sonucunda projesi onaylanan KOBİ'ler 300 bin TL'ye kadar geri ödemesiz, 350 bin TL'ye kadar da geri ödemeli olmak üzere toplam 660 bin TL değerinde destekten yararlanabilecek.

İkinci çağrı kapsamında ise imalat sektöründe çalışan KOBİ'ler imalat ve sanayi sektörü ile ilişkili 6 dijital teknolojiden bir veya birkaçını üretim ve iş süreçlerine adapte etmek amacıyla projelerini KOSGEB'e sunabilecek.

İkinci çağrı sonucunda projesi onaylanan KOBİ'ler de 300 bin TL'ye kadar geri ödemesiz, 700 bin TL'ye kadar da geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon TL değerinde destekten yararlanabilecek.

KOSGEB desteği için başvuru nasıl yapılacak?

KOSGEB veri tabanında kayıtlı olan KOBİ'ler başvurularını KOSGEB'in sitesi üzerinden online olarak yapabilecek. Gönderilen projeler ilgili kurul tarafından değerlendirilerek her bir proje için puanlama yapılacak. Desteğe uygun bulunan projeler için puan sıralaması yapılacak ve en yüksek puanlı projeden başlayarak ayrılan bütçeye göre projelere destek sağlanacak.

Proje olarak sunulabilecek örnek konu başlıkları

  • İmalat sanayisinde siber güvenlik
  • Yapay zekaya dayalı siber fiziksel akıllı fabrika sistem ve bileşenleri
  • İmalat sanayisinde otonom robot teknolojileri
  • İmalat sanayisinde akıllı sensör teknolojileri
  • Büyük verinin analitik yöntemlerle işlenmesi ve imalat sanayisinde kullanımı
article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?