blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Otomatik Katılım ve Bireysel Emeklilik Sistemi nedir?
Blog-hero
İŞ YÖNETİMİ

Otomatik Katılım ve Bireysel Emeklilik Sistemi nedir?

Otomatik Katılım ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yeni bir dönem başlıyor. 1 Temmuz 2018 tarihi itibariyle 10 ile 49 çalışanı bulunan tüm işletmelerin Otomatik Katılım Sistemi kapsamına gireceği duyuruldu. Peki bu sistemin getireceği avantajlar neler?

NN Hayat&Emeklilik, Misafir Yazar

Ortalama okuma süresi 3 dk

Kafa karışıklığına neden olan bilgi kirliliği ve ayrıntılar içerisinde boğulmadan, BES’in ve OKS'nin ne olduğunu, neden BES’e katılmak gerektiğini ve sistemin getireceği avantajları gelin birlikte inceleyelim.

Emeklilik döneminde konforlu ve maddi açıdan sorunsuz bir yaşantı sürmek isteyenler, çalıştıkları şirket tarafından düzenli olarak sigorta primlerinin yatırılmasını ve bu sayede emekli olmayı arzu ediyor. Ancak Bireysel Emeklilik Sistemi, kişilerin emeklilik döneminde sosyal sigorta ödemeleri dışında ek bir gelir sağlamak adına zorunlu tasarrufa yönlendiren önemli bir araç olarak öne çıkıyor.

Temel Hatlarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi

BES, Sosyal Güvenlik Sistemi’ne bir alternatif olmaktan ziyade bu sistemi tamamlayıcı niteliğe sahip. Gerçekleştirilen tasarrufların, belirli bir süre zarfında birikmesinin ardından toplu halde ya da düzenli maaş şeklinde ödenmesini sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemi, devlet tarafından denetim altında olan bir mekanizma olarak karşımıza çıkıyor.

BES ile daima emin ellerde olan paranız, aynı zamanda devlet tarafından ödenecek ek katkı sayesinde daha da değerleniyor.

Bunun yanı sıra sahip olduğunuz birikimler, profesyonel fon yöneticileri tarafından ilgili emeklilik yatırım fonlarında değerlendiriliyor ve birikimleriniz için endişe etmenize gerek kalmıyor.

Düzenli ya da düzensiz geliri olan herkesin tasarruflarını değerlendirebilmesi amacıyla devlet tarafından da önerilen Bireysel Emeklilik Sistemi, katılımcıları için büyük faydalar sunuyor.

Örneğin, düzenli olarak para biriktiremeyen ya da düzensiz geliri olan bireyler, normalde çok da önemsemedikleri meblağları BES içerisinde değerlendirerek, belirli süre zarfında alternatif bir gelir kaynağına sahip olabiliyor. Buna ek olarak en az 10 yıl boyunca sistemde kalan katılımcılar 56 yaşını doldurduktan sonra emekli olmaya hak kazanılabiliyor. BES, katılımcılarına belirli esneklikler tanıyor. BES’e dahil olunan zaman diliminde muhtemel maddi durum değişikliklerinde katkı payı ödemelerine ara verilmesi ya da katılımcıların diledikleri zaman sistemden çıkabilme imkanına sahip olması bu esneklikler arasında yer alıyor.

Otomatik Katılım’ın Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Etkisi

Bireyleri tasarrufa teşvik etmek amacıyla hayatımıza giren Otomatik Katılım uygulaması, tüm çalışanların emeklilik dönemlerinde birikim sahibi olması için BES sistemine dahil olmalarını sağlıyor. Otomatik katılım ile sisteme dahil olan ve BES’ten çıkmayan çalışanlar, yasal birikim süreleri sonunda paralarını toplu halde alabilecekleri gibi ikinci bir maaş şeklinde de değerlendirebiliyor. Üstelik Otomatik Katılım ile BES’e dahil olan bireyler giriş aidatı ve yönetim gideri kesintilerinden muaf tutuluyor.

BES ile tasarruflarınızı değerlendirmek ve maddi açıdan sorunsuz bir emeklilik dönemine kavuşmak isterseniz bu konuda hizmet veren NN Hayat ve Emeklilik’in web sitesini ziyaret ederek size en uygun çözümü bugün seçebilirsiniz.

Şirketinizi büyütürken size katkıda bulunacak farklı alanlardaki birçok yazımız için Paraşüt Blog'u takip edebilirsiniz.

Blogu Takip Edin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?