Yeni Yıla Yaklaşırken Bütçe Hazırlıkları Üzerine...

Çok basit anlamıyla bütçe, paranızı neye harcayacağınızı ve nerden gelir elde edeceğinizi gösteren bir araçtır. Ne kadar gelir elde edeceğinizi, harcama yapacağınızı ve kar edeceğinizi ortaya koyar. Şirketinizin durumunu ve nereye gitmekte olduğunu gösteren bir pusuladır.

4 dk
yeni yılda bütçe planı

Bütçenin yardımı olmaksızın şirketinizi yönetmeniz, nakit akışınızı kontrol etmeniz, yeni fırsatlara yatırım yapmanız, gelişiminizi takip etmeniz zorlaşır. Bütçe, problemleri önceden görüp tedbir alabilmenize yardımcı olur.

Bütçemi ne zaman hazırlamalıyım?

Aslında yeni işe girişmeden önce birçoğumuz detaylı iş planı yapıyoruz. Ancak işe giriştikten sonra işin getirdiği yoğunluk ile aslında iş süresinde yapılması gereken bütçeyi es geçiyoruz. İlk bütçe yeni işimize başlamadan önce yapılmalı ardından işin dinamiğine göre yeni bütçe hazırlanmalıdır. Tipik olarak bütçeler senelik olarak hazırlanır ve gerektiğinde revize edilir.

Bütçede neler olmalı?

  • Yeni başlayan bir iş ise başlangıç maliyetleri
  • İşi yürütmek için gereken gider kalemleri; işçilik, malzeme, vs
  • Satış ve diğer gelirler
  • Beklenen Kar/Zarar

Bütçe nasıl hazırlanmalı?

Basit ve gerçekçi olun. 12 aylık bir dönem için gelir ve gider kalemlerinizi listeleyin. Burada dikkat etmeniz gereken husus “tahakkuk” esasına göre bu kalemleri yazmanızdır. Yani satışlarınızı ne zaman tahsil ettiğinize göre değil, fiili olarak satışı ne zaman yaptığınıza göre gelirlerinizi listelemelisiniz. Geçmiş senelere ait fiili finansal tablonuz varsa bu tablolardaki verilerden faydalanabilirsiniz. Ancak şirketiniz yeni ise gerçekçi bir tahmin ya da benzer şirketlerin verilerinden faydalanabilirsiniz.

Gelirler?

Satış tahminleri genelde geçmiş satış verilerinize göre gelecekteki satış tahmininiz ile şekillenir. Satış ile ilgili kategori detayınızı, ne detayda takip etmek istiyorsanız o düzeyde hazırlayın. Ancak kategori bazınızı geniş tutarsanız takibiniz kolay olur.

Hizmet sektöründe iseniz kaç müşteriye hizmet vereceğiniz ve hangi bazda hizmet vereceğiniz önemlidir. Sektörünüze göre hizmet başına saatlik, aylık, yıllık fatura kesilmesi sizin gelirinizi oluşturacağınız yöntemi belirler. Örneğin avukatsanız aylık belli bir ücret ya da hizmet karşılığı saatlik olarak çalışıyor olabilirsiniz. Buna göre gelir kaleminizi oluşturmalısınız.

Üretim sektöründe iseniz kaç tane hangi üründen satacağınız, ne kadar iskonto uygulayacağınız, ne kadar iade ve fiyat farkı faturası alacağınız gibi detaylar önemlidir.

Giderler?

Değişken Giderler:

Satışlarınıza paralel olarak artan veya azalan gider kalemidir. Genelde üretim yapan şirketlerde başlıca değişken gider kalemi hammaddedir.

Sabit Giderler:

Satışlarınıza paralel olarak değişmeyen giderlerdir. Kira, sigorta, amortisman, personel maaşları. (sabit kısmı) Yatırım Giderleri Büyük çapta olan giderlerinizdir. Bilgisayar, iş makinesi gibi. Ancak bu tür kalemler daha çok nakit akışınızı büyük çapta etkiler; gider kısmında amortisman yolu ile giderleştirilir. Yani aldığınız bir bilgisayarın tamamını gidere atamazsınız. Faydalı ömür olarak varsayılan 3 yıllık bir süreyi dikkate alarak ilk sene üçte birini gider olarak yazabilirsiniz. Kar / Zarar Tüm gelirlerinizden gider kalemlerinizi çıkardığınızda kalan kar veya zararınızı gösterir. Zarar da diyorum çünkü özellikle yeni kurulan işletmelerde zarar olması olağandır. Ancak öngördüğünüz sürede kara geçemezseniz şirketinizi kaybedebilirsiniz.

Bütçeyi nasıl kullanmalıyım?

Bütçenizi her ay fiili giderleriniz ile karşılaştırarak aradaki farkların nedenlerini sorgulamalısınız. Gelir kalemlerinde farkın daha az ürün satmaktan mı yoksa daha ucuza veya pahalıya satmaktan mı kaynaklandığını kontrol etmelisiniz. Gider kalemlerinizi de aylık ve kümüle fiili ve bütçe olarak yanyana getirmeli ve farkları sorgulamalısınız.

Son Olarak…

Kendinizi Kandırmayın! Olabildiğince gerçekçi veriler kullanmaya çalışın. Çok iyimser bir bütçe nakit akışınızda problemlere yol açabilir. İhtiyacınız Kadar Detaylandırın Bütçeniz nakit akışı, üretim giderleri gibi kalemleri hesaplamanıza yardımcı olacak kadar detaylı olmalıdır.

Vergiler

Vergileri pek sevmesek de atlamayalım.

Vergi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Dönemsellik

İşinizin tabiatına göre olan dönemsel artış ve azalışları dikkate alalım. Ramazan ayında bazı firmalar sinek avlarken, gıda sektörü ciddi satış yapabiliyor.

İşletmenizi kurmanıza ve büyütmenize yardımcı olacak içeriklerimizi kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

Mehmet Orhun

Mehmet Orhun

Mehmet Orhun, Neura Mali Müşavirlik'in ortağıdır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!