Müşteri ve tedarikçilerinizi Paraşüt'e kaydetmek

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
6 dk

Paraşüt üzerinde çalıştığınız müşteri ve tedarikçilerinizin bilgilerini saklamak, alacak veya borç bakiyelerini takip etmek, cari hesap ekstresi oluşturmak ve paylaşmak, çalıştığınız cari hesaplarla online olarak mesajlaşmak ve mutabakat sağlamak için öncelikle çalıştığınız müşteri veya tedarikçileri Paraşüt'e kaydetmenizi tavsiye ederiz.

Normalde, Paraşüt'te satış faturası veya gider fiş/faturası kaydı oluştururken satış veya alış yaptığınız müşteri veya tedarikçi bilgileri otomatik olarak kaydolur. Ancak bir süredir çalıştığınız cari hesaplar varsa, onlara ait herhangi bir satış/alış faturası oluşturma yoluyla onları Paraşüt'e ilk defa kaydetmek yerine SATIŞLAR > Müşteriler ve GİDERLER > Tedarikçilerbölümlerinden ilk kayıtları oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece, bu cari hesapların bütün bilgilerini Paraşüt'e girebilir ve onlara AÇILIŞ BAKİYESİbelirleyebilirsiniz.

Çalıştığınız cari hesapları Müşteriler ve Tedarikçiler sayfalarından Paraşüt'e iki şekilde kaydedebilirsiniz:

  1. Tek tek kaydetmek yoluyla
  2. İçeri aktarmak yoluyla

1. Tek tek kaydetmek yoluyla

Paraşüt hesabınız içerisinden SATIŞLAR > Müşteriler sayfasına gelip YENİ MÜŞTERİ OLUŞTUR butonuna veya GİDERLER > Tedarikçiler sayfasına gelip YENİ TEDARİKÇİ OLUŞTUR butonuna tıklayın.

Yeni müşteri kaydetmek

Açılan sayfadan:

Bu sayfadan ayrıca:

Açılış bakiyesi eklemek

Paraşüt'e bir müşteri veya tedarikçinizi ilk defa kaydederken ona bir açılış bakiyesi de belirleyebilirsiniz. Açılış bakiyesi var ibaresinin solundaki kutucuğu işaretlediğinizde karşınıza borcu var, alacağı var, verilmiş avans var, alınmış avans var seçenekleri gelecektir. Seçeneklerden birini işaretleyip bakiye miktarını da girdikten sonra müşteri/tedarikçiyi kaydedebilirsiniz.

Açılış bakiyesi

Karşınıza otomatik olarak bir önceki günün tarihi gelecektir. Çünkü sistem açılış bakiyesini, bir önceki günün gün sonu bakiyesi gibi değerlendirir. Bu sebeple de açılış bakiyesi ile bir kayıt oluşturduğunuzda açılış bakiyesinin tarihi ve daha öncesine herhangi bir fatura veya gider oluşturamazsınız .

Dilerseniz satış faturası veya gider fiş/faturası oluşturarak da bir firmaya açılış bakiyesi belirleyebilir, yani onu alacaklandırabilir veya borçlandırabilirsiniz.

2. İçeri aktarmak yoluyla

SATIŞLAR > Müşterilersayfasının en altında yer alan İÇE/DIŞA AKTAR butonuna tıklayıp İçeri aktarseçeneğini kullanarak bütün müşteri ve tedarikçi kayıtlarınızı tek seferde Paraşüt'e kaydedebilirsiniz.

İçeri aktarma işleminin detayları için Mevcut verilerinizin Paraşüt’e aktarılması adlı destek makalemizi inceleyebilirsiniz.

Verileri içeri aktarma


Müşteri veya tedarikçi kaydı üzerinden yapılabilecek işlemler

Müşteri tedarikçi kaydı

Müşteri veya tedarikçi kaydınızı görüntülediğiniz ekranda:

Not: Müşteri veya tedarikçinizin adres veya fatura bilgilerinde herhangi bir değişiklik yaparsanız, bu değişiklik yalnızca değişikliği yaptıktan sonra oluşturduğunuz faturalara yansıyacaktır. Daha önceden oluşturulan faturalar bu değişiklikten etkilenmeyecektir.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: