Kullanım Kılavuzu

05.09.2023

Makbuz tahsilatlarını kaydetmek

Paraşüt üzerinde kayıtlı olan cari hesaplarınızı iki şekilde borçlandırabilirsiniz:

 

 1. Müşteri kaydını ilk defa oluştururken açılış bakiyesi yoluyla 

2. Satış makbuzu oluşturarak Böylece müşterilerinizden ödeme aldıkça satış makbuzu üzerinden ya da müşteri kaydı üzerinden tahsilatlarını Paraşüt’e ekleyerek müşterilerinizin bakiyesini de güncelleyebilirsiniz.

 

1. Satış makbuzu üzerinden nakit veya çek ile tahsilat eklemek

 

İşleme başlamak için makbuz görüntüleme ekranının sağında yer alan `TAHSİLAT EKLE` butonuna tıklayabilirsiniz. Ardından `NAKİT` veya `ÇEK` seçeneklerinden size uygun olanını seçebilirsiniz. 

 

Tahsilat ekle butonu

 • `NAKİT TAHSİLAT` ekleme aşamasında, `NAKİT` > `Kasa ve Bankalar` sayfası altında kayıtlı olan herhangi bir kasa veya banka hesabınızı seçebilir, tahsilat tarihi üzerinde değişiklik yapabilir, kısmi tahsilat yapıyorsanız tutarı ona göre değiştirebilir ve tahsilat işlemini hatırlamanız için açıklama ekleyebilirsiniz.
 • tahsilat ekle

 • `ÇEK İLE TAHSİLAT` eklemek için çekin düzenlendiği tarihi, vade tarihini, meblağını doldurup, banka adı, çek numarası gibi bilgileri ekleyip dilerseniz tahsilat ile ilgili bir açıklama da girerek `TAHSİLAT EKLE` butonuna tıklayın.
 • çek ile tahsilat eklemek 

   

  Tahsilat olarak eklediğiniz bu çeke `NAKİT` > `Çekler` sayfası altından ulaşabilirsiniz. Satış makbuzu üzerinden tahsilat eklerken, makbuzunuzdaki tutardan daha büyük bir meblağ giremezsiniz. Çünkü ekleyeceğiniz tahsilat o makbuzla eşleşir ve en fazla o makbuzu kapatabilir. Müşterinizden toplu tahsilat yapacaksanız ve alacağınız ödeme herhangi bir makbuz tutarından yüksek ise müşteri bilgileri üzerinden tahsilat eklemeniz daha mantıklı olacaktır.

   

  2. Müşteri üzerinden nakit veya çek tahsilat eklemek

   

  Müşteri kaydı ekranının sağ üst köşesinde yer alan `TAHSİLAT EKLE` butonuna tıklayarak işleme başlayabilirsiniz. Sonrasında tahsilat eklemek için `NAKİT` veya `ÇEK` seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. 

   

  müşteriler ekranı 

   

  Ardından bir önceki başlıkta anlattığımız gibi nakit ya da çek olarak kısmi ya da tek seferde tahsilat ekleyebilirsiniz. Müşterinin işlem geçmişinde o güne kadar müşterinizle yaptığınız tüm işlemleri görüntüleyebilirsiniz.

   

  3. Farklı döviz cinsinden tahsilat eklemek

   

  dövizli tahsilat 

   

  Makbuz ya da müşteri üzerinden tahsilat eklerken farklı bir döviz cinsinden nakit tahsilat eklemek de mümkün. Ancak bunun için Paraşüt'e kayıtlı döviz kasa veya banka hesabınız olması gerekir. `NAKİT` > `Kasa ve Bankalar` sayfası altından yeni bir kasa ya da banka hesabı oluşturabilirsiniz. Döviz ile yapacağınız işlemlerde oluşturduğunuz bu kasa ve banka hesaplarını seçebilirsiniz. 

   

  dövizli tahsilat 2 

   

  Farklı döviz cinsinden bir hesabı seçtiğinizde tahsilat yapacağınız kur o hesabın döviz türüne döner ve o döviz türünün güncel kurunu görürsünüz. Tahsilat eklemeden önce kur cinsini değiştirebilir, yani `ALIŞ` veya `SATIŞ` kurlarından hangisi ile işlem yapmak istediğinizi seçebilirsiniz. 

   

  dövizli tahsilat 3

   

  4. Paraşüt'e kaydettiğiniz tahsilatları görüntülemek & silmek

   

  Bir satış makbuzu için kaydettiğiniz bir veya daha fazla tahsilatı, ilgili makbuzun görüntüleme sayfasında, en alt kısımda listelenmiş olarak görebilirsiniz. Bir makbuz ile ilgili işlem geçmişini makbuz görüntüleme sayfasından inceleyebilirsiniz. 

   

  makbuz geçmişi 

   

  Müşteriniz ile olan işlem geçmişinizi müşteriler sayfasından da görüntüleyebilir, incelemek istediğiniz bir tahsilat varsa üzerine tıklayarak tahsilatı görüntüleyebilir, sağ üst köşesindeki `SİL` butonu yardımıyla silebilirsiniz. 

   

  işlem geçmişi 

   

  Paraşüt'e kaydettiğiniz tüm tahsilat ve ödeme işlemlerini ilgili kasa ya da banka hesabının işlem geçmişinden de görüntüleyebilirsiniz. 

   

  kasa hesabındaki işlem geçmişi

  Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

  Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

  Bizi Arayın

  Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

  0212 963 00 20

  Bize Yazın

  Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

  iletisim@parasut.com

  Canlı Sohbet Başlatın

  Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

  Hesabınıza giriş yapın

  Mutlu Patronlar 
  Paraşüt'ü anlatıyor

  Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Ayşe Nur Yılmaz

  Marka Store Reklam Pazarlama

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Mehmet Emin

  Marka Store Reklam Pazarlama

  Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.