blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Araç kiralama, alım satım sektörü için e-fatura ve e-arşiv zorunluluğu
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

Araç kiralama, alım satım sektörü için e-fatura ve e-arşiv zorunluluğu

Bu yazımızda e-fatura ve e-arşiv zorunluluğunun yeni kapsamını, araç kiralama, alım satım sektörü özelinde değerlendiriyoruz.

Paraşüt

Ortalama okuma süresi 5 dk

Teknolojik gelişmeler ve elektronik dönüşüm, her alanda olduğu gibi muhasebe faaliyetlerini de daha güvenli ve daha takip edilebilir hale getirdi. 2013 yılından bu yana e-fatura, e-defter gibi uygulamalar ile Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar ve benzerleri, bu gelişmenin en büyük örnekleri arasında.

Elbette, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) da bu tür uygulamaların kapsamını genişleterek kullanıcı sayısını artırmayı hedefliyor. Bu sayede iş hayatımız, hem operasyonel hem de ticari açıdan birçok avantaj ile kolaylaşıyor.

e-Fatura zorunluluğu 2022'de nasıl değişecek?

2020 veya müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı cirosu 5 milyon TL’yi aşan firmaların 1 Temmuz 2021'de e-fatura ve e-arşiv fatura sistemine, 1 Ocak 2022 tarihinde ise e-defter sistemine geçme zorunluluğu bulunuyor. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı yayımladığı tebliğ taslağında e-faturanın kapsamını genişletmek adına ciro sınırlarında birtakım değişiklikler yaptı.

GİB tarafından yapılması planlanan son düzenlemeye göre 2021 yılının Kasım ayıyla birlikte e-fatura ve e-arşive geçiş zorunluluğu için değişen ciro limitleri şu şekilde:

  • 2021 yılı brüt satış hasılatı 4 milyon TL,
  • 2022 ve müteakip hesap dönemleri için 3 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin e-fatura ve e-arşiv fatura kesme zorunluluğu vardır.

Kısacası belirlenen brüt satış hasılatı tutarına göre e-fatura sistemine geçecek işletmelerin e-defter uygulamasına geçiş tarihi, 1 Ocak 2023 olarak değiştirildi.

Galeriler için e-fatura ve e-arşiv zorunluluğu ne zaman başlayacak?

e-Fatura uygulamasına geçmek zorunda olan veya gönüllü geçiş yapacak işletmelerin aynı zamanda e-arşiv uygulamasını da kullanma zorunluluğu bulunuyor. Bu firmalar, e-arşiv uygulamasına, e-fatura uygulamasına başvuru yaptıkları tarihte geçiş yapabiliyor. Tebliğ taslağındaki ayrıntılar şöyle:

  • e-Ticaret aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ve internet reklamcılığı hizmet araçları işi yapan fimaların işe başladıkları tarihten itibaren 3 ay içinde e-arşiv fatura sistemine geçiş yapması gerekiyor.

  • Yeni düzenlemeyle birlikte aynı gün içerisinde vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen toplam fatura sınırı 30 bin TL'den 10 bin TL’ye indirildi. Vergi mükellefi olan muhataplar için ise bu tutar, fatura kesme sınırıyla eşit hale getirildi. 2021 yılı itibarıyla fatura kesme sınırı ise 1500 TL.

Tebliğde e-fatura zorunluluğuna yönelik sektörel bazda bir başlangıç tarihi belirtilmese de e-faturaya geçiş tarihinin 1 Temmuz 2022'ye kadar olması vurgulanıyor. Ancak oto kiralama ve araç satış sektörlerinde e-fatura zorunluğunun ne zaman başlayacağını anlamak için Tebliğ maddelerine tekrar bakabiliriz.

Galeri işletmecilerinde fatura düzenlemesi ile ilgili değişiklikler için tebliğde yer alan “internet satışı” ve satışa aracılık kavramının ne olduğunu incelememiz gerekiyor.

Tebliğde internet satışı; “mal ve hizmetlerin sipariş ve satın alma süreçlerinin tamamının internet üzerinden gerçekleştiği satış biçimi” olarak tanımlanıyor. Bu tanımdan hareketle firmanızın iş modeli internet üzerinden sipariş almak, elektronik ortamda hizmet ya da kiralama sözleşmesi oluşturmak gibi aşamalardan oluşuyorsa e-fatura ve e-arşiv uygulamasına geçme zorunluluğunuz olabilir. e-Fatura ve e-arşive geçiş zorunluluğunu mali müşavirlerinize de danışarak netleştirmenizi tavsiye ederiz.

Yıl Sonu Kampanya’mız başladı!

e-Fatura geçişinizi süreç danışmanlarımızla sadece 30 dakikada tamamladığınız Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimiz kampanyaya özel ücretsiz!

2021 tarifesinden yararlanabileceğiniz bu fırsatta 2000 e-kontör de hediye!

Kampanyadan yararlanmak için aşağıdaki butona tıklayın.
HEMEN BAŞVUR

e-Fatura başvurusu nasıl yapılır?

e-Faturaya geçiş işlemlerine mali bir mühür temin ederek başlanır. Mali mühür aldıysanız Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online e-fatura başvurusu sistemini kullanarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

e-Fatura başvurusu ne zaman yapılabilir?

e-Faturaya geçiş işlemi için dilediğiniz zaman başvuruda bulunabilirsiniz. Zorunluluk kapsamında iseniz 1 Temmuz 2022 tarihine kadar başvuru işlemlerinizi tamamlayıp e-faturaya geçiş yapmalısınız.

e-Fatura başvuru sorgulama işlemi nasıl yapılır?

e-Fatura sorgulama işlemi, canlı e-fatura sorgulama sistemi üzerinden vergi kimlik numarası veya TC kimlik numarası ile yapılabiliyor. Mevcut bilgileri ekrandaki bilgilerle karşılaştırarak kontrol etmek gerekiyor.

Oto kiralama, alım satım sektörü için e-fatura programı

Oto kiralama ve ikinci el araç satın alım satım işlemleri, her adımında dikkat gerektirir. Müşterilerinizin aracı kiraladığı saatten teslim ettiği saate, bakım zamanlarından kullanım yılına ve durumuna, hasar bilgisinden, faturalandırmaya kadar birçok kayıt gerekir. Bu kayıtlar, faturaların doğru şekilde hazırlanması ve dolayısıyla işletme verimliliği açısından da önemlidir.

Oto galeri fatura kesimi işlemlerinizi ve ön muhasebeyi ilgilendiren daha birçok işlemi muhasebe programları kullanarak yaparsanız firmanızın araç kiralama, ikinci el araç satın alımı süreçlerinize önemli bir katkı sunmuş olursunuz. Size Paraşüt gibi uygun bir ön muhasebe programı ile e-fatura kesme işlemi de dahil olmak üzere elektronik belge hazırlamayı gerektiren tüm faturalaşma işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Henüz Paraşüt ile tanışmadıysanız kredi kartı bilgileri dahi girmeden anında hesap oluşturabilir ve Paraşüt'ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Ücretsiz Hesap Oluştur

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?