Cari hesap bakiyesi takibi

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
5 dk

Paraşüt üzerinde müşteri veya tedarikçilerinizin cari hesap bakiyesini kolayca takip edebilir, böylece alacak vereceklerinizi ve nakit akışınızı yönetebilirsiniz.

Cari hesaplarla olan borç - alacak ilişkisini Paraşüt'e işlemek

Paraşüt'te bir müşteri kaydını üç şekilde borçlandırabilirsiniz:

  1. Müşteri kaydı oluştururken açılış bakiyesi yoluyla
  2. Müşteriye ait satış faturası oluşturarak
  3. Herhangi bir borcunuzun olmadığı cari hesap kaydına -aşağıdaki videoda görüldüğü gibi- ödeme ekleyerek (yani avans vererek)
    Müşteriye avans vermek

Herhangi bir tedarikçiye olan borcunuzu Paraşüt'e üç şekilde işleyebilirsiniz:

  1. Tedarikçi kaydı oluştururken açılış bakiyesi yoluyla
  2. Tedarikçi takibi yaparak bir gider fiş/faturası oluşturarak
  3. Herhangi bir alacağınız olmadığı halde cari hesap kaydına -aşağıdaki videoda görüldüğü gibi- tahsilat ekleyerek (yani firmadan avans almış gibi göstererek)
    Tedarikçiden avans almak

Cari hesap bakiyesi takibi

Yukarıda anlatılan yollarla çalıştığınız cari hesaplarla olan borç - alacak ilişkinizi Paraşüt'e işlediniz. Paraşüt, yapmanız gereken tahsilat ve ödemelerin vade tarihi geldikçe size ve eğer Müşteri hatırlatma ekle özelliğini kullanırsanız çalıştığınız firmaya otomatik hatırlatma e-postaları gönderir.

Tahsilat veya ödeme yaptıkça bu işlemleri de düzenli olarak Paraşüt'e işlemenizi ve Paraşüt'teki cari hesap bakiyelerinizi sürekli güncel tutmanızı tavsiye ederiz.

Bu işlemlerin detaylarını öğrenmek için Yaptığınız tahsilatları kaydetmek veya Yaptığınız ödemeleri kaydetmek adlı makalemizden yararlanabilirsiniz.

Paraşüt'teki herhangi bir müşteri veya tedarikçi kaydını görüntülediğinizde:

Videolu anlatım

Dilerseniz işlem geçmişi görüntüleme ile ilgili hazırladığımız videoyu izleyebilirsiniz.

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Cari hesap işlem geçmişi görüntüleme

Toplu işlem yapmak

Cari hesap içe aktarma işlemleri

Cari hesap dışa aktarma işlemleri

Filtre ve arama işlemleri

Fatura mahsuplaştırmak

Herhangi bir cari hesap için hem alış hem satış faturaları (dolayısıyla yapılacak hem tahsilat hem de ödeme) varsa, bunları -aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi- ayrı ayrı takip edebileceğiniz gibi, o cariye ait herhangi bir satış veya alış faturasına gidip mahsuplaştırma yapabilirsiniz. Dolayısıyla, alış ve satış faturalarının eşleştirilmesi isteğe bağlı olarak yapılabilir (bkz. Fatura Mahsuplaştırmak)

mahsuplaştırılacak fatura

Öte yandan, bu cari hesapla herhangi bir para alış verişi (tahsilat veya ödeme) varsa, bu meblağ açıktaki faturalarla otomatik olarak eşleşir. Eşleşme, ödemesi veya tahsilatı en çok gecikmiş faturadan başlayarak gerçekleşir.