Gelir ve Gider Kalemlerinizi Detaylandırmak (Kategori ve Etiketlerin Kullanımı)

Serena Çolak
Serena Çolak
2 dk

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Paraşüt’ün kategori özelliğini kullanarak daha ayrıntılı raporlar almanız mümkün. Gelir ve gider kalemlerinizi detaylandırmak için veri girişi sırasında fatura ve giderlerinizi doğru şekilde gruplamanız gerekir. Doğru gruplama ise, doğru kategori ve etiket yapısıyla kolaylıkla yapılabilir.

Kategoriler, gelir ve giderlerinizin kendi içlerindeki kırılımını farklı kategori seviyeleriyle detaylandırarak görebilmenizi sağlar. Paraşüt’ün Kategori Ağacı Yapısı ile birden fazla seviyede kategori belirleyerek gelir ve giderlerinizi detaylandırabilirsiniz. Örneğin; kira, kırtasiye alımı, telefon ödemesi gibi ofis ile alakalı giderleri Ofis Giderleri kategorisi altında Kira, Telefon, Kırtasiye gibi alt kategoriler ile gruplayabilirsiniz.

Etiketler ise, karlılığını takip etmek istediğiniz gelir, gider gruplarını aynı isim altında toplayabilmenizi sağlar. Bunu yapabilmek için etiketleme özelliğini kullanarak gelir ve giderlerinizi aynı etiketlerle eşleştirmeniz yeterli. Örneğin, bir proje kapsamında yapılan harcamalarınızı, satış faturalarını ve hatta personel maaşlarını proje adıyla etiketleyebilir, Gelir Gider Raporu’nda proje bazında karlılığınızı görebilirsiniz.

Paraşüt üzerinde alabileceğiniz raporlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz "Raporlar" başlığı altındaki diğer makalelere göz atın.

Sonuç olarak; gelir-gider grubunun karlılığı için etiket, gelir ve giderlerin kendi içindeki kırılım ve dağılımlarını görebilmek için kategorileri kullanabilirsiniz.

Aşağıda Kategori ve Etiketler sayfamızın örnek bir ekran görüntüsünü bulabilirsiniz.

Kategori ve etiketlerin kullanımını uygulamanın üzerinden örneklerle açıkladığımız bir de kullanım videomuz var: