blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ilanları artık dijitalde
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ilanları artık dijitalde

Ticari faaliyetlere hız kazandıracak atak e-dönüşüm hamlesiyle geldi. Artık, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ilanları en geç 2 saat içinde yayımlanabilecek.

Cansu Meşedilci, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 2 dk

e-Dönüşüm yılı olarak tabir edilen 2020 yılına yakışır bir hamle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle geldi. Artık, Ticaret Sicili Müdürlükleri tarafından yapılan tescillere ilişkin ilanların Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde elektronik ortamda yayımlanabileceği kararlaştırıldı.

Zaman ve maliyet kaybı önlenecek

1 Temmuz tarihinde pilot oda olarak seçilen Ankara Ticaret Odası’nda uygulamanın başlatılmasından itibaren 7 bin 500 elektronik ilan sisteme aktarıldı ve yayımlandı. Ayrıca günlük olarak 1000’in üzerinde elektronik ilan alınmaya başlandı.

TOBB ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada uygulamanın faydalarından bahsedildi. Uygulama ile ticari faaliyetlerin hızlanacağı, zaman ve maliyet kaybının önlenerek daha kolay ve güvenli bir ticari ortamın yaratılacağı belirtildi.

Şu an İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa Ticaret Sicili Müdürlükleri başta olmak üzere toplam 40 ticaret sicili müdürlüğünde belgelerin tamamen elektronik ortamda talep edilerek alınabildi.

MERSİS, ticaret siciline ihtiyaç duyulan bilgilere tek noktadan ulaşılabilecek bir sistem olarak, projenin kaynak noktasını oluşturdu. Yapılan çalışmalar sonucu, MERSİS ile Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi Bilgi Sistemi entegrasyonu sağlandı.

e-Dönüşüm ile beraber;

  • Ticaret sicili müdürlükleri tarafından yapılan tescillere ilişkin ilanlar, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'ne artık elektronik ortamda gönderilebilecek.

  • Günler süren yayımlanma süresinin 2 saate indirilmesiyle ilanlara Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nin internet sayfası üzerinden ulaşılabilecek.
  • Tüm belgelerin ödeme aşamaları da dahil olmak üzere, MERSİS üzerinden temin edilebilinecek.
  • Zamandan ve maliyetten tasarruf sağlanacak.
  • Kesintisiz ve güvenli bir ticaret alanı oluşturularak, ticari ivmenin yükselişi gözlenecek.

MERSİS ile beraber şimdiye kadar;

  • Halihazırda 45 farklı kurumla anlık olarak veri paylaşılarak entegre olarak çalışıldı.

  • Yaygınlaştırma çalışmalarıyla beraber, 124 odanın 300 ticaret sicili müdürlüğü personeline eğitim verildi. Ayrıca eğitime atılan odalarda da uygulama devreye alındı.

Sistem ile ilgili verilen istatistikler doğrultusunda ilerleyen dönemde bu sayının artması ve Türkiye genelindeki ticaret sicili müdürlüklerinde yaygınlaşması bekleniyor.

Özellikle yeni normal ile beraber dijital dönüşüme daha çok vurgu yapılarak hayata geçirilecek projelerin desteklenmesi ve artması öngörülüyor.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?