blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Küçük işletmelere e-faturanın avantajları neler?
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

Küçük işletmelere e-faturanın avantajları neler?

Küçük bir işletme sahibiyseniz e-fatura fazlasıyla karmaşık bir konu gibi görünebilir. Düşünsenize etrafta dolaşan bir sürü söylenti var ve ne yapacağınıza karar veremiyorsunuz… Ciro limitiniz yeterli değil, faturalama sürecinizde ne gibi değişiklikler yaşayacağınızdan da emin değilsiniz. Bu durumda e-faturaya geçmek size külfet mi olacak? Yoksa fayda mı sağlayacak?

Büşra Çildaş, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 4 dk

Hal böyle olunca kafanız karışabilir. Endişelenmeyin, e-fatura hakkında görüştüğümüz çoğu firma benzer endişelere sahip. Bu nedenle yazımın devamında e-faturanın külfet olabileceğine dair aldığımız yorumları cevaplayacak ve e-faturanın küçük işletmelere ve çiçeği burnunda girişimcilere yönelik faydalarını özetleyeceğim.

Küçük işletmeyim, neden e-fatura kullanayım ki?

İster küçük bir işletme olun isterseniz de yeni kurulan bir girişim… Bir işletmenin en can alıcı noktası maddiyattır. Masraflarınızı ne kadar azaltırsanız şirketiniz için o kadar fazla yeni kaynak yaratabilirsiniz. Konu bu kadar önemliyken, tasarrufa neden en ekonomik faturalandırma yöntemi olan e-fatura ile başlamayasınız ki?

e-Faturayla tanıştığınızda:

  • Faturalama için özel bir yazıcı almanıza gerek kalmaz.
  • Fatura bastırma, gönderme ve saklama maliyetiniz olmaz.
  • 1 matbu fatura masrafına 20 e-fatura gönderip alırsınız.
  • Faturalarınızı hemen gönderir ve ödemelerinizi %30 oranında daha hızlı alırsınız.

Böylece nakit akışınızı daha iyi yönetirsiniz. Üstelik e-fatura şirketinize kurumsal bir kimlik de kazandırır. Gönderdiğiniz faturalar ile daha profesyonel görünürsünüz.

e-Faturaya geçmek iş yükümüzü arttıracak

e-Fatura, firmaların yeni yeni alışmaya başladığı bir kavram… Bu nedenle işletme sahipleri e-faturanın iş yüklerini daha da arttıracağını düşünebiliyor. Aslında e-fatura, sağladığı maliyet avantajına ek olarak operasyonel yükünüzü de hafifletir.

e-Fatura kullandığınızda:

  • Fatura bastırma, yazdırma, imzalayıp kaşeleme ve kargolama gibi işlemlerle uğraşmazsınız.
  • Faturalarınızı tek tek dosyalayıp klasörlere kaldırmazsınız.
  • Ofisinizde fatura saklamak için alana ihtiyaç duymazsınız.

Üstelik Paraşüt ile e-fatura kullandığınızda, faturalarınız elektronik ortamda 10 yıl boyunca ücretsiz olarak saklanır.

e-Fatura mali müşavirimiz ile çalışmamızı zorlaştırır

Firma sahipleriyle e-fatura hakkında görüştüğümüzde “Mali müşavirimiz ile çalışmamız zorlaşacak.” yorumunu sık sık duyuyoruz. Aslında e-fatura, mali müşaviriniz ile çalışmanızı kolaylaştırır.

Paraşüt üzerinden bir örnek ile ilerleyelim…

Paraşüt ile e-fatura kullandığınızda mali müşavirinize kutu kutu fatura göndermekten kurtulursunuz. Mali müşavirinizi hesabınıza kullanıcı olarak tanımladığınızda kendisi istediği zaman e-faturalarınıza erişebilir ve bu faturaları toplu olarak indirebilir.

Ayrıca mali müşaviriniz, ücretsiz olarak sunduğumuz Paraşüt Atlas’tan faydalanarak hem sizin hem de Paraşüt kullanan diğer mükelleflerinin faturalarını kendi sistemine dakikalar içerisinde aktarabilir. Kısacası e-fatura sadece daha hızlı fatura göndermenizi değil, mali müşaviriniz ile işlemlerinizi daha etkili yönetmeniz de sağlar.

Ciro limitim düşük, e-faturaya geçemem

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan tebliğe göre 2021 yılı cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan firmaların 1 Temmuz 2022’e kadar e-fatura ve e-arşiv sistemlerine geçiş yapması gerekiyor. Ancak bu, e-fatura kolaylığı ile tanışmanız için bir engel değil.

Ciro limitiniz 5 milyon TL’nin altında olsa bile e-faturaya gönüllü olarak geçiş yapabilirsiniz. Bugün daha hızlı ve pratik faturalamak isteyen çoğu firma zorunlu olmasa da e-fatura kullanmayı tercih ediyor. Hatta Paraşüt ile e-fatura kullanan 5000’i aşkın abonemiz de bu sebeple zorunluluğu beklemeden sisteme geçiş yaptı.

Tüm bunları değerlendirdiğimize e-fatura kulağa o kadar da korkutucu gelmiyor değil mi? Peki e-faturaya geçmek için ne yapmanız gerekiyor?

e-Fatura geçişi için yapılması gerekenler

Faturalarınızı hızlı, güvenli ve minimum maliyet ile kesmek için Paraşüt ile e-faturayı tercih edebilirsiniz. Paraşüt ile yerinizden dahi kalkmadan e-faturaya geçmek ve hızlı e-faturalandırma işlemi gerçekleştirmek için tek yapmanız gereken aboneliğinizi başlatmak ve Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizden faydalanmak!

e-Fatura başvuru adımlarını daha detaylı okumak isterseniz, ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Paraşüt ile tanışmak isterseniz, 14 günlük deneme sürenizi hemen başlatabilirsiniz.

Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?