blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Ba ve Bs formları hakkında bilmeniz gerekenler
Blog-hero
ÖN MUHASEBE REHBERİ

Ba ve Bs formları hakkında bilmeniz gerekenler

Kayıtdışı ekonomi ile mücadele etmek amacıyla her ay beyan edilen Ba ve Bs formları bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Ben de bu yazımda Ba/Bs formları ile ilgili mükelleflerimin sıkça merak ettiği noktaları sizin için özetledim.

Yusuf Şahin, SMMM

Ortalama okuma süresi 4 dk

İsterseniz yazımıza önce kısa bir tanım ile başlayalım.

Ba/Bs formu nedir?

Ba/Bs formları vergi dairesine beyan edilen form çeşitleridir. Kayıtdışı ekonomi ile ve piyasada “naylon fatura” olarak tabir edilen “muhteviyatı itibari ile yanıltıcı belgeler” ile mücadele etmek için Mali İdare tarafından 2006 yılında uygulanmaya başlamış bir prosedür olduğunu da söyleyebiliriz. Burada asıl amaç firmaların birbirlerine kesmiş oldukları faturaları çapraz kontrole tabi tutmak ve eşleştirmektir.

Ba formu, mal ve hizmetlerin satın alımlarına ilişkin bildirim için kullanılırken, Bs formu mal ve alımların satışlarına ilişkin bildirimlerde kullanılır. Yani 5.000 TL üzeri kesilmiş olan bir fatura için kesen şirket bunu Bs formunda, alan şirket de Ba formunda beyan eder.

Elektronik ortamda verilen bu formlar merkezi bilgisayarda karşılaştırılacak ve uyumsuzluk halinde, Mali İdare tarafından ilgili şirketlere dönüş yapılacaktır. Bu sayede, KDV ya da vergileri düşürmek için piyasada satılan sahte faturalar rahatlıkla yakalanabilecektir.

Ba/Bs formları ile hangi belgeler beyan edilir?

Ba ile, 5.000 TL üzeri tüm alımlar (alıcı firma tarafından) beyan edilir. Aynı şekilde Bs ile, 5.000 TL üzeri tüm satışlar (satıcı firma tarafından) beyan edilir. Eğer aynı yerden birden fazla alım yapılmış ise, alınan faturalarının bedelleri toplanır ve toplam bedel 5000 TL’yi geçiyor ise beyan edilir.

Örneğin bir firmadan 3 ayrı fatura ile (1000 TL+KDV, 2000 TL+KDV ve 3000 TL+KDV) toplam 6000 TL+KDV hizmet aldıysanız, bu 3 faturanın tamamı Ba formunda gösterilir.

5.000 TL üzeri işlemim yok yine de Ba/Bs formlarını verecek miyim?

Evet verilmesi gerekir. Boş olarak izleyen ayın son günü verilmelidir.

Kimler Ba/Bs Formu verir?

Tüm Anonim ve Limited şirketleri aylık olarak -boş olsa dahi- Ba/Bs formlarını vermek durumundadır. Şahıs şirketleri ise Ba/Bs formu vermezler. Eğer şahıs şirketi belirli bir büyüklüğün üzerinde ve muhasebesi bilanço usulüne göre tutuluyor ise Ba/Bs formlarını verir.

Örneğin A firması B firmasına 6.000 TL+KDV hizmet faturası kesiyor. B firması da C firmasına KDV dahil 5.310 TL (4.500 TL +KDV) ürün satıyor. Bu 3 firmanın da başka işlemi yok. Bu durumda:

 • A firması Bs formunda 6.000 TL faturayı beyan edecek. Ba formunu boş verecek.
 • B firması Bs formunu boş verecek. Ba formunda 6.000 TL faturayı beyan edecek.
 • C firması hem Ba hem Bs formunu boş olarak verecek.

Ba/Bs formları ekstra vergi yükü çıkarır mı?

Hayır, bu formlar ile ek vergi ya da ödeme çıkmaz.

Hangi belgeler Ba/Bs ile beyan edilir?

 • 5.000 TL üzeri tüm mal ve hizmet faturaları,
 • Yurtdışına kesilen faturalar,
 • İade faturaları,
 • Kur farkı faturaları,
 • Serbest meslek makbuzları,
 • Gider pusulası,
 • Yolcu biletleri Ba/Bs formlarına dahil edilir.

Ba/Bs formları ne zaman verilir?

Ba/Bs formları izleyen ayın sonunda beyan edilir. Eğer bu konuda daha önceden bilginiz yoksa büyük ihtimalle, mali müşaviriniz, ek vergi ya da ödeme çıkmadığı için sizi bilgilendirmemiştir. İzleyen ayın sonunda verilmesi önemli, eğer atlanır ve Ba/Bs formları zamanında verilmez ise 1.600 TL cezai yaptırımla karşılaşabilirsiniz (eğer formlar verilmesi gereken süreden sonra 3 gün içinde verilir ise ceza 320 TL olarak uygulanır).

Verilen Ba/Bs formları için sonradan düzeltme yapılabilir, form verme süresinden sonra 10 gün içinde düzeltme yaparsanız ceza almazsınız. 10 ile 25. gün arasında düzeltme yaparsanız 320 TL ceza ödemek durumunda kalırsınız. Daha sonrasında düzeltme yaparsanız ceza 1.600 TL’ye çıkacaktır.

Geç gelen faturalar var, KDV beyannamesinden sonra geldi, Ba formu ile beyan edecek miyim?

Evet, edeceksiniz. Örneğin Eylül ayında aldığınız bilgisayarın faturası (7500 TL KDV dahil) Ekim’in 26’sında geldi. KDV beyannamesi 24 Ekim’de verildiği için Eylül kayıtlarında yer almadı bu fatura. Ama Ba formunda beyan etmeniz gerekiyor. Eylül Ba formunu 31 Ekim’e kadar verebileceğiniz için sonrada gelen bilgisayar faturasının Ba formuna dahil edilmesi gerekiyor. Bu faturanın KDV’sini ise Ekim ayında indirim konusu yapacaksınız.

Ba/Bs Formları hakkında bilmeniz gereken özet bilgiler:

 • Aylık olarak verilirler (KDV beyannamesi gibi).
 • Vergi ile ilgili değildir, Ba/Bs formları verildiğinde vergi ya da ödeme çıkmaz.
 • Ba ile mal ve hizmet alımları beyan edilir.
 • Bs ile mal ve hizmet satışları beyan edilir.
 • 5.000 TL ve üzeri olan alım ve satışlar bu formlarda bildirilir.
 • Formlarda faturayı kesen firmanın ünvanı, vergi no’su, ülkesi, ilgili dönemde kaç adet fatura kestiği ve kesilen faturaların KDV hariç tutarları yer alır.

Faturalarınızı ve gelir giderlerinizi daha düzenli tutarak vergi dönemini daha rahat atlatmak ister misiniz?

Cevabınız "evet" ise Paraşüt'ü hemen 14 gün ücretsiz deneyebilir, memnun kalırsanız aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?