Müşteriye otomatik ödeme hatırlatma

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
4 dk

Paraşüt'ün Ödeme Hatırlat özelliği ile vadesi gelen faturalarınız için müşterilerinize otomatik hatırlatma e-postası gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Ödemesinin hatırlatılmasını istediğiniz faturaların vade tarihlerinin olması gerekmektedir. Vade tarihi bilinmeyen faturalar için müşterinize e-posta gönderilmeyecektir

Ödeme Hatırlat özelliği nasıl kullanılır?

Ödemesini müşterinize hatırlatmak istediğiniz faturayı açıp sağ taraftaki menüden Müşteri hatırlatma ekle butonuna tıklayın.

Paraşüt müşteri hatırlatma ekleme

Sonrasında, aşağıda gösterildiği gibi adımları takip ederek müşteri ödeme hatırlatma özelliğini aktive edebilirsiniz.

ödeme hatırlatma ekleme

Ödeme Hatırlat özelliğini aktive ettikten sonra bu müşterinize ait vade tarihi olan bütün faturalar için müşterinize otomatik olarak ödeme hatırlatma e-postası gönderilir. Aynı tarihte vadesi gelmiş birden fazla faturanız varsa, bu faturaların ödeme hatırlatması aynı e-posta içerisinde yapılacaktır.

Ödeme hatırlatma e-postası örneğini aşağıda görebilirsiniz.

e-posta ile ödeme hatırlatma

Ödeme hatırlatmasını birden fazla kişi için kurmak isterseniz, e-posta adreslerini aralarında virgül olacak şekilde girebilirsiniz.
Hatırlatma e-postası Müşteri Ekranı’na erişimi olan bütün adreslere gönderilecektir.

Fatura sayfasındaMüşteri hatırlatma açık ibaresini görüyorsanız bu özellik açık ve aktif demektir. Dilerseniz müşteri sayfasındaki Müşteri Ekranı Ayarları bölümünden de Ödeme Hatırlat özelliğini kapatabilirsiniz.

Paraşüt müşteri sayfası

Müşteri hatırlatma e-postalarının gönderilip gönderilmediğini faturaların sağ alt tarafındaki Fatura Geçmişi bölümünden takip edebilirsiniz.

Hem Müşteri Ekranı hem de Ödeme Hatırlat özellikleri kapsamında müşterinize giden e-postalar için müşteriniz veya tedarikçiniz size cevap yazabilir. Cevap yazıldığı taktirde tarafınıza bir e-posta gönderilir ve yine Fatura Geçmişi bölümünden bu mesajlara ulaşabilirsiniz.

Kredi kartı ile online tahsilat

Paraşüt'ün iyzico ödeme altyapısı ile ortaklaşa sunduğu Kredi Kartı ile Online Tahsilat özelliğini kullanıyorsanız ve bu özelliği aynı müşteriniz için açtıysanız vade günü geldiğinde parmağınızı bile kıpırdatmadan tahsilat yapabilirsiniz.

Nasıl mı?

  1. Faturalarınızın vade tarihi olduğundan emin olun.
  2. Müşteriniz için Ödeme Hatırlat özelliğini aktive edin.
  3. Faturanızın vade tarihinde müşterinize otomatik olarak hatırlatma e-postası gönderilsin.
  4. Müşteriniz faturadaki linke tıklayıp kendisine özel olarak oluşturulan Müşteri Ekranına gitsin.
  5. KREDİ KARTI İLE ÖDE butonuna tıklayıp online olarak ödemesini yapsın.
  6. Size ödemeye dair bilgilendirici bir e-posta gelsin ve en fazla 7 gün içerisinde tahsilatınız hesabınıza aktarılsın.

Dilerseniz konu ile ilgili daha önce hazırladığımız kullanım videosuna da göz atabilirsiniz.

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız: