Müşteriden tahsilat talep etmek

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
4 dk

Paraşüt'ün Tahsilat Talep Et özelliğini kullanarak müşterinizden nakit, çek veya kredi kartı ile kolay bir biçimde tahsilat talep edebilirsiniz.

Paraşüt'te tahsilat talep etmenin iki ayrı yolu vardır:

  1. Müşterinize anlık ulaşıp ödemesini hatırlatmak, bu esnada IBAN bilgilerinizi paylaşmak ve eğer Kredi Kartı ile Online Tahsilat özelliğimizi kullanıyorsanız kendisine kredi kartı ile online ödeme seçeneği sunmak için Tahsilat Talep Et özelliğimizi kullanabilirsiniz.

  2. Faturanızın henüz vadesi gelmediyse, vadesi geldiğinde Paraşüt'ün otomatik olarak müşterinize hatırlatma yapmasını istiyorsanız ise Ödeme Hatırlat özelliğimizi kullanabilirsiniz. (Bkz. Müşteriye otomatik ödeme hatırlatma)

Tahsilat Talep Et özelliği nasıl kullanılır?

Tahsilatını müşterinize hatırlatacağınız bir satış faturasını görüntüleyip sağ taraftaki menüden Tahsilat talep et butonuna tıklayarak başlayabilirsiniz.

tahsilat talebi

Açılan pencereden:

tahsilat talep etmek

ALICI bilgilerini de doldurduktan sonra GÖNDER butonuna tıkladığınızda alıcılara bir e-posta gönderilir. Gönderilen e-posta örneği aşağıdaki gibidir.

e-posta örneği

Fatura sayfasından gönderdiğiniz a-postanın ulaşma ve açılma durumunu takip edebilirsiniz.

e-posta durumu

Müşteriniz, kendisine gönderilen e-postadaki linke tıkladığında Müşteri Ekranı'na ulaşır.

müşteri ekranı havale

EFT/Havale ile ödeme

EFT/HAVALE YAP butonuna tıkladığında aşağıdaki pencere açılır.

müşteri ekranı eft

Kullanmak istediği IBAN numarasını tek tıkla kopyalayıp kullandığı bankasının internet bankacılığına giderek para transferini kolayca gerçekleştirebilir.

müşteri ekranı havale ve eft yapma

Sonrasında BİLGİLENDİR butonuna tıklayıp ödediğine dair sizi tek tıkla bilgilendirebilir.

müşteri ekranı ödeme

Kredi kartı ile ödeme

Paraşüt'ün iyzico iş birliği ile sunduğu Kredi Kartı ile Online Tahsilat özelliğini kullanıyorsanız, müşteriniz Müşteri Ekranında KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAP adında bir buton daha görecektir. Bu botona tıklayıp fatura ve kredi kartı bilgilerini girerek 3D güvenlik adımlı bir şekilde ödemesini gerçekleştirebilir. Bu esnada tek çekim veya taksitli seçeneklerinden birinden faydalanabilir.

kredi kartıyla ödeme

Müşteri Ekranı hakkında detaylı bilgi için "Müşteri Ekranı" özelliği adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler: