Serbest meslek makbuzu yazdırmak

Büşra Çildaş
Büşra Çildaş
2 dk

Paraşüt üzerinde tanımlı yazdırma şablonlarınız ile serbest meslek makbuzunuzu kolayca yazdırabilirsiniz. Böylece elle makbuz doldurma süreci ile vakit kaybetmezsiniz.

Kayıtlı bir yazdırma şablonunuz bulunmuyorsa “Serbest meslek makbuzu yazdırma şablonu oluşturmak” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Makbuz yazdırmak için

Makbuz görüntüleme ekranının sağ üst köşesinde yer alan YAZDIR butonuna tıklayın.

yazdır butonu

Eğer birden fazla yazdırma şablonunuz varsa açılan pencereden kullanmak istediğiniz şablonu seçebilirsiniz.

şablonlar

Yazdırma şablonunuzda “Yazdırmaya Özel Not” alanınız bulunuyorsa bir sonraki adımda not eklemeniz için bir pencere açılır. Notunuzu ekledikten sonra DEVAM ET butonuna tıklayarak işleme devam edebilirsiniz.

şablon notu

Daha sonra açılan pencerede yazan adımları teker teker uygulamak için makbuzunuzu indirin. Nokta vuruşlu ya da lazer yazıcı ile işlem yapacaksanız ve yazıcınızı Paraşüt ile kullanmanız için gerekli ayarları henüz tamamlamadıysanız, ekranda aşağıdaki gibi bir uyarı alacaksınız.

makbuz yazdırma 1

Makbuzunuzdaki bilgileri kontrol edin. Daha sonra Windows için Ctrl + P, MacOS için Cmd + P tuşları yardımıyla bilgisayarınızın yazdırma diyalogunu açıp makbuzunuzu yazdırabilirsiniz. Makbuzunuzun, matbu formuna uyması için yazdırma penceresinde "Sayfaya sığdır (Fit to page)" seçeneğinin seçili olmadığından emin olun.

Makbuzunuzu yazdırdıktan sonra Paraşüt ekranına döndüğünüzde matbu makbuzunuzun numarası ile Paraşüt’e kayıtlı makbuzun numarasının aynı olduğundan emin olun. Dilerseniz makbuzunuzu “yazdırıldı” olarak işaretleyip işlemi tamamlayabilirsiniz.

yazdırma ekranı 2