Kredi Kartı ile Nasıl Online Tahsilat Yapılır?

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
4 dk

Kredi Kartı ile Online Tahsilat özelliği için Uygulamalar sayfasından iyzico başvurunuzu yaptınız. Ya da mevcut iyzico hesabınızı yine aynı sayfa üzerinden Paraşüt hesabınıza eklediniz. Sıra geldi kredi kartı ile online ödeme almaya...

Kredi Kartıyla Online Tahsilat Yapma Adımları:

Müşterilerinizden temelde 2 şekilde online tahsilat talep edebilirsiniz.

  1. Anında
  2. Vade gününde otomatik ödeme hatırlatması olarak

Paraşüt hesabınızda SATIŞLAR > Faturalar sayfasından tahsil etmek istediğiniz faturayı seçerek işlemlere başlayabilirsiniz.

satış faturası için tahsilat talebi

Bu aşamada Tahsilat talep et ve Müşteri hatırlatma ekle olmak üzere karşınıza 2 seçenek çıkacaktır.

online tahsilat seçenekleri

Tahsilatınızı anında talep etmek isterseniz yukarıda görülen ekranda Tahsilat talep et seçeneğine tıklamalısınız. Müşterilerinize kredi kartı ile online ödeme imkanı tanımak için ise sonrasında açılacak olan pencerede Kredi Kartı ile Online Tahsilat seçeneğini işaretlemelisiniz.

tahsilat talebi

Bu sayfada alıcının e-mail adresi bilgilerini girip e-posta metninde ve başlığında yapmak istediğiniz bir düzenleme varsa yapabilirsiniz. Dilerseniz ÖNİZLEME butonuna tıklayıp müşterinizin göreceğiz Müşteri Ekranı sayfasının nasıl görüneceğine bakabilirsiniz. Sonrasında GÖNDER butonuna tıklayıp e-postayı gönderebilirsiniz.

Müşterinize aşağıdaki gibi bir e-posta gider:

tahsilat talep e-maili

Müşteriniz e-postadaki linke tıkladığında gideceği Müşteri Ekranı'nda faturanız aşağıdaki gibi görünecektir:

kredi kartı ile ödeme yapma adımı

Bu aşamada KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAP seçeneğine tıklayan müşteriniz, kredi kartı bilgilerini girip 3D secure bir şekilde ödemesini kolaylıkla yapabilecektir.

Tahsilatınızı ileri bir tarihte talep etmek isterseniz Tahsilat talep et yerine Müşteri hatırlatma ekle seçeneğini işaretleyin.

online tahsilat seçenekleri

Karşınıza bir onay ekranı çıkacaktır:

müşteri hatırlatma onayı

Evet seçeneğini işaretleyip hatırlatmanın hangi e-mail adreslerine gitmesini istediğinizi de belirledikten sonra KAYDET butonu ile ödeme hatırlatma ayarlarını kaydedebilirsiniz.

Müşteri hatırlatma açık ise şu şekilde görünecektir:

müşteri hatırlatma açık

Tebrikler! Faturanızın vade tarihi geldiğinde müşterinize otomatik bir ödeme hatırlatma e-postası gönderilecektir.

Müşterinize gönderilecek e-posta aşağıdaki gibi olacaktır:

Müşteriniz, kendisine gönderilen e-postadaki linke tıklayıp Müşteri Ekranı'na ulaşabilir. Bu sayfada bulunan KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAP seçeneğine tıkladıktan sonra firma bilgilerini girebilir ve aşağıda gösterildiği şekilde kredi kartı bilgilerini de girerek online olarak ödemesini gerçekleştirebilir.

şirket bilgileri girişi
kredi kartı bilgileri girişi

Müşteriniz size kredi kartı ile ödeme yaptıktan sonra;