Kullanım Kılavuzu

05.09.2023

Serbest meslek makbuzu yazdırmak için şablon oluşturmak

Paraşüt üzerinden serbest meslek makbuzu yazdırabilirsiniz. Bunun için bir sefere mahsus olmak üzere matbu makbuzunuzun formatına uygun olarak yazdırma şablonunuzu Paraşüt’e tanımlamanız gerekmektedir. Yazdırma şablonu oluşturma sihirbazı ile şablonlarınızı kolayca hazırlayabilirsiniz.

 

Serbest meslek makbuzu yazdırmak için şablon oluşturmak

 

Paraşüt hesabınız içerisinde AYARLAR > Yazdırma Şablonları sayfasından YENİ YAZDIRMA ŞABLONU OLUŞTUR butonuna tıklayarak işleme başlayabilirsiniz. 

 

şablon ekranı 

 

Açılan pencereden kullandığınız yazıcının türünü belirleyebilirsiniz. Lazer yazıcı kullanıyorsanız aşağıda anlatılan adımları takip edin (Nokta vuruşlu yazıcı kullanıyorsanız yapılması gereken ek ayarları görmek için tıklayın). 

 

yazıcı seçme

 

Lazer yazıcı ayarları

 

Yazıcınızı bu bilgisayarda ilk defa kullanacaksanız, önce bilgisayarınıza yazıcının sürücülerini indirin. Google'da yazıcı marka ve modeli ile arama yapıp uygun sürücüleri bulabilirsiniz. Sürücüleri kurduktan sonra `DEVAM ET` butonuna tıklayın. Yazıcı tanımlama işleminin ardından kağıt özelliklerini belirleyebilirsiniz. Bir sayfaya tek kopya yazdıracaksanız direkt olarak kağıt ebatını seçebilir, kağıda nasıl baskı yapmak istediğinize (dikey ya da yatay) karar verebilirsiniz. 

 

kağıt türü 

 

Makbuzunuzun bir sayfasına birden fazla makbuz kopyası olacak şekilde ayar yapmak istiyorsanız KOPYA / SAYFA bölümünden bu sayıyı belirleyip kopyaların yan yana mı yoksa alt alta mı yazdırılması gerektiğini belirtebilirsiniz. Sonrasında da tek bir kopyanın boyutunu GENİŞLİK ve YÜKSEKLİK olarak girebilirsiniz. (Aşağıdaki örnekte tek bir kopya üzerinden ilerliyoruz.) 

 

kopya sayısı

 

Kağıt özelliklerini belirledikten sonra yapmanız gereken birkaç adım daha bulunmaktadır.

 

makbuz görseli 

 

Matbu makbuz kağıdınızı bir tarayıcı ile JPG veya PNG formatında taratın. Taradığınız görselin makbuzun tam köşelerinde bittiğinden emin olun. Örneğin makbuzunuz A5 boyutunda ise, onu A5 boyutunda tarattığınızdan ve makbuzunuzun etrafında fazladan taratılmış bir alan kalmadığından emin olun. YÜKLE butonuna tıklayarak taradığınız görseli yazdırma şablonunuza arka fon olarak yükleyin. 

 

Eğer bir sayfada birden fazla kopya bulunan bir makbuz formunuz varsa, yalnızca tek bir kopya için bu işlemleri yapmanız gerekmektedir. Görseli yükledikten sonra KAYDET butonuna tıklayın ve devam edin. Açılan sayfada Sayfa özellikleri bölümünden yazı tipi ve büyüklüğünü seçin. 

 

yazı tipi 

 

Makbuzunuzun üzerinde bulunmasını istediğiniz ögeleri sağ taraftaki alandan seçerek makbuzun üzerine sürükleyebilirsiniz. Örneğin, Türk Lirası haricinde bir döviz kuru üzerinden fatura kesiyorsanız `Döviz Kuru Açıklaması` kısmını, makbuzunuza sürükleyip bırakarak ekleyebilirsiniz. 

 

döviz kuru açıklaması 

 

Herhangi bir bölümde harf büyüklüğü, stil, hizalama gibi konularda değişiklik yapmak isterseniz ilgili alana tıklayın ve üst tarafta çıkan alanda değişikliğinizi yapın. Üzerine tıkladığınız bölümü makbuzdan çıkarmak isterseniz x işaretine tıklayabilirsiniz. 

 

ilgili alan

 

Yazdırma şablonunu test etmek

 

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra sayfanın sağ üst köşesinde yer alan TEST ÇIKTISI YAZDIR butonuna tıklayarak oluşturduğunuz yazdırma şablonunu makbuz örneği üzerine yazdırarak test etmenizi öneririz. 

 

test çıktısı 

 

Lazer yazıcı için: Aldığınız test çıktısında kayma varsa bu çıktıya bakarak hücreleri kayma yönünün tersine aşağı yukarı veya sağa sola oynatarak yerini tekrar ayarlayabilirsiniz. 

 

Nokta vuruşlu yazıcı için: Aldığınız test çıktısında tırnak işaretleri ile hazırlanmış bir zemin göreceksiniz. Bu zemin, herhangi bir kayma durumunda kaymanın kaç karakter aşağı/yukarı veya sağa/sola kaydırılması gerektiği konusunda size yol göstermesi içindir. Yazdırma şablonunuzu tamamladığınızda şablona isim verip kaydedebilir ve yazdırma işleminize bağlayabilirsiniz.

 

Nokta vuruşlu yazıcı için ek ayarlar

1. Yazıcı Türü adımında Nokta Vuruşlu Yazıcı seçimini yaptıktan sonra, nokta vuruşlu yazıcınızdan Paraşüt ile çıktı alabilmek için özel olarak geliştirdiğimiz programı kurmanız gerekmektedir. Sonrasında, Paraşüt ile oluşturduğunuz makbuzunuzu bu program aracılığıyla yazdırabileceksiniz. 

 

yazıcı seçimi 

 

Uyarı: Paraşüt'te nokta vuruşlu yazıcı ile çıktı almak için Windows Vista ve üzeri işletim sistemlerinden birini kullanmanız gerekmektedir. 2. Programı kurup DEVAM ET butonuna tıkladığınızda Kağıt Özellikleri penceresi açılacaktır. 

 

satır sütun sayısı seçme 

 

Bu sayfada, makbuzunuza kaç satır ve sütun sığdığını belirtmeniz gerekiyor. Sütun (kolon) sayısı yazıcı marka ve modellerine göre değişiklik gösterir. İnternette yazıcı marka ve modeli ile arama yaparak sütun sayısını bulabilirsiniz. Matbu makbuzunuza kaç satır sığdığı ise belgenizin yüksekliğine göre değişmektedir. 

 

Satır sayısını öğrenmek için hazırladığımız test dosyasını TEST DOSYASINI İNDİR butonuna tıklayarak indirip açın ve yazdırın. Alacağınız bu test çıktısında alt alta sıralanmış sayılar göreceksiniz. İlk sayfa hangi sayı ile bitmişse makbuzunuza o kadar satır sığacak demektir; satır sayısı olarak bu sayıyı yazabilirsiniz. Nokta vuruşlu yazıcı ayarlarını tamamladıysanız yazdırma şablonu ayarlarına kaldığınız yerden devam etmek için tıklayın.

Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

Bizi Arayın

Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

0212 963 00 20

Bize Yazın

Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

iletisim@parasut.com

Canlı Sohbet Başlatın

Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yapın

Mutlu Patronlar 
Paraşüt'ü anlatıyor

Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

"Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

Ayşe Nur Yılmaz

Marka Store Reklam Pazarlama

"Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

Mehmet Emin

Marka Store Reklam Pazarlama

Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.