Meslek Kodlarıyla İlgili Düzenleme 1 Ocak'ta Yürürlüğe Giriyor

Paraşüt ekibi olarak sizleri meslek kodu düzenlemesi hakkında bilgilendirmek istedik.

2 dk
SGK Meslek Kodu

Meslek Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

Meslek kodu aslında 2012 yılından bu yana yürürlükte olan bir uygulama. SGK’nın her bir meslek türü için uyguladığı ayrı bir kod bulunmakta. Örneğin akordeon imal işçisi için kod olarak “7312.01” kullanılırken, altın bilezik imalatçısı için “7313.20” kullanılmaktadır.

SGK, kademe kademe hayata geçireceği yeni meslek kodu bildirimi uygulamasıyla kayıt dışı işçi çalıştırmayla mücadeleyi amaçlamaktadır. Ayrıca çalışanların mesleklerine uygun ödeme almalarını ve gerçek ücretleri üzerinden primlerinin yatırılmasını sağlamayı da hedeflemektedir. Çalışanlara tanımlanması gereken meslek kodlarını ilgili bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Hatalı Meslek Kodu için Ceza Ne Olacak?

SGK, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren çalışanlarının meslek kodlarını doğru bildirmeyenler için idari para cezası uygulayacak. İlgili cezanın toplam rakamı bir aylık asgari ücreti aşmayacak. Bununla birlikte meslek kodu hatalı olarak bildirilen her çalışan için asgari ücretin 10’da 1’i kadar idari para cezası uygulanacak.

Bu uygulama doğrultusunda işe aldığı çalışanları vasıfsız eleman olarak gösteren veya terfi ya da pozisyon değişikliği sonrası ilgili güncellemeleri yapmayan işverenlerin 1 Ocak tarihinden önce işe giriş güncelleme ekranında ve ilgili muhasebe ile bordro kalemlerinde gerekli düzenlemeleri yapmaları faydalı olacaktır.

İş dünyasını ilgilendiren yeni düzenlemeleri takip etmek için blogumuza abone olabilir, henüz Paraşüt hesabınız yoksa 14 günlük ücretsiz deneme hesabınızı oluşturabilirsiniz:

Ücretsiz Deneyin

Diğer Yazılarımız:

e-Fatura kullanmak zorunda mıyım?

Limited Şirket Kuruluş Maliyetleri

Ticari Sicil Kaydı Nasıl Yapılır?

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş, Paraşüt'ün İçerik Uzmanı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!