Türkiye'de SaaS'lar Neler Yapıyorlar?

8 dk

Geçen hafta işlerinizde SaaS (Hizmet olarak Yazılım) kullanmanız için 8 nedeni derlerken aklımızda Türkiye'de hareketlenen Hizmet olarak Yazılım piyasası ve her geçen gün artan ürünler vardı. Webrazzi'de yayınlanan bir yazı vesilesi ile biz de ilgi ile takip ettiğimiz Hizmet olarak Yazılımları sizin için derledik. Bununla birlikte Sendloop’tan Cem Hurturk ve KolayİK’den Çağlar Yalı ile görüştük.

Türkiye'de SaaS firmalar

Türkiye'de Hizmet olarak Yazılım (HoY ve SaaS'lar)

Türkiye, genç nüfusu ve bu nüfusun yeniliklere uyumu sayesinde teknolojinin tüketimi konusunda zirvede. Üretimi konusunda ise daha alacağımız çok yol var. Türkiye'de girişim ve teknoloji haberlerinin popüler yayını Webrazzi'nin kurucusu Arda Kutsal "SaaS girişimleri ses verin!" diye bir çağrı yaptı. Kutsal "Her ne kadar yaklaşık 10 yıldır böyle düşünüyor ve dile getiriyor olsam da hala Türkiye’de olması gerektiği kadar SaaS girişimi olmadığını görüyorum. Bir ihtimal belki de olanlar kendilerini yeterince bize gösteremiyorlar" dedi ve birçok Hizmet olarak Yazılım ses verdi. Biz de sizin için ilgi ile takip ettiğimiz HoY'ları derledik.

Türkiye'den takip ettiğimiz 10 HoY

1. Toplu mail gönderileriniz için: Sendloop

1999'da kurulan Sendloop 163 ülkede 10 ayrı dilde hizmet veriyor. Herhangi bir teknik bilgi gerektirmeksizin e-posta kampanyaları oluşturabileceğiniz Sendloop'un birçok hizmet ile entegrasyonu var.

2. Kolayca alışveriş sitesi açmak için: Sopsy

İsteyen herkesin kolayca alışveriş sitesi açabileceği Sopsy ile ürünlerinizi tüm dünyaya satabiliyorsunuz. Özellikle ev yapımı ve tasarım işler satmak isteyen butik mağazalar için kullanışlı bir araç.

3. E-ticaret ve içerik sitelerinin kişiselleştirilmiş öneriler yapması için: Segmentify

Gerçek zamanlı kişiselleştirilmiş kampanyalar hazırlayabileceğiniz Segmentify ile internet sitenize eklediğiniz javascript kodu ile müşterilerinizi takip edebilir, hedeflerinizi belirleyip, istediğiniz zaman ve şartlara göre kampanyalar düzenleyebilirsiniz. 

4. Dernek, vakıf ve STK'ler için: Raklet

Dernek, vakıf ve STK'lerin üye bilgilerini güncel bir şekilde tutabilecekleri, aidat ve bağışlarını toplayabilecekleri, e-posta sms gönderimi gibi iletişim kanallarını kullanabilecekleri, özel ağlar oluşturup istedikleri raporları oluşturabilecekleri bir hizmet olaran Raklet'i özellikle dernekler yoğun olarak kullanıyor.

5. Mekanlar için dijital pazarlama aracı: Pointro

Pointro, mekanlar için lokasyon bazlı dijital pazarlama aracı. Belirli mekanlarda bulunan sosyal medya kullanıcılarının o mekanda yapmış olduğu paylaşımları takip eden Pointro sayesinde mekanınızla ilgili aksiyon almanız mümkün. 

6. İnsan kaynakları ve personel yönetimi için: KolayİK

İnsan kaynakları ve personel yönetimi olan KolayİK ile personel özlük dosyalarınızı tutabilir, personel izinlerini takip edebilir, şirket takvimi oluşturarak çalışanlarınızla paylaşabilir, performans yönetimi, demirtaş takibi gibi özelliklerden yararlanabilirsiniz.

7. Büyük dosyalar Stream'e: put.io

İnternette yüklediğiniz ve arşivlediğiniz büyük dosyalara erişmek için her seferinde bant genişliğinizi sömürmenize gerek yok. Put.io sayesinde bu dosyalarınızı stream haline getirebilir ve dilediğiniz kadarına, dilediğiniz zaman ve dilediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. 

8. Yazılımcı ile tasarımcının arasını bulan uygulama: Zeplin

Arayüz tasarımcıların ortaya çıkardığı tasarımı geliştiriciler ve herkes için anlamlı ve okunabilir hale getirmeyi amaçlayan Zeplin, Türkiye'den çıkıp tüm dünyada kullanılan bir girişim. 

9. Oteller için satış çözümü: Hotelrunner

Oteller için doğrudan satış kanallarının hepsini yöntebileceğiniz HotelRunner ile ücretsiz web sayfası oluşurabilir, odalarınızı envanterinizi yönetebilir, online ödeme alabilirsiniz. Çoklu dil desteği de olan HotelRunner sayesinde dünyanın her yerinden müşteri edinebilirsiniz. 

10. İşletmeniz için sanal santral: Bulutfon

Özel kurulum gerektirmeden bulut üzerinde santralinizi kurabilirsiniz. Santral karşılama mesajı oluşturup, çalışanlarınıza özel numaralar belirleyerek düşük maliyetle telefon, faks, sms gibi iletişim kanallarını kapsayan bir santral oluşturabilirsiniz.

Cem Hurturk, Sendloop: Yeniliklere çok hızlı adapte olabilen bir ülkeyiz ancak SaaS konusunda henüz yeterli girişim yok.

Neden SaaS?

Şirketimiz altında SaaS'a ek olarak lisans olarak sattığımız çözümlerimiz de mevcut. Ancak bizim için SaaS'ın en büyük özelliği “Predictable Revenue” denilen ve değeri yüksak gelir modeli olan abonelik bazlı gelir elde edilmesi.

SaaS olarak en çok zorlandığınız noktalar neler? En çok hangi sorularla karşılaşıyorsunuz?

SaaS sektöründe ortak olan tüm zorlukları az çok biz de yaşıyoruz doğal olarak. Bizim için bunların başında LTV/CAC dengesini korumak ve onboarding sureci en çok odaklandığımız noktalar.

Türkiye’de SaaS pazarının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Yeniliklere çok hızlı adapte olabilen bir ülkeyiz ancak SaaS konusunda henüz yeterli girişim yok. Ancak günümüzde teknoloji ve altyapı maliyetleri düştükçe SaaS konusunda global projelerin çok daha fazla ortaya çıkacağına inanıyorum.

Bundan sonraki hedefler neler?

Globaldeki pazar payımızı ve bilinirliğimizi arttırmak en başından gelen tek hedefimiz ve bu yolda ilerlemeye devam ediyoruz.

Çağlar Yalı, KolayİK: Yazılım lisansı satın alan şirketler yazılıma sahip oldukları fikri ile seneler boyunca bir yanılgıya uğradılar.

Neden SaaS?

Yazılım yaşayan bir organizma gibidir. Her gün beslenmesi, büyümesi gerekir. Geliştirilmeyen bir yazılım kendiliğinden ölür. Bu açıdan bakıldığında yazılım lisansı satın alan şirketler yazılıma sahip oldukları fikri ile seneler boyunca bir yanılgıya uğradılar. Sonrasında bakım, geliştirme, güncelleme gibi bir çok maliyet ile karşılaştılar ya da ellerindeki artık ihtiyaçlarını karşılamayan yazılımlarla devam etmek zorunda kaldılar. SaaS ise bir yazılımın satılması değil, bir servisin kiralanmasıdır. Biz Kolay İK olarak personel yönetim süreçlerinizdeki dijital danışmanlık hizmeti veriyoruz. Şirketleri hizmete ihtiyaçları olduğu ve hizmetten memnun kaldıkları sürece ödeme imkanı sunuyoruz. 

Nerelerde zorlanıyorsunuz?

SaaS’ın bizim için yarattığı ayrı bir zorluk yok, hatta tam tersi. Bir yazılım şirketi için tüm geliştirme ve iletişim süreçlerini kolaylaştırıyor. Bunun yanında özellikle Bulut Teknolojisi ile ilgili insanların kafalarında soru işaretleri var. Çünkü bir diğer yanılgı da bilgilerin Bulut’ta güvenli olmayacağı. Aldığınız mail hizmeti ne kadar güvenliyse Bulut Teknolojisi o kadar güvenlidir, çünkü tamamen aynı yöntem kullanılır. Yine lisans satan şirketler uzun yıllar boyunca “bilgileri kendi bilgisayarınızda tutmazsanız güvensiz olur” diyerek satış yaptıkları için şirketlerde yanlış bir algı yarattılar. Bulut Bilişim hem verilerin saklanması, hem yedekleme, hem de erişilebilirlik konusunda lisanslı ürünlerden çok daha güvenlidir.

Peki Türkiye’de durum nedir?

SaaS tüm dünyada KOBİ’ler ile büyüyor. Türkiye’de ise KOBİ’lerin dijitalleşmesi süreci yeni başlıyor. Artık çok daha fazla şirket yazılımlar kullanarak zamandan ve hatalardan tasarruf ederek pazarda avantaj elde etmeye çalışıyor. Türkiyede 3 milyondan fazla KOBİ var. Bu nedenle SaaS pazarının büyüyen bir pazar olacağını düşünüyorum. Bunun yanında ülke ekonomisi ve iş gücü yönetimi için de bu alanda çalışmanın önemli olacağını düşünüyorum. Bir diş hekimi hastalarının takibine ne kadar az zaman ayırırsa o kadar fazla diş muaynesi yapabilir, bir mimar ne kadar az finansal süreçlerle zaman harcarsa o kadar iyi projeler ortaya çıkarabilir ve tabi ki bir İK çalışanı personel yönetimine ne kadar az zaman ayırırsa şirketin ihtiyacı olan çalışanları bulmaya ve bu çalışanların performansını arttırmaya o kadar zaman bulur. 

Bundan sonra KolayİK’de neler olacak?

Türkiye’de istisnasız tüm şirketlerin hayatlarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şirketlerin sadece yazılım sağlayıcısı değil, dijitalleşme partnerleri olarak istedikleri tüm bilgileri alabilecekleri bir destek sistemi oluşturmak istiyoruz.

Yazılarımızı kaçırmamak için bloga abone olabilirsiniz:
Bloga Abone Olun

Tunca Üçer

Tunca Üçer

Tunca Üçer, Paraşüt'te İçerik Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!