Cari hesap ekstresi oluşturmak (Mutabakat yapmak)

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
8 dk

Paraşüt'te müşteri veya tedarikçinize ait cari hesap ekstresi oluşturabilir, müşterilerinize e-posta ile gönderebilir ve bu esnada cari hesap mutabakatı yapabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin, birlikte adım adım gerçekleştirelim.

Cari hesap ekstresi nedir?

Cari hesap ekstresi, cari hesaplara ait hareket dökümünün adıdır. Bu belgeyi inceleyerek, bir işletmeye ait cari hesabın; toplam bakiyesi, tedarikçi işletmelere borç ya da alacak miktarını öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, cari hesap dökümü üzerinden hangi tarihler arasındaki işlemleri kapsadığını dikkate alarak işlem tarihi, vade tarihi, ürün açıklaması ve banka hesap bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Paraşüt'te cari hesap ekstresi oluşturma işleminizi saniyeler içinde tamamlayabilirsiniz. Bunun için ilk adım, hesabınızın sol tarafında yer alan menü aracılığıyla Müşteriler ya da bir diğer seçenek olarak Tedarikçiler sekmelerine gitmenizdir.

Cari hesap ekstresi paylaşmak

İlk adımı gerçekleştirip Müşteriler sayfasına tıkladığınızda müşterilerinize ait toplu listeye ulaşacaksınız. Burada, cari hesap ekstresini paylaşmak istediğiniz müşterilerinizin satırına tıklayınız. Bu işlemi tedarikçiler için yapacaksanız o zaman da ana menüden GİDERLER>Tedarikçiler sekmesini takip etmelisiniz. Sayfada karşınıza çıkan kayıtlı tedarikçi listesinden dökümünü paylaşmak istediğiniz tedarikçinin satırına gidiniz.

Cari hesap ekstresi paylaşmak için Paraşüt'teki müşteri ve tedarikçi kaydını açıp sayfanın sağ tarafındaki EKSTRE GÖNDER butonuna tıklayabilirsiniz.

Cari hesap ekstresi örneği

Aşağıda yer alan cari hesap ekstresi örnek işlemlerini inceleyelim.

cari hesap ekstresi oluşturmak

Açılan pencereden faturadaki hizmet/ürün kalemlerinin ve Paraşüt'teki fatura açıklamalarının hesap ekstresinde görünüp görünmeyeceğini belirleyebilirsiniz.

cari hesap ekstresi kalemleri

Sonraki adımda esktre göndermek istediğiniz tarih aralığını belirleyebilir veya "Tüm işlemler" seçeneği ile ilerleyebilirsiniz.

tarih aralığı seçme

Yukarıdaki pencerede OLUŞTUR butonuna tıkladığınızda aşağıdaki e-posta gönderim ekranı açılacaktır.

ekstre oluşturma

Ekstreyi kendisiyle paylaşmak istediğiniz kişinin e-posta adresini ALICI bölümüne girip (birden fazla e-posta adresini virgül ile ayırarak girebilirsiniz), dilerseniz e-posta içeriğini de düzenleyip GÖNDER butonuna tıkladığınızda belirttiğiniz adreslere bir e-posta gider.

Cari hesap ekstresi bu e-postanın içerisinde 2 ayrı şekilde paylaşılır:

cari hesap ekstresini e-posta ile paylaşma
 1. E-postanın ekinde PDF dosyası olarak paylaşılır.
  Müşteriniz veya tedarikçiniz, PDF dosyasını bilgisayarına indirip cari hesap ekstresini görüntüleyebilir. Ekstre, aşağıdakine benzer bir formatta olacaktır.

  cari hesap ekstresi indirme
  • Sol üst köşede firmanızın logosu (AYARLAR > Firma Bilgileri bölümünden Paraşüt'e yükleyebilirsiniz),
  • Üst ortada firma bilgileriniz,
  • Sağ üstte ekstresini oluşturduğunuz firmanın bilgileri,
  • Ekstrenin devamında iki firma arasındaki işlemlerin dökümü,
  • Toplam alacak, borç ve bakiye bilgisi ve
  • Sonunda da ekstrenin oluşturulduğu tarih yer alır.
 2. "Müşteri Ekranı" bağlantısı olarak paylaşılır.
  E-postayı kendisine yolladığınız kişi mesajdaki Müşteri Ekranı bağlantısına tıklayarak aşağıda önizlemesini gördüğünüz sayfaya benzer bir ekrana gidebilir.

  Müşterini ekranı ile gönderme

  Müşteri Ekranı adını verdiğimiz bu ekran üzerinden müşteriniz veya tedarikçiniz:

  • İkiniz arasındaki işlemlerin dökümünü,
  • Firma bilgilerinizi,
  • Faturaların üzerine tıklayarak onların detaylarını görüntüleyebilir,
  • Ekstre İndir butonuna tıklayarak ekstresini .pdf formatında bilgisayarına indirebilir,
  • İşlem dökümü sayfasından veya spesifik bir fatura üzerinden yorum yapabilir veya size soru iletebilir (bu sayede size bir e-posta gönderilir). Bu mesajlaşma adımını karşılıklı mutabakat yapmak için kullanabilirsiniz.

Cari hesap ekstresi indirmek

Alternatif olarak, cari hesap ekstresini .pdf formatında bilgisayarınıza indirip yazdırarak veya Müşteri Ekranı özelliğini kullanmadan e-posta göndererek müşterinizle paylaşabilirsiniz. Bunun için önce EKSTRE GÖNDER butonun hemen sağında yer alan oka, sonra da EKSTRE İNDİR butonuna tıklayabilirsiniz.

Sonrasında, bilgisayarınıza indirdiğiniz PDF dosyasını herhangi bir e-posta sağlayıcısı yoluyla müşterinize gönderebilir veya çıktısını alarak kendisine verebilirsiniz.

PDF olarak yollama

Ancak, Müşteri Ekranı kullanarak ekstre paylaşmanın ekstreyi indirip paylaşmaya kıyasla ciddi avantajları vardır.

Müşteri Ekranı kullanmanın avantajları:

 1. IBAN bilgisi girmiş olduğunuz banka hesaplarınız Müşteri Ekranı'nda yer alacağından müşteriniz, ödeme yapma esnasında onlara kolayca erişebilir.
 2. Müşteri Ekranı paylaşımı esnasında ÖDEME HATIRLAT kutucuğunu işaretlerseniz faturalarınızın vadesi geldiğinde müşterilerinize otomatik olarak ödeme hatırlatma e-postası gönderilir. (Bkz. Otomatik ödeme hatırlatma özelliği)
 3. Paraşüt'te Kredi kartı ile online tahsilat özelliğini aktive ettiyseniz o kutucuğu da işaretleyebilirsiniz. Böylece müşteriniz ödeme günü geldiğinde Müşteri Ekranı üzerinden kredi kartını kullanarak size ödemesini yapabilir. (Bkz. Kredi kartı ile online tahsilat yapmak)
 4. Göndereceğiniz e-postanın içeriğini özelleştirebilir, bu e-postayı birden fazla kişiye göndererek aynı firmanın başka yetkililerine Müşteri Ekranı'nı açabilirsiniz.
 5. Müşteri Ekranı ayarlarınızı her zaman düzenleyebilirsiniz. (Bkz. Müşteri Ekranı)
 6. Müşteri Ekranı yoluyla paylaştığınız bir e-postanın açılıp açılmadığını Paraşüt üzerinden takip edebilirsiniz.
  Müşteri ekranı açılma durumu

Videolu anlatım

Dilerseniz cari hesap ekstresi oluşturmak ve göndermek ile ilgili hazırladığımız kullanım videosuna göz atabilirsiniz.


Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız: