blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
e-Fatura geçiş zorunluluğu şartları değişiyor
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

e-Fatura geçiş zorunluluğu şartları değişiyor

Gelir İdaresi Başkanlığı 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu’nun tebliğ taslağı yayınlandı. e-Fatura, e-arşiv ve e-irsaliye başta olmak üzere e-belge geçişlerine dair bazı sektörlerde özel ciro ve geçiş tarihleri belirlendi. e-Belgelerdeki geçiş zorunluluğu kapsamında hangi değişiklerin yapılacağını yazımızda ele alıyoruz.

Alper Erdem, Mali Müşavir

Ortalama okuma süresi 4 dk

Gelir İdaresi Başkanlığı, elektronik belge kullanımının yaygınlaşması amacıyla Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde değişikliklerin öngörüldüğü yeni bir taslak yayınladı. e-Belgeye geçiş şartlarında değişiklikleri gözeten bu tebliğ taslağının, çok kısa bir süre içerisinde uygulamaya alınacağını tahmin ediyoruz.

Peki taslak neleri kapsıyor ve hangi e-belgelerin ciro limitleri ve geçiş tarihlerinde değişiklik görülüyor? Birlikte bakalım.

e-Belge zorunlu kullanım kapsamı genişletildi

Yapılan son güncelleme ile, 2021 yılı brüt satış hasılatı 4 milyon TL, 2022 ve müteakip hesap dönemleri için 3 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin e-fatura geçiş zorunluluğu öngörülüyor.

Bildiğiniz üzere, aynı gün içinde vergi mükellefi olanlara düzenlenen faturaların toplam tutarının vergi dahil 5 bin TL’yi geçmesi, vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen faturaların toplam tutarının 30 bin TL’yi geçmesi durumunda e-arşiv fatura kesilmesi şartı vardı; yeni düzenleme ile bu uygulamada da değişikliğe gidildi.

Tebliğ taslağına göre, aynı gün içerisinde vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen toplam fatura tutarı 10 bin TL’ye indirilirken, vergi mükellefi olanlar için ise bu tutar, GİB tarafından belirlenen fatura kesme sınırına eşitlendi. Bu sınır her yıl güncellenmekle birlikte, 2021 yılı için 1500 TL’dir.

Brüt satış hasılatı tutarına göre e-fatura sistemine geçecek işletmeler için başlangıç tarihi 01 Temmuz 2022, aynı firmaların e-defter uygulamasına geçiş tarihi ise 1 Ocak 2023 olarak kararlaştırıldı.

e-Ticaret yapanlara e-faturaya geçiş zorunluluğu

Aynı zamanda e-ticaret yapanlar için de e-faturaya zorunlu geçiş şartları değişiyor. e-Fatura kullanıcılarının kapsamı genişletiliyor.
Gelir İdaresi Başkanlığı 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde yapılan değişiklikle,

  • e-Ticaret faaliyetinde bulunan mükelleflerden, 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 milyon TL, 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı olanlara,
  • Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden;
    a. 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 milyon TL,
    b. 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) olanlar,
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelerden yatırım ve/veya işletme belgesi almak suretiyle konaklama hizmeti veren otel işletmelerine e-faturaya geçiş zorunluluğu getirileceği öngörüldü.

Böylece, yayımlanan tebliğ taslağında da görüleceği üzere artık neredeyse tüm sektörler e-belge kapsamına alınmış oluyor. Yani, e-belge kullanım alanı genişliyor, limitler her yıl biraz daha düşürülerek e-dönüşümün önü açılıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde Değişiklik Öngören Tebliğ Taslağı'nı incelemek ve e-belge geçiş zorunluluğu ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Geçiş tarihlerini incelediğimizde e-arşiv fatura zorunluluğunun 1 Ocak 2022 tarihinde başlaması bekleniyor. e-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğunun 2021 ve müteakip hesap dönemlerine ait ciro haddinin 25 milyon TL'den 10 milyon TL’ye indirilmesi öngörülüyor.

Sizlere tavsiyem, ciro limitlerinin düşürülmesinden kaynaklı e-fatura geçişlerinde yaşanabilecek yoğunluğa yakalanmadan bir an önce bu sistemlere geçmenizdir.

Paraşüt sunar: Anahtar Teslim e-Fatura ile 30 dakikada zahmetsiz geçiş!

Siz de e-faturaya geçme zorunluluğu kapsamında iseniz Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimiz ile tanışın, süreç danışmanlarımızla birlikte 30 dakikada e-faturaya geçişinizi tamamlayın. Hiç zahmetsiz, yerinizden bile kalkmadan e-fatura kullanıcısı olun.

Şimdi ilk adımı atın ve aşağıdaki buton yardımıyla deneme hesabı oluşturarak Paraşüt'ü 14 gün ücretsiz deneyin.

Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?