Müşteri veya Tedarikçi Kaydı Oluşturmak

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
2 dk

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Paraşüt üzerinde cari hesaplarınızın kaydını tutmak ve takibini yapmak çok kolay.

Daha önce Gelir ve Gider Yönetimi bölümlerinde de belirtmiş olduğumuz gibi, fatura oluşturma aşamasında müşteri veya tedarikçi adı (ve isteğe bağlı olarak adres, telefon, fatura bilgileri) girerek yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Dilerseniz bu bilgileri daha sonra MÜŞTERİ VE TEDARİKÇİLER bölümünden düzenleyebilirsiniz.

Fatura oluşturmadan yeni bir cari hesap yaratmak için ise, MÜŞTERİ VE TEDARİKÇİLER bölümüne gidip YENİ MÜŞTERİ/TEDARİKÇİ EKLE diyerek açılan ekranda gerçek veya tüzel kişi seçmenize bağlı olarak FİRMA ÜNVANI veya AD-SOYAD, iletişim bilgileri, fatura bilgileri, tüzel kişi seçiyorsanız YETKİLİ KİŞİ gibi alanları doldurarak ve isteğe bağlı olarak açılış bakiyesi belirleyerek yeni kayıt oluşturabilirsiniz.

Kaydettiğiniz müşteri veya tedarikçiyi görüntülediğiniz ekranda, bu cari hesap için açık işlemlerinizi ve işlem geçmişinizin tamamını görüntüleyebilir, cari hesap bilgilerini düzenleyebilir, cari hesaba ödeme veya tahsilat ekleyebilir, cari hesap bakiyesi takip edebilirsiniz. Yine bu sayfadan, cari hesaba alış veya satış faturası oluşturabilirsiniz.

NOT

Müşteri veya tedarikçinizin adres veya fatura bilgilerinde herhangi bir değişiklik yaparsanız, bu değişiklik yalnızca değişikliği yaptıktan sonra oluşturduğunuz faturalara yansıyacaktır. Daha önceden oluşturulan faturalar bu değişiklikten etkilenmeyecektir.