Makbuz tahsilatlarını kaydetmek

Büşra Çildaş
Büşra Çildaş
5 dk

Paraşüt üzerinde kayıtlı olan cari hesaplarınızı iki şekilde borçlandırabilirsiniz:

  1. Müşteri kaydını ilk defa oluştururken açılış bakiyesi yoluyla
  2. Satış makbuzu oluşturarak

Böylece müşterilerinizden ödeme aldıkça satış makbuzu üzerinden ya da müşteri kaydı üzerinden tahsilatlarını Paraşüt’e ekleyerek müşterilerinizin bakiyesini de güncelleyebilirsiniz.

1. Satış makbuzu üzerinden nakit veya çek ile tahsilat eklemek

İşleme başlamak için makbuz görüntüleme ekranının sağında yer alan TAHSİLAT EKLE butonuna tıklayabilirsiniz. Ardından NAKİT veya ÇEK seçeneklerinden size uygun olanını seçebilirsiniz.

Tahsilat ekle butonu
tahsilat ekle
çek ile tahsilat eklemek

Tahsilat olarak eklediğiniz bu çeke NAKİT > Çekler sayfası altından ulaşabilirsiniz.

Satış makbuzu üzerinden tahsilat eklerken, makbuzunuzdaki tutardan daha büyük bir meblağ giremezsiniz. Çünkü ekleyeceğiniz tahsilat o makbuzla eşleşir ve en fazla o makbuzu kapatabilir.

Müşterinizden toplu tahsilat yapacaksanız ve alacağınız ödeme herhangi bir makbuz tutarından yüksek ise müşteri bilgileri üzerinden tahsilat eklemeniz daha mantıklı olacaktır.

2. Müşteri üzerinden nakit veya çek tahsilat eklemek

Müşteri kaydı ekranının sağ üst köşesinde yer alan TAHSİLAT EKLE butonuna tıklayarak işleme başlayabilirsiniz. Sonrasında tahsilat eklemek için NAKİT veya ÇEK seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

müşteriler ekranı

Ardından bir önceki başlıkta anlattığımız gibi nakit ya da çek olarak kısmi ya da tek seferde tahsilat ekleyebilirsiniz.

Müşterinin işlem geçmişinde o güne kadar müşterinizle yaptığınız tüm işlemleri görüntüleyebilirsiniz.

3. Farklı döviz cinsinden tahsilat eklemek

dövizli tahsilat

Makbuz ya da müşteri üzerinden tahsilat eklerken farklı bir döviz cinsinden nakit tahsilat eklemek de mümkün. Ancak bunun için Paraşüt'e kayıtlı döviz kasa veya banka hesabınız olması gerekir. NAKİT > Kasa ve Bankalar sayfası altından yeni bir kasa ya da banka hesabı oluşturabilirsiniz. Döviz ile yapacağınız işlemlerde oluşturduğunuz bu kasa ve banka hesaplarını seçebilirsiniz.

dövizli tahsilat 2

Farklı döviz cinsinden bir hesabı seçtiğinizde tahsilat yapacağınız kur o hesabın döviz türüne döner ve o döviz türünün güncel kurunu görürsünüz. Tahsilat eklemeden önce kur cinsini değiştirebilir, yani ALIŞ veya SATIŞ kurlarından hangisi ile işlem yapmak istediğinizi seçebilirsiniz.

dövizli tahsilat 3

4. Paraşüt'e kaydettiğiniz tahsilatları görüntülemek & silmek

Bir satış makbuzu için kaydettiğiniz bir veya daha fazla tahsilatı, ilgili makbuzun görüntüleme sayfasında, en alt kısımda listelenmiş olarak görebilirsiniz.

Bir makbuz ile ilgili işlem geçmişini makbuz görüntüleme sayfasından inceleyebilirsiniz.

makbuz geçmişi

Müşteriniz ile olan işlem geçmişinizi müşteriler sayfasından da görüntüleyebilir, incelemek istediğiniz bir tahsilat varsa üzerine tıklayarak tahsilatı görüntüleyebilir, sağ üst köşesindeki SİL butonu yardımıyla silebilirsiniz.

işlem geçmişi

Paraşüt'e kaydettiğiniz tüm tahsilat ve ödeme işlemlerini ilgili kasa ya da banka hesabının işlem geçmişinden de görüntüleyebilirsiniz.

kasa hesabındaki işlem geçmişi