20.01.2019

Yabancı Ortaklı Şirket Nasıl Kurulur?

hasan dalgic

Hasan Dalgıç

S.M Mali Müşavir

Şirket kuruluşları ile ilgili bilgi verdiğimiz mini yazı serimize yabancı ortaklı şirket kuruluşu ile devam ediyoruz.

Yabancı Ortaklı Şirket Kurma title: Yabancı Ortaklı Şirket Kurma

Yabancı uyruklu gerçek ya da tüzel kişilerin Türkiye’de şirket kurmaları konusunda yasal bir engel bulunmamaktadır. Son yayınlanan kanunlarla yabancı yatırımcıların desteklenmesi konusunda değişiklikler yapılmıştır.

 

Yabancı Gerçek Kişi Ortaklı Şirket Kuruluşu

Gerçek kişiler tek başına sermaye şirketi kurabilecekleri gibi Türk gerçek ya da tüzel kişilerle ortaklık yaparak şirket kurabilir. Kuruluş işlemlerinde yabancı uyruklu kişiler için aşağıdaki evraklar gereklidir.

 • Noter onaylı pasaport tercümesi
 • Vergi kimlik numarası
 • İkamet izni varsa, ikamet izninin noter onaylı sureti
 • Bunun dışında gerekli evraklar Türk ortaklar için istenen evraklarla aynıdır.

   

  Yabancı Tüzel Kişi Ortaklı Şirket Kuruluşu

  Yabancı tüzel kişiler Türkiye’de tek başına bir şirket kurabilirler, şube açabilirler, temsilcilik açabilirler ve başka bir gerçek kişi ya da tüzel kişi ile ortak olabilirler. Kuruluş işlemlerinde yabancı uyruklu tüzel kişiler için aşağıdaki evraklar gereklidir:

 • Merkez şirketin ticaret sicil belgesi
 • Merkez şirketin kuruluş için hazırlayacağı genel kurul kararı
 • Vergi kimlik numarası
 • Vekaletname
 • Evrakların apostil onaylı ve noter onaylı Türkçe tercümesi olması gerekmektedir. Bunun dışında gerekli evraklar Türk ortaklar için istenen evraklarla aynıdır.

   

  Yabancı Sermaye ve Çalışma İzni

  Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları Türkiye’de şirket kurmak istediklerinde yaşadıkları ülkelerde sahip oldukları oturma ya da çalışma iznine ait belgenin noter onaylı Türkçe tercümesi gereklidir.

  Yabancı ortaklı şirket kuruluşlarında yaşanabilecek en büyük problem banka hesabı açma konusu olabilir. Bankalar Türkiye’de ikameti olmayan ya da daha önce bankalarıyla bireysel olarak çalışmayan yabancı uyruklu kişilere hesap açarken problem çıkartabiliyorlar. Bu konuda kuruluşta zaman kaybı yaratabiliyor.

  Yabancı ortaklı şirketler için diğer büyün bir problem çalışma izni konusu. Şirket kuruluşu sırasında çalışma izni aranmıyor. Başvurular kuruluştan sonra yapılabilir. Bu konuda bazı şartlar var.

 • Şirketin ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL ya da brüt satışlarının en az 800.000 TL ya da son yıl ihracat tutarının en az 250.000 USD olması gerekmektedir.
 • Çalışma izni talep edilen şirkette her yabancı ortak için en az 5 ( Beş ) Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşının istihdamı zorunludur. İzin isteyen yabancı şirket ortağı ise beş kişilik istihdam şartı, bir yıllık çalışma izninin son altı ayı için aranır. Aynı şirkette birden fazla yabancı için çalışma izni alınacaksa, çalışma izni verilen ilk yabancıdan sonraki her bir yabancı için ayrı 5 ( Beş) Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşının istihdamı aranmaktadır.
 • Bu şartları yerine getirmeden çalışma izni alınamaz.

  Henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

   

  Şirket Kurma ile İlgili Diğer Yazılarımız:

  e-Fatura kullanmak zorunda mıyım?

  CRM Nedir? Ne İşe Yarar?

  Limited Şirket Kuruluş Maliyetleri

  Limited Şirket ve Anonim Şirket Kuruluşu

  lp basit

  Ön muhasebenin kolayı Paraşüt’te!

  Başvuru süreci ile vakit kaybetmeyin, Paraşüt ile e-fatura, e-arşiv, e-smm gibi e-belgelere kolayca geçiş yapın. Daha kolay, hızlı ve ekonomik faturalayın.

  En Çok Okunanlar