03.11.2023

e-Fatura geçiş zorunluluğu şartları değişiyor

Gelir İdaresi Başkanlığı 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu’nun Genel Tebliği'nde yeni düzenlemeler yaptı. e-Fatura, e-arşiv ve e-irsaliye başta olmak üzere e-belge geçişlerine dair bazı sektörlerde özel ciro ve geçiş tarihleri belirlendi. e-Belgelerdeki geçiş zorunluluğu kapsamında hangi değişiklerin yapılacağını yazımızda ele alıyoruz.

Gelir İdaresi Başkanlığı, elektronik belge kullanımının yaygınlaşması amacıyla Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde yaptığı yeni düzenlemeleri yayınladı. e-Belgeye geçiş şartlarında değişiklikleri gözeten bu tebliğ ile e-fatura ve e-arşive geçiş zorunluluğu için belirlenen ciro limitleri düşürüldü.

Peki yeni düzenlemeler neleri kapsıyor ve hangi e-belgelerin ciro limitleri ve geçiş tarihlerinde değişiklik görülüyor? Birlikte bakalım.

 

e-Belge zorunlu kullanım kapsamı genişletildi

GİB'in tebliğinde yer alan son güncelleme ile, 2020 ve 2021 yılı brüt satış hasılatı 4 milyon TL, 2022 ve müteakip hesap dönemleri için 3 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin e-fatura geçiş zorunluluğu bulunuyor.

 

Bildiğiniz üzere, aynı gün içinde vergi mükellefi olanlara düzenlenen faturaların toplam tutarının vergi dahil 5 bin TL’yi geçmesi, vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen faturaların toplam tutarının 30 bin TL’yi geçmesi durumunda e-arşiv fatura kesilmesi şartı vardı; yeni düzenleme ile bu uygulamada da değişikliğe gidildi.

 

e-Fatura ve e-arşiv uygulamalarına geçiş ile ilgili tebliğe göre, aynı gün içerisinde vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen toplam fatura tutarı 5 bin TL’ye indirilirken, vergi mükellefi olanlar için ise bu tutar, GİB tarafından belirlenen fatura kesme sınırına eşitlendi. Bu sınır her yıl güncellenmekle birlikte, 2024 yılı için 6.900 TL’dir.

 

e-Faturaya Paraşüt ile kampanyalı geçin

 

Brüt satış hasılatı tutarına göre e-fatura sistemine geçecek işletmeler için başlangıç tarihi 01 Temmuz 2023, aynı firmaların e-defter uygulamasına geçiş tarihi ise 1 Ocak 2024 olarak kararlaştırıldı.

 

e-Ticaret yapanlara e-faturaya geçiş zorunluluğu

Aynı zamanda e-ticaret yapanlar için de e-faturaya zorunlu geçiş şartları değişiyor. e-Fatura kullanıcılarının kapsamı genişletiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde yapılan değişiklikle,

 • e-Ticaret faaliyetinde bulunan mükelleflerden, 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 milyon TL, 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı olanlara,
 • Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden; a. 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 milyon TL, b. 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) olanlar 1 Temmuz 2023 yılında,
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelerden yatırım ve/veya işletme belgesi almak suretiyle konaklama hizmeti veren otel işletmelerine e-faturaya geçiş zorunluluğu getirileceği öngörüldü.
 • Böylece, yayımlanan tebliğde de görüleceği üzere artık neredeyse tüm sektörler e-belge kapsamına alınmış oluyor. Yani, e-belge kullanım alanı genişliyor, limitler her yıl biraz daha düşürülerek e-dönüşümün önü açılıyor.

  Geçiş tarihlerini incelediğimizde e-arşiv fatura kullanımı için uygulamanın başlangıç tarihi 1 Mart 2023 olarak belirlendi. Geçiş sürecinin, ilgili brüt satış hasılatının oluştuğu yılı takip eden temmuz ayının ilk gününe kadar tamamlanması gerekiyor.

  e-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğu ise 2022 ve müteakip hesap dönemlerine ait ciro haddinin 25 milyon TL'den 10 milyon TL’ye indirildi.

  Sizlere tavsiyemiz, ciro limitlerinin düşürülmesinden kaynaklı e-fatura geçişlerinde yaşanabilecek yoğunluğa yakalanmadan bir an önce bu sistemlere geçmenizdir.

  Şu detayı sizlerle paylaşalım; e-Faturaya geçtiğiniz anda e-fatura kesmeye başlamak zorunda da değilsiniz. Yani, e-Faturaya zorunlu geçme tarihinden önce (45 gün öncesine kadar) e-faturaya geçiş işlemlerinizi yoğunluğa kalmadan yapabilir, zorunlu geçiş tarihinde veya 45 gün içerisinde belirlediğiniz bir tarihte geçişinizi başlatabilirsiniz. Mali mühür veya e-imza temin etme işlemlerinizle ilgili detaylı bilgiyi de destek ekiplerimizden her zaman alabilirsiniz.

   

  Paraşüt sunar: Anahtar Teslim e-Fatura ile 30 dakikada zahmetsiz geçiş!

  Siz de e-faturaya geçme zorunluluğu kapsamında iseniz Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimiz ile tanışabilir, süreç danışmanlarımızla birlikte 30 dakikada e-faturaya geçişinizi tamamlayabilirsiniz. Hiç zahmetsiz, yerinizden bile kalkmadan e-fatura kullanıcısı olmanız bu denli kolaydır.

  Şimdi ilk adımı atarak aşağıdaki buton yardımıyla deneme hesabı oluşturabilir; Paraşüt'ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

  lp basit

  Ön muhasebenin kolayı Paraşüt’te!

  Başvuru süreci ile vakit kaybetmeyin, Paraşüt ile e-fatura, e-arşiv, e-smm gibi e-belgelere kolayca geçiş yapın. Daha kolay, hızlı ve ekonomik faturalayın.

  En Çok Okunanlar