blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Murat Gamsız ile KOBİ'lerin dijitalleşmesi üzerine konuştuk
Blog-hero
GİRİŞİMCİLİK

Murat Gamsız ile KOBİ'lerin dijitalleşmesi üzerine konuştuk

Türkiye, dijital dönüşümde ne durumda? KOBİ'ler dijitalleşme sürecinde ne gibi zorluklarla karşılaşıyorlar? Murat Gamsız ile gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajda bu soruların cevabını ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Büşra Çildaş, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 4 dk

1. Öncelikle kısaca kendinizden bahseder misiniz?

2000 yılından beri PC Labs, BasÇek ve son olarak da TeknoSeyir siteleri üzerinden bilişim teknolojileri üzerine yazarlık, editörlük ve sunuculuk yapıyorum.

2. Teknoloji yazarı olarak birçok markanın yaptığı yeniliklere yakından şahit oluyorsunuz. Yakın dönemde en çok konuşulan teknoloji trendleri neler?

Kuşkusuz, Bitcoin ve benzeri kripto paralar, bunların üretimi ve transferi en çok konuşulan konu başlıkları. Diğer taraftan telefonlar ve mobil hayata yönelik her gelişme hızlıca trend olabilmekte.

3. Türkiye'de dijital dönüşümü nasıl değerlendiriyorsunuz? Ortaya çıkan ihtiyaçlar ve fırsatlar neler? Türkiye bunun neresinde?

Türkiye’nin dijital dönüşümü, siyasi ya da ekonomik engeller çıkmadıkça hiç de fena gitmiyor. Şahsen “E-devlet” sistemini çok başarılı buluyorum. En büyük ihtiyaç hızlı internet hizmetinin ülke çapına yayılması, ucuzlaması ve daha çok kullanıcıyla buluşması. Bu olduğu zaman, bulut tabanlı hizmetler de oldukça hızlı bir şekilde yayılacak.

4. Türkiye'deki SaaS pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Pazara yeni giren yazılımlar neler ve artmasını beklediğiniz ihtiyaçlar var mı?

SaaS pazarı yapısı gereği sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde hızlıca büyüyor zira bu yazılımların, klasik bir yazılımla karşılaştırıldığında ortama adapte edilmesi ve kullanılması oldukça kolay. Maliyetleri düşürücü etkisi ve görece düşük donanım ihtiyacı, mobil yaşanmaya başlanan iş hayatı, Türkiye’de de bu servislerin yayılmasını kolaylaştırıyor.

5. Sizce KOBİ'ler neden bulut tabanlı yazılımları kullanmalı? İş süreçlerini takip edebildikleri programlar KOBİ'ler için ne gibi faydalar sunuyor?

Bulut tabanlı bir yazılım, eskiden satın alma yolu ile alınması gereken pahalı bir yazılıma göre çok daha düşük bir ilk satın alma maliyetine sahip olabiliyor. Çünkü sadece aylık ya da yıllık abonelik ücreti ödeniyor, yazılım satın almak gerekmiyor.

Bulut tabanlı yazılımlar sadece tarayıcı ile bile kullanılabildiklerinden, pahalı donanımlara gerek kalmıyor. Mobilden kullanım da oldukça kolay. Klasik satın alma yönteminde, aldığınız yazılımın yeni sürümüne çıkmak yine ek maliyet getirirken, bulut hizmetleri her zaman en güncel hali ile size sunuluyor. Hizmetin beyin gücü, firmanın sistemlerince sağlandığından, bu sistemlerin her türlü bakım ve geliştirme süreçleri, hizmeti sunan firmaya ait oluyor.

Dolayısıyla bulut tabanlı yazılımlar, KOBİ’lerin maliyetlerini düşürürken, her zaman en güncel hizmeti en kolay şekilde kullanabilmelerini de sağlıyor.

6. KOBİ'lerin dijitalleşme sürecinde ne gibi zorluklar var?

En büyük zorluk, eski alışkanlıkların bırakılamaması. Birçok KOBİ eskiden aldığı yazılımları belki eski sürümleri ile yıllardır kullanmaya alışık ve bu alışkanlıkları bırakmak elbette bir öğrenme süreci gerektiriyor.

Diğer konu, klasik bilgisayarlarla ofiste çalışmaya alışan KOBİ’lerin, mobilden dahi uygulamalara erişimlerinin olmasıyla, ortaya çıkabilecek güvenlik sorunları. Dolayısıyla yetkilerin çok dikkatli dağıtılması gerekecek.

Bulut hizmetlerinin internet üzerinden çalışması, kotalı internetin yaygın olduğu küçük iş yerlerinde, internet maliyetlerini yükseltebilir ancak esas sorun internet hizmetinin düzgün sağlanabilmesi. Bulut hizmetleri internet bağlantısının sık kesildiği bir yerde bulunan bir iş yerinde beklenen verimi veremeyebilir.

Benim tavsiyem, iş kurmadan önce internet hizmetinin kalitesini ve hızını araştırıp, gerekirse iş yeri seçiminin buna göre yapılması. Zira bugün hala isteğe bağlı olan bulut hizmetleri, yakın gelecekte varsayılan yazılım kullanma biçimi haline gelecek.

Yeni röportajlarımız ve şirketinizi büyütürken size katkıda bulunacak farklı alanlardaki daha birçok bilgi için Paraşüt Blog'u takip edebilirsiniz.

Blogu Takip Edin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?